12 zmien, ktoré treba urobiť, keď pociťujete nedostatok energie či motivácie

4444

Trápi vás niekedy alebo aj častejšie pocit únavy a strata motivácie? Zrejme to pozná každý. Ráno vstanete a namiesto toho, aby ste sa cítili omladení a plní energie ako ľudia z televízie, tak cítite sa presne opačne.

Najhoršie je, že vždy máte prácu, ktorú musíte urobiť a nemôžete si dovoliť po celý deň leňošiť. Ak vám chýba energia, tak existujú rôzne spôsoby ako to napraviť. Pretože vaše telo je celostné, tak zmena v čo i len jednej oblasti ovplyvní tie ostatné. A tieto zmeny spôsobia, že sa budete cítiť energickí a motivovaní po celý deň. Dané zmeny možno rozdeliť do 4 kategórii – fyzická, citová, intelektuálna a duchovná. Poďme si ich teda bližšie predstaviť.

Foto od Wikimedia

Psychické zmeny pri nedostatku motivácie

woman sitting on black chair in front of glass-panel window with white curtains
Foto od Anthony Tran on Unsplash

Denné prechádzky

Veľa ľudí robí prácu, ktorá si vyžaduje, aby dlho sedeli na nepohodlných stoličkách. Ľudské telo na to ale vôbec nie je určené. Preto si v takom prípade doprajte aspoň 10-30 minút denne na to, aby ste sa len tak poprechádzali. Pomôže to vášmu telu zostať zdravé.

Zdriemnite si

Ak si myslíte, že popoludňajšie zdriemnutie si je hlúpe a už ste na to príliš starí, tak prichádzate o veľkú energetickú podporu. Už len spánok po dobu 20 – 30 minút zvýši vaše sústredenie, umožní mozgu zaostriť a pripraví vás to na ďalšiu prácu, ktorú musíte urobiť. Takzvaný šlofík nikdy nie je na škodu.

Ponaťahovanie tela

Niekedy stačí iba naťahovať si telo po dobu dvoch minút. Keď ste strnulí, najmä ak ráno necvičíte, tak vaše telo sa stále nezobudilo. Je preto dôležité uvoľniť všetky časti tela a umožniť tak neprerušovaný tok energie. Vďaka tomu bude váš krvný obeh lepší, čo podporí aj kognitívne funkcie.

Citové zmeny pre nedostatok motivácie

people holding shoulders sitting on wall
Foto od Duy Pham na Unsplash

Jedzte to, čo vám naplní hlavu aj žalúdok

Pre väčšinu z nás je vzťah k jedlu emotívny a má to svoj dôvod. Cukrom nasýtené jedlo vás síce povzbudí, ale potom zas stratíte všetku energiu. Keď začnete uvažovať o jedle, začnite premýšľať aj o použiteľnosti a vyberte si také, ktoré vám najviac pomôže. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny a bielkovín naplnia váš žalúdok, ale aj mozog a nebudete po takomto jedle unavení.

Zavolajte priateľovi

Vzťahy zohrávajú hlavnú úlohu v každom živote. Sú hlavným zdrojom šťastia, keďže človek je spoločenské zviera. Takže keď budete mať horšie obdobie, tak jeden z najlepších zosilňovačov energie môže byť váš priateľ či viacerí priatelia.

Hrajte hry

Viete o tom, že mnoho generálnych riaditeľov uviedlo, že hrajú hry, aby boli produktívnejší? Znie to trochu paradoxne, ale keď vezmete do úvahy povahu hier, pochopíte ich dôvody. Hry sú staré ako samotná ľudská civilizácia a aj keď pri nich zlyhávate, tak stále ich hráte radi. Hry však dokážu zvýšiť vašu produktivitu a tiež energiu.

Intelektuálne zmeny pre nedostatok motivácie

book, paper, document
Foto od felix_w na Pixabay

Nechajte hrať hudbu v pozadí

Nezáleží na tom, aký druh hudby vám v pozadí hrá. Hudba s nami skrátka robí zázraky, čo sa týka energie a motivácie. Skúste žiť viac s hudbou a posúďte výsledky sami.

Knihy

Stimul, ktorý poskytujú knihy, vám pomôže sústrediť sa na dlhšiu dobu. Niektorí ľudia majú problém prečítať aj pár strán z knihy bez toho, aby nezaspali, to je však úplne v poriadku. Po mesiaci denného čítania kníh (postačí vám aj 20 strán denne), bude pre vás jednoduchšie zostať v práci sústredení a nabití energiou, pretože budete trénovať svoj mozog, aby zostal vždy jasný a sústredený po dlhšiu dobu.

Zmeňte perspektívy

Ak narazíte na problém alebo výzvu, ktorá vás prinúti zastaviť skôr ako vôbec začnete, problém nie je v samotnej úlohe, ale v spôsobe, akým k takémuto druhu úlohy pristupujete. Kedykoľvek vám niečo odoberá energiu alebo sa cítite nemotivovaní, skúste sa na to pozrieť z iného uhla. Keď zmeníte vzťah k problému, prestane to byť pre vás problém.

Duchovné zmeny ak máte málo energie

silhouette photo of man on cliff during sunset
Foto od Zac Durant na Unsplash

Meditácia

Meditáciou môžete svoje energetické hladiny veľmi rýchlo vrátiť späť. Meditácia sa používa už tisíce rokov ako prostriedok na odbúravanie stresu, sprostredkovateľ šťastia a na podporu energie. Ak pracujete v preplnenej kancelárii, nájdite si čo i len minútu na pokojný čas osamote a uvidíte veľké rozdiely v úrovni vašej energie a motivácie.

Rituál „Dostaň sa do zóny“

Väčšina ľudí to dnes nazýva tok. Ide o hľadanie si miesta medzi nudou z úloh a úzkosťou z úloh, pre ktoré nie sme kompetentní. Keď sa dostanete do svojej zóny, tak budete dostatočne sústredení a získate tiež energiu na čokoľvek, čo je pred vami.

Sila prítomnosti

Kedykoľvek niečo robíme, tak vždy myslíme na ďalšiu vec, ktorú musíme urobiť. To nás núti neustále myslieť na niečo, čo bude v budúcnosti. Momentálne pracujete na úlohe pre klienta, ale neustále myslíte na stretnutie, ktoré máte za tri hodiny. Keď prídete na schôdzku, neustále myslíte na to, že za dve hodiny musíte ísť do posilňovne. Keď prídete do posilňovne, tak myslíte na večeru s rodinou. Keď ste na večeri so svojou rodinou, neustále myslíte na správu, ktorú musíte poslať, než pôjdete spať. Keď vstanete z postele, hneď po prebudení myslíte na veci, ktoré musíte ráno urobiť. A tento večný cyklus stále pokračuje, až kým stratíte energiu a motiváciu robiť čokoľvek.

Ide teda o to, aby ste sa dokázali zastaviť a žiť v tomto okamihu – užívajte si skrátka silu súčasnosti. Keď žijete v danom okamihu, prinesie vám to nielen energiu, ale šetrí aj tú, ktorú by ste minuli pri premýšľaní a staraní sa o budúce veci, ktoré musíte robiť.

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre