Ako zmenil celú Európu tunel spájajúci starý kontinent so Spojeným kráľovstvom

1119

Eurotunel, ktorý spája kontinentálnu Európu s Veľkou Britániou je dnes jeden z najznámejších na svete. Jeho príbeh od začiatku je veľmi zaujímavý, poďme sa teraz pozrieť na jeho príbeh.

Foto od wikimedia

Cestovanie železnicou z Anglicka do severnej Európy je dnes bezproblémové a každodenné. Tunel pod Lamanšským prielivom bol otvorený pred 25 rokmi. Kráľovná Alžbeta II. a vtedajší francúzsky prezident Francois Mitterand oficiálne prestrihli slávnostnú stužku pri jeho otvorení 6. mája v roku 1994. Využívať sa začal od novembra 1994. Tvorí dôležité prepojenia medzi Európou a Spojeným kráľovstvom, no v „ére“ Brexitu naberá tak trochu iný smer. „Vrátil medzinárodné železničné cesty späť do hry. Jeho výstavba výrazne zmenila vnímanie miest Bruselu či Paríža,“ povedal Mark Smith, zakladateľ webovej stránky železničnej dopravy The Man in Seat 61. Každý rok ho využije približne 4,5 milióna britských turistov, pričom 1,6 milióna nákladných áut prepraví vďaka nemu tovar.

Poďme však pekne po poriadku…

O samotnom tuneli pred viac ako 180 rokmi rokovali britskí a francúzski pracovníci, no výkopné práce začali až v roku 1988. Britskí politici sa spočiatku obávali, že by mohol takýto tunel ohroziť obranu oboch krajín. Aj to bol dôvod, prečo s jeho výstavbou spočiatku váhali. Až v roku 1987 súhlasil britský aj francúzsky parlament s projektom, ktorý zahŕňal dva železničné tunely a jeden servisný.

Koľko to trvalo, koľko stál či aký je dlhý?

Stavalo ho 13 000 pracovníkov, ktorým jeho stavba trvala 6 rokov. Dĺžka celého tunela predstavuje 50,5 km, z čoho takmer 40 km sa tiahne pod morom, čo z neho robí najdlhší tunel svojho druhu na svete. Náklady na celú výstavbu predstavovali 7,2 miliardy dolárov, čo je až o 80% viac, než sa pôvodne očakávalo.

Div sveta

Tento tunel bol skupinou stavebných inžinierov nazvaný jedným zo siedmich divov moderného sveta, a to spolu s budovami ako napr. Empire State Building a Toronto CN Tower. „Zohral významnú úlohu v zmene postoju verejnosti k železniciam, ktorých význam klesal už mnoho rokov,“ povedal Ed Bartholomew, hlavný kurátor Národného železničného múzea Spojeného kráľovstva v Yorku. Navyše, mnohí si ho pochvaľujú kvôli strachu z lietania. A má to aj svoje ekologické výhody. Takáto cesta totiž výrazne znižuje emisiu skleníkových plynov a je oveľa ekologickejšia ako cesta s hociktorým iným dopravným prostriedkom.

Postupne sa nakúpili nové vlaky s väčšou kapacitou, palubnou zábavou a Wi-Fi pripojením. Dnešné vlaky sú tak oveľa modernejšie ako pôvodné železničné koľajové vozidlá. Zatiaľ čo počiatočné služby Eurostar zahŕňali trasy cez tunel pod Lamanšským prielivom do Paríža a Bruselu, v posledných rokoch sa však pridali novšie destinácie. Sezónne trasy na juh Francúzska či do francúzskych Álp stali veľmi populárnymi, ako aj možnosť rezervovať si viac ako 100 destinácií v Európe a Spojenom kráľovstve. V apríli 2018 Eurostar otvoril novú priamu trasu do Amsterdamu, pričom cesta trvá tri hodiny a 55 minút.

Foto od wikimedia

Eurostar sa vyjadril, že plánuje zachovať svoje existujúce služby aj v prípade, že sa Spojené kráľovstvo a EÚ nedohodnú na žiadnej dohode a táto krajina za akýchkoľvek podmienok z Európy vystúpi.

Jeden z najobľúbenejších spôsobov cestovania

Z pohľadu cestovateľov je ťažké odolať lákadlu a romantike tunelu pod Lamanšským prielivom, taktiež jedinečnému technickému projektu, ktorý si pred viac ako 200 rokmi vysnívali a teraz je to najpríjemnejší spôsob cestovania medzi Spojeným kráľovstvom a Európou.

V časoch, kedy rastú obavy z environmentálnych nákladov na leteckú dopravu, sa tunel pod Lamanšským prielivom aj napriek všetkým jeho problémom, stal akýmsi majákom toho, čo je možné, keď sa infraštruktúrnym projektom darí. Spája tiež ekologické s príjemným.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre