Aktuálne správy #49: Úspech v boji proti šíreniu chorôb komármi a ambiciózny plán zakladateľa internetu

1481

Prinášame vám krátke svetové správy a novinky za posledných pár dní. Začíname s úžasným výsledkom, ktorý dosiahli vedci pri výskume vírusových ochorení prenášaných komármi. Ďalej máme hrdinský plán, ktorý by mohol zachrániť internet  a jeho slobodu.

Vírusové ochorenia Dengue, Zika a Chikungunya, ktoré prenášajú komáre poklesli vďaka úsiliu vedcov. Od roku 2011 vstrekujú do vajíčiek nebezpečného hmyzu baktériu Wolbachia. Táto baktéria sa šíri medzi ostatnými komármi a blokuje ich schopnosť prenášať chorobu ďalej.

 

Britský inžinier a vynálezca internetu vytvoril ambiciózny plán ako zabrániť cenzúre, šíreniu dezinformácií a sledovaniu užívateľských dát. Berners-Lee chce zachovať slobodu internetu a zaviesť silnejšiu ochranu súkromia. Jeho plán podporuje viacero veľkých organizácií ako Google, Facebook, ale napríklad aj Reportéri bez hraníc.

 

Austrálska tajná služba sa verejne vyhlásila, že vyšetruje pokus Čínskej vlády o infiltráciu do Austrálskeho parlamentu. Predajca luxusných áut v meste Melbourne, Nick Zhao, dostal ponuku $1 milión od čínskych agentov aby obhajoval záujmy Číny. Zhao odmietol ponuku a nahlásil situáciu Zástupcom Austrálskej tajnej služby.

 

18-mesačné dieťa zomrelo na podvýživu. Dieťa malo nezdravú váhu a veľmi ťažko dýchalo. Rodičia boli zatknutí a budú trestne stíhaný za zanedbávanie dieťaťa a neúmyselné zabitie.

 

 

Tunisko urobilo dôležitý krok pre modernizáciu kultúry v arabských krajinách. Tento projekt  má na starosti Arabská Organizácia Ľudských práv a podporila ju aj OSN.

Stiglitz sa vyjadril, že ak sa budú štáty ďalej zameriavať na HDP, nebudeme môcť efektívne bojovať proti klimatickým hrozbám, finančnej nerovnováhe a krízam demokracie. Stiglitz tvrdí, že HDP nezapočítava čerpanie zdrojov, enviromentálnu degradáciu a celkovú spokojnosť jednotlivcov.

V prípade, že ste zmeškali predchádzajúcu časť, môžete to napraviť na tomto odkaze.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre