Amsterdamské Tipy – Ako na lacné letenky, čo v Amsterdame robiť a aké jedla by ste mali ochutnať?

1471

Amsterdam – hlavné mesto Holandska, ktoré je známe predovšetkým vďaka liberálnemu postoju k užívaniu marihuany . Toto mesto v sebe však skrýva oveľa viac ako „vychillovaných“ turistov . Symbol severskej architektúry, mesto tulipánov či drevákov určite vyhľadáva aj staršia skupina turistov. Ak sa do Amsterdamu chystáte vycestovať určite nevynechajte nášho online sprievodcu, ktorý vás prevedie tými najdôležitejšími informáciami, čo sa týka zaujímavých miest, ubytovania ale aj leteniek.

Amsterdam fotografia
Foto: Pixabay

Ako na lacné letenky do Amsterdamu?

Vďaka častým akciovým letom od nízkonákladových spoločnosti sa do hlavného mesta Holandska viete  dnes dostať často pomerne lacno.  Do Amsterdamu sa vám oplatí letieť predovšetkým nízkonákladovým letom cez spoločnosť EasyJet. Iné drahšie spoločnosti ako KLM vás dopravia síce drahšie ale pohodlnejšie. Do tohto mesta sa dopravíte z väčšiny európskych metropol . Spomenutý EasyJet lieta z Prahy či Viedne (my sme leteli z prahy) . Cez spoločnosti EasyJet odporúčáme letieť aj v prípade, že cestujete ako väčšia skupinka – dostanete zľavu.

Letenky do Amsterdamu
Foto: Pixabay / Wikimedia

Prílet a odlet z Amsterdamu.

Do hlavného mesta priletíte na letisko Schiphol, ktoré je zároveň štvrtým najväčším európskym letiskom.  Po prílete a zorientovaní sa na letisku odporúčame využiť vlak, ktorý vás dopraví do centra mesta . Vlak odchádza každých 15 minút . Rovnako môžete využiť taxíky či autobusovú dopravu. Odlet prebieha presne v opačnom poradí ako váš prílet akurát odporúčame prísť s dostatočným predstihom na letisko. Je totiž dosť pravdepodobné, že pred vami bude skupinka mladých „zábudlivých“ ľudí, ktorí nebudú môcť nájsť doklady alebo si so sebu budú chcieť zobrať inde ilegálny „suvenír“.  Pre istotu sa na to pripravte.

Doprava.

Keď sa povie Holandsko a doprava je voľba číslo 1 určite bicykel. Máloktoré mesto na svete má tak vhodné podmienky pre ekologickú prepravu bicyklom ako práve Amsterdam. Nájdete tu nespočetne veľa možností pre požičanie bicykla. Údaj z roku 2013 hovorí o neuveriteľnom počte bicyklov v celom meste – 1,200,000 .  Cyklistické cesty majú približne 400 kilometrov.

Doprava autom do centra sa určite neodporúča, tak ako mnoho moderných metropol aj Amsterdam sa snaží autá z centier vytláčať a za parkovanie si slušne priplatíte.

Vhodná je rovnako preprava metrom (nadzemou aj podzemou), električkami či autobusmi.

Amsterdamské bicykle
Bicykel – dopravný prostriedok číslo 1 ! © ZaujímavýSvet

Ubytovanie.

Prileteli ste, dopravili ste sa už ostáva iba pohodlné ubytovanie. V Amsterdame viac ako kdekoľvek inde vám odporúčame ubytovanie cez Airbnb . Ubytujte sa u niekoho domáceho a bonusom (tak ako nám) vám bude útulný severský byt v ktorom je síce zima ale čierny čaj je o to chutnejší.

Ak sa na Airbnb necítite využitie možnosti na Booking.com a vyberte si niektorí z hotelov či hostelov. Ak ste partia mladých alebo dobrodružných ľudí, ktorí hľadajú niečo ekonomické odporúčame sa ubytovať v spoločných izbách tzv. „dormitory“

Čo robiť v Amsterdame?

Po prílete a dopravenia sa do centra vás víta nezameniteľná holandská architektúra, ktorá vďaka zdatným holandským moreplavcom prenikla do mnohých kútov sveta.  Amsterdam je mesto kanálov, tulipánov, nádherných budov ale aj kriminality a predaja drog. Toto mesto totiž už niekoľko rokov slúži ako „vstupná brána“ pre drogy, ktoré smerujú na európsky trh.

Holandské Mlyny
Tradičné Holandské Mlyny sú skvelou príležitosťou na výlet mimo Amsterdam . Sú spojené s ochutávnkou čokolády. © ZaujímavýSvet
Amsterdam výlet
©ZaujímavýSvet

Amsterdamské kanály.

„Must see“ v tomto meste sú samozrejme jeho kanály, ktoré sú prepletené mostami s romantickými scenériami.

Proste sa straťte v meste.

Amstedam je vhodným miestom, kde sa naozaj oplatí „stratiť. Samozrejme sa zdržujte v blízkosti bezpečného centra . Zamierte si to do štvrti Jordaan a prechádzajte sa medzi krásnymi kaviarňami, reštauráciami a obchodíkmi.

Navštívte múzeum.

Zamierte si do domu Anny Frankovej, aj keď možno nie ste milovníkom umenia určite stojí za návštevu Rijksmuseum, ktoré vás prevedie holandským svetom umenia. Určite nevynechajte ani Van Gogh Múzeum.

Červená ulička – Red Light District.

Legendárna červená ulička, ktorá láka aj tých najväčších „puritánov“ určite stojí za prezretie.  Niekoho návšteva šokuje iných sa prinúti zamyslieť. Ak však nechcete zažiť prekvapenie, ktoré vás môže zaskočiť, vyhnite sa modrému osvetleniu v bočných uličkách :).

 Odpočinte si v parku.

VondelPark – čistý udržiavaný a zelený park poslúži predovšetkým v teplom a slnečnom období. Ak ste uchodený alebo ubicyklovaný z celého dňa nie je nič lepšie ako sa vyvaliť na zelenú trávu a relaxovať.

Namierte si to do  CoffeShopu.

Nie nepropagujeme užívanie marihuany ale ak ste už v Amsterdame prečo sa nepozrieť do známých Coffeshopov, kde sa môže to, čo inde nie? Môžete si dať len plechovku Coly a povedať si, že známu amsterdamskú atrakciu máte úspešne za sebou .

 

Čo jesť v Amsterdame?

 

Každá cestovateľská destinácia vám do života prinesie nové nepoznané chute . Výnimkou nie je ani Amsterdam avšak kulinárske unikáty veľmi nečakajte. Mesto je predovšetkým domov multikultúrnej kuchyne, čiže si tu doprajete jedlo mnohých kultúr z celého sveta.  Samozrejme však existujú jedlá, ktoré sú „amsterdamské“ a určite by ste ich mali skúsiť

Amsterdam Jedlo
Foto: Pixabay / Wikimedia

Tradičný holandský syr.

Syrovýroba je tradičné holandské remeslo. Určite sa zastavte na jednom z miestnych trhov alebo tzv. ‚kaas‘ obchodov a ochutnajte Goudu, Geitenkaas alebo Maasdammer . Ak máte stále málo určite sa zastavte v múzeu syra.

Tradičné holandské wafle.

Tak tieto čerstvé stroopwafels sú určite niečo, čo musíte skúsiť aspoň raz. Zlepené wafle pomocou sladkého syrupu a karamelu vo vás zanechajú ešte dlho príjemné spomienky.

Surový Haring.

Možno to znie odstračujúco alebo surová ryba Haring je určite holandskou pochúťkou. Servíruje sa často s kúskami cibule a uhoriek alebo v žemli . Najlepšia sezóna na ochutnanie čerstvej ryby je od mája do júla.

Krokety z automatov.

Naozaj unikát sú vyprážané krokety, ktoré vám vydá samotný automat. Samozrejme neočakávajte gastro zážitok ide o naozaj najvyššiu formu fastfoodu ale tak minimálne vidieť tento vynález dnešnej doby by ste určite mali .

 

Zopár údajov o Amsterdame na záver.

Počet obyvateľov (2015)821,752
PolohaSeverné Holandsko
Rozloha219.32 km2
Počet štvrtí8

 

zdroje: Autor čerpal z vlatných skúseností a z  wiki, TripAdvisor, LonelyPlanet, 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre