Austrálski pivári obnovia výrobu najstaršieho, až 220 rokov starého piva nájdeného na dne mora

469

Pivo, ktoré bolo objavené na dne oceánu po viac ako dvoch storočiach, budú opäť vyrábať austrálski pivári. Podľa jeho popisku obsahovalo čierne ríbezle a koreniny. Vedci teraz pracujú na oživení tohto 220-ročného nápoja, ktorý sa považuje za najstaršie „prežívajúce“ pivo na svete a na jeho výrobu sa používajú kvasinky nájdené v starých fľašiach.

Photo by youtube

Tento alkoholický nápoj nazvali ako „The Wreck – Preservation Ale“ a na trh bude uvedené už tento mesiac.

Kvasinky používané v tomto nápoji sa našli na obchodnej lodi zvanej Sydney Cove, ktorá prepravovala čaj, ryžu, tabak a 40 000 litrov alkoholu z Kalkaty do Port Jacksonu. Loď stroskotala na ostrove pri Tasmanii počas búrky ešte v roku 1797. Drvivá väčšina posádky a nákladu bola zachránená.

Potápači, ktorí preskúmali vrak v deväťdesiatych rokoch, vzali nájdené fľaše piva a odvtedy boli uložené v múzeu a galérii kráľovnej Viktórie, v meste Launceston.

Pred tromi rokmi sa však konzervátor v múzeu a bývalý chemik, David Thurrowgood rozhodol, že tieto kvasnice privedie k životu a pivo začne znovu vyrábať. Našťastie, chladné podmienky, v ktorých boli kvasnice celých 200 rokov sa dokonale uchovávali.

„Tieto fľaše skončili na veľmi studenom a piesočnatom dne oceána, kde mali dobré podmienky a boli nerušené. Hneď som si pomyslel, že je to úžasná príležitosť urobiť nejaký výskum,“ povedal Thurrowgood. Bol zvolaný medzinárodný tím vedcov, ktorý pomohol objasniť, čo je obsahom fľaše. Akonáhle to zistili, pán Thurrowgood sa obrátil na pivovarníkov v Jamese Squire, aby znovu začali s výrobou tohto nápoja.

Thurrowgood povedal, že kvasnice sú „najstarším prežívajúcim kvasinkovým mikroorganizmom na svete“.

Starosta Launceston Albert van Zetten uviedol, že percento ziskov sa vráti na financovanie ďalšieho výskumu múzea a galérie kráľovnej Viktórie, v ktorom bolo pivo umiestnené dve desaťročia. „Táto vzrušujúca obchodná príležitosť by nebola možná bez starostlivosti nášho personálu o zbierku Sydney Cove, o ktorej dúfame, že ju teraz budeme ďalej budovať.“

„Gratulujem všetkým, ktorí priniesli 220-ročné pivo späť k životu a jeho milovníci po celej krajine si ho tak budú môcť vychutnať. Toto spoločné úsilie určite pridá do histórie piva novú a zaujímavú kapitolu.“

Zdroj: dailymail

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre