Blesková zaujímavosť: skutočný pôvod bábiky Barbie je iný ako by ste čakali

513

Zaujímali ste sa niekedy o pôvod najznámejšej bábiky na svete Barbie? Možno vás prekvapí, že jej korene nie sú také , ako by ste si mysleli. Barbie so svojím dokonalým úsmevom a nekonečným šatníkom je už desaťročia základom detských hračiek. Vedeli ste však, že jej pôvod je ďaleko od slnečných pláží Malibu? V skutočnosti sa príbeh Barbie začína v Nemecku a jej inšpiráciou zďaleka nebol ideálny vzor pre malé dievčatá.

barbie
Foto od Elena Mishlanova na Unsplash

Tvorkyňa Barbie Ruth Handlerová našla svoju múzu na nepravdepodobnom mieste. Počas cesty do Európy narazila na bábiku menom Lilli. Lilli však nebola obyčajná bábika. Bola založená na komiksovej postavičke z 50. rokov, ktorá bola luxusným dievčaťom na telefón. Bábika Lilli, pôvodne určená ako žartovný darček pre dospelých, Handlerovú zaujala a podnietila jej nápad.

Babiky
Foto od ErikaWittlieb na Pixabay

Handlerová videla v bábike v tvare dospelého človeka potenciál, ktorý sa roky snažila opísať svojmu tímu v spoločnosti Mattel. Ignorovala riskantný príbeh bábiky Lilli a zamerala sa na jej zrelú postavu, ktorá bola v ostrom kontraste s bábikami pre bábätká a malé deti, ktoré boli v tom čase populárne.

 

A tak sa zrodila Barbie. Barbie, pomenovaná po Handlerovej dcére Barbare, bola svetu predstavená v roku 1959 a rýchlo sa stala senzáciou. Napriek svojmu netradičnému pôvodu sa Barbie stala symbolom túžby mladých dievčat, ktoré si mohli predstavovať a plniť svoje sny.

doll, black, african-american
Foto od ErikaWittlieb na Pixabay

Cesta Barbie od jej začiatkov ako nemeckého darčeka až po jej postavenie globálnej ikony je rovnako fascinujúca ako neočakávaná. Takže keď nabudúce uvidíte bábiku Barbie, spomeňte si na jej jedinečný príbeh vzniku. Je to pripomienka, že aj tie najznámejšie predmety môžu mať neobyčajnú minulosť.

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre