Bežné domáce zvieratá sú v niektorých krajinách zakázané! Ktoré to sú a aký dôvod na to majú?

313

Viete si predstaviť, že by niektoré zvieratá bežne chované ako domáce boli v niektorých krajinách zakázané? My o takých vieme, aj keď rovnako ako vy nevychádzame z údivu. Pýtate sa, kde sa s tak zvláštnym fenoménom môžeme stretnúť? Je to práve Amerika a štáty, ktoré sú jej súčasťou. U nás je zakázané bežne chovať napríklad veľké mačkovité šelmy (čo je možno trochu škoda). No že by bol zakázaný chov roztomilých škrečkov alebo hadov? To by veľké množstvo ľudí nebolo nadšených. A aké dôvody by na podobne vážne zákazy mohli existovať? To všetko sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Americký pitbulteriér

Zdroj: wikimedia common

Asi vás napadne prečo je práve americký pitbulteriér psím plemenom, ktoré môže byť a v mnohých krajinách naozaj aj je zakázaným. Veľká časť týchto zákonov vznikla na podklade niektorých útokov, ktoré neskončili najlepšie. Avšak, až do 80-tych rokov minulého storočia im nikto nevenoval špecifickú pozornosť. Boli vnímaní ako právoplatní členovia domácnosti, dobrí psí spoločníci a dokonca ich niektoré rodiny využívali ako strážnych psov. Po 80-tych rokoch sa ale vrátili späť do módy psie zápasy a s nimi prišli psy, ktoré boli šľachtené a vychovávané k agresívnemu správaniu.

Fretky

Zdroj Steve Tsang

Fretky sú roztomilé zvieratá, na ktoré ale treba dávať pozor – vedia byť totiž poriadne zákerné. Úplne zakázané sú iba v dvoch amerických štátoch – v Kalifornii a na Havaji (postupne sa k nim ale pridávajú aj niektoré ďalšie mestá, ako napríklad Dallas, New York, Washington, DC).

V Kalifornii sú fretky zakázané kvôli riziku, že by sa mohli dostať do voľnej prírody, kde by sa vo veľkom rozmnožovali, čo by ovplyvnilo okolitú faunu. Najväčšou obavou je ale prenos besnoty – smrteľného ľudského ochorenia. Kalifornia je besnoty prostá a logicky by bola rada, keby to tak aj zostalo.

Škrečky

Zdroj Jay Nlper

Škrečky a pieskomily sú zvieratá patriace na zoznam zakázaných na území Havaja. Tamojší kompetentní ľudia sa totiž obávajú, že by sa veľmi rýchlo dostali do prírody a figurovali ako invázny druh, čo by prirodzene malo veľmi vážny a v dlhšom časovom horizonte až fatálny dopad na pôvodné rastliny a zvieratá na danom území.

Papagáj mních

Zdroj: wikimedia common

Nádherne sfarbený a nesmierne šikovný druh papagája – mních – sa takisto ocitol na našom zozname, pretože vo voľnej prírode by sa rozmnožil a bol ako invázny. Ovplyvňoval by celý tamojší ekosystém. Napriek tomu ho vo voľnej prírode môžeme nájsť, napríklad v New Yorku, Texase alebo na Floride. Aj keď sú štáty, kde je vlastníctvo a chov tohto papagája povolený, existujú viaceré obmedzenia, napríklad špeciálne povolenie, ustrihnutie časti krídiel alebo zákaz púšťania mimo voliéru.

Hady

Zdroj: wikimedia common

Hoci sa zákony o hadoch v jednotlivých štátoch líšia, niekoľko druhov je v USA úplne zakázaných – zákaz znamená, že konkrétne druhy sa nemôžu ani dovážať ani predávať. Súčasťou tohto zoznamu je napríklad pytón tigrovitý alebo niektoré druhy anakond.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre