10 bizarných a záhadných chorôb, o ktorých si pravdepodobne nikdy nepočul

19509

3. Syndróm cudzieho prízvuku

Syndróm cudzieho prízvuku vzniká v dôsledku poškodenia časti mozgu, ktorá je zodpovedná za reč. Stáva sa to, keď sa človek náhle prebudí a hovorí s iným prízvukom. Bežne syndróm spôsobuje mozgová príhoda, úraz, nádory a iné neurologické ochorenia. Najbežnejšou liečbou je logopedická terapia, ktorá človeku pomôže vrátiť normálny spôsob reči.

4. Vrodená necitlivosť na bolesť

Toto ochorenie je prítomné od narodenia, potláča schopnosť vnímať fyzickú bolesť. Spôsobuje ju mutácia génov. Ľudia s týmto ochorením síce cítia rozdiel medzi ostrým a tupým predmetom alebo studeným a horúcim. Avšak necítia, že horúci nápoj ich už páli na jazyku. Zatiaľ nie je známy žiadny liek na tento stav.

bizarné choroby
lil artsy/pexels.com

5. Stonemanov syndróm

Zriedkavé ochorenie, pri ktorom sa telesné spojivové tkanivo pomaly mení na kosti. Postihuje jedného z dvoch miliónov ľudí a je spôsobený mutáciou génu. Ochorenie sa zvyčajne začína od ramien a krku a postupuje až k nohám. V procese známom ako heterotopická osifikácia prerastá druhá kosť cez prvú. Chirurgické úsilie o odstránenie druhej kosti môže vyvolať jej enormný rast, lebo ide o invazívny zákrok. Osoba trpiaca syndrómom môže po menšej nehode stratiť pohyblivosť.

6. Syndróm Alice v krajine zázrakov (AIWS)

Toto neurologické ochorenie sa nazýva aj Toddov syndróm. Zvyčajne sa prejavuje migrénami, ktoré môžu skresliť obraz o tele človeka vrátane veľkosti hlavy, rúk a nôh. Pacienti môžu mať halucinácie a pocit, že čas plynie buď pomaly, alebo rýchlo. Atypická choroba zatiaľ nemá žiadnu overenú ani účinnú liečbu. Pomôcť však môže liečebný plán pozostávajúci z prevencie migrény a diéty. 

DocChewbacca/flickr

7. Syndróm Hutchinsonovej-Gilfordovej progérie

Je to mimoriadne zriedkavé ochorenie, pri ktorom sa u človeka prejavuje rýchle starnutie začínajúce v detstve. Vyskytuje sa u jednej osoby zo štyroch miliónov, pričom od roku 1886 bolo vo vedeckej literatúre na celom svete zaznamenaných viac ako 131 prípadov. Medzi príznaky patria: starnúci vzhľad pokožky, vypadávanie vlasov, krehké a lámavé kosti, zlyhávanie obličiek, abnormality kĺbov, strata zraku, úbytok tuku. Na toto ochorenie neexistuje liek. 

8. Alkaptonúria

Alkaptonúria, známa aj ako choroba čierneho moču, je dedičná porucha, ktorá má za následok hromadenie chemickej látky nazývanej kyselina homogentizová v tele, ktorá sfarbuje tkanivá dotmava. Okrem toho tento stav zabraňuje telu úplne odbúrať dve aminokyseliny nazývané tyrozín a fenylalanín, ktoré sú zodpovedné za pigmentáciu tela. 

9. Syndróm Pica

Ľudia nutkavo jedia predmety, ktoré nemajú žiadnu výživovú hodnotu. Majú túžbu jesť nejedlé objekty. Tieto predmety môžu byť neškodné ako ľad, ale aj toxické ako zaschnutá farba, krieda či kúsky kovu. Táto porucha sa najčastejšie vyskytuje u detí, tehotných žien a ľudí s mentálnym postihnutím. Hovorí sa, že nezvyčajné chute môžu byť znakom toho, že sa telo snaží doplniť nízke hladiny živín. Na liečbu je možné podniknúť niekoľko krokov, napríklad laboratórne testy, aby sa zistilo, ktoré živiny chýbajú. Ak to vyplýva z psychologického problému, môže sa vykonať takéto vyšetrenie.

hunnnterrr/Wikimedia Commons

10. Syndróm ľudského vlkolaka

Hypertrichóza, známa aj ako syndróm vlkolaka, je charakterizovaná nadmerným rastom ochlpenia kdekoľvek na tele človeka vrátane tváre. Rast vlasov je taký hustý, že osoba by sa mohla podobať na vlkolaka. Príčina tohto stavu zostáva neznáma a neexistuje naň žiadny liek.

Zdroj: 1

 

Frederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre