10 bizarných faktov o známych historických osobnostiach

54847

Často sa pozeráme na históriu ako na knihu: máme hrdinov, máme zločincov, koniec. Tak však reálny život nefunguje. Ľudia sú príliš komplexní na to, aby sme ich skresľovali jedným obrázkom. Preto si dnes povieme o niekoľkých bizarných tajomstvách známych historických postáv.

1. Charles Dickens

Ikonický anglický spisovateľ je, pravdepodobne, jednou z najvýraznejších postáv tamojšej literatúry. Okrem klasík ako Príbeh dvoch miest a Oliver Twist napísal aj známu Vianočnú koledu. Napokon, bolo by zvláštne, keby človek, ktorý vymyslel Ebenezera Scrooga, bol celkom milým človekom.
V skutočnosti však bol poriadny čudák. Ak práve nepísal príbehy o štedrosti a láske, rád ostatných otravoval “prankmi”. Často rozprával jazykom, ktorý si vymyslel. Bežal za ľuďmi a hovoril im nezmyselné hádanky. Počas jedného výletu na pláž dokonca chytil mladú ženu, odvliekol ju do vody a vyhrážal sa, že ju zabije. Tvrdil, že sa do nej zaľúbil a musia sa spolu utopiť. Dickens by bol teda tým posledným, koho by ste chceli doma na Štedrý deň.

2. Charles Lindbergh

Americký pilot Charles Lindbergh sa preslávil tým, že ako prvý v roku 1927 preletel ponad Atlantický oceán. To spôsobilo, že ho ľudia naprieč celým svetom doslova zbožňovali.
To viedlo k tomu, že mal po celom svete milenky. Ak práve nebol so svojou manželkou Anne, pravdepodobne trávil čas so svojou sekretárkou Valeskou alebo s jednou zo sestier v Mníchove. Aférky trvali dostatočne dlho na to, aby si s každou spravil deti, a potom v tom kľudne pokračoval. Mal dokopy tri rodiny, ktoré o sebe navzájom nevedeli. Párkrát do roka ich navštívil, strávil s nimi pár dní a odišiel. Deti ho poznali pod falošným menom.

3. Alexander Graham Bell

Takmer všetci vieme, kto bol tento muž. Dal nám telefón a spojil ľudí tak, ako si to dovtedy nikto nevedel ani len predstaviť. Okrem toho bol však majákom súdržnosti a spoločenskej interakcie.
Preto je pekná irónia, že bol zanieteným aktivistom proti nepočujúcim. Bol zástancom eugeniky – filozofie, že zdravotne znevýhodnení ľudia by nemali “kontaminovať” gény zdravých ľudí. Tvrdil, že nepočujúci ľudia sú obzvlášť nebezpeční pre “normálnu” spoločnosť. Robil všetko pre to, aby boli posunková reč a svadby nepočujúcich zakázané a aby boli nepočujúci učitelia vyhodení zo škôl. Najhoršie zo všetkého bolo, že bol za to, aby boli títo ľudia sterilizovaní.

4. Kráľ Eduard VII.

Anglicku panoval začiatkom 20. storočia. Počas svojej vlády robil presne to, čo by ste od anglického kráľa čakali: podpisoval dohody, pózoval na maľby atď. Avšak tento naoko obyčajný panovník robil v súkromí neobyčajné veci.
Máme na mysli množstvo šialeného sexu. Po tom, čo ho matka, kráľovná Viktória, obvinila zo zavinenia otcovej smrti, sa rozhodol netrápiť sa reakciami na svoje správanie. Kým sa nedostal na trón užíval si mnoho sexuálnych eskapád. To zahŕňalo výmeny partneriek, kúpanie sa s prostitútkami v šampanskom a využívanie špeciálnych pomôcok.

5. Kráľ Tutanchamón

Kráľ Tutanchamón je synonymom bohatstva a sily starovekého Egypta. Keď sa povie slovo “faraón” takmer všetci si spomenieme kráľa Tutanchamóna.
Napriek tomu, že bolo objavených mnoho kresieb, na ktorých vyzeral tak, ako chcel, aby si ho ľudia predstavovali, nebolo tomu tak. Nedávne testy prevedené na jeho pozostatkoch ukázali, ako naozaj vyzeral.
Ako veľa kráľovských rodín, ani jeho sa nevyhla incestu – bol synom súrodencov. Preto trpel množstvom hrozných deformácií – jednu nohu mal stočenú dovnútra, mal predkus, zdeformovanú lebku a abnormálne široké boky, pre ktoré musel chodiť o paličke.

6. H. G. Wells

Keď sa spomenie meno autora Vojny svetov a Stroja času, všetci si hneď predstavíme sci-fi. Wellsa si každý predstavuje ako ďalšieho hanblivého knihožrúta.
Pravda je však taká, že mal viac sexu ako sa nám kedy snívalo. Po frustrujúcom a nudnom detstve v 19. storočí sa rozhodol si život trochu užiť. Takže si medzi vymýšľaním sci-fi príbehov krátil chvíle sexuálnymi zážitkami. Zážitkami, ktoré si zaznamenával do svojho denníka. Tieto sexuálne hry trvali až do jeho smrti.

7. Ulysses S. Grant

Okrem toho, že bol 18. prezidentom Spojených štátov, bol známy svojou úlohou v občianskej vojne. Úzko spolupracoval s Abrahamom Lincolnom a ukončil otroctvo. Týmto činom si získal priazeň miliónov ľudí, ktorí však nevedeli, akým rasistom v skutočnosti bol.
Aj keď je pravda, že vnímal otroctvo ako neuveriteľné zlo a pracoval na tom, aby s ním raz a navždy skoncovali, stále bol rasista. Veril, že ľudia rôznych rás spolu nikdy nemôžu pokojne žiť, takže po oslobodení otrokov a následným vymenovaním za prezidenta prišiel s novým plánom. Všetkých černochov chcel previezť na izolovaný ostrov. Mali byť odvezení na dnešné Haiti, ktoré malo dostať 1,5 milióna dolárov. Na poslednú chvíľu však tento plán padol.

8. Hans Christian Andersen

Autora známych kníh ako Malá morská panna, Škaredé káčatko a Snehová kráľovná (ktorá bola neskôr sfilmovaná a dnes ju poznáme pod názvom Ľadové kráľovstvo) si všetci predstavujeme ako jemného, čistého muža s úsmevom na tvári.
A pravdepodobne taký bol, mal na to však dôvod – bol závislý na masturbácii. Bol príliš hanblivý na to, aby sa s niekým intímne zblížil, preto riešil svoj apetít takto. Dokonca si o tom písal do svojho denníka, vždy uviedol aj osobu, ktorá ho v daný moment inšpirovala. Platil si prostitútky, aby sa s nimi mohol aspoň chvíľu porozprávať. Potom šiel domov, zabavil sa, zaznačil si to do denníka a takto pekne dookola.

9. Matka Tereza

Toto meno v nás vyvoláva pocity štedrosti, láskavosti a nezištnosť. Veľkú časť svojho života obetovala pomoci druhým, preto by nemalo nikoho prekvapiť, že bola vyhlásená za svätú.
Čo však môže niekoho prekvapiť je informácia, ako tvrdo zaobchádzala s pacientmi. Verila, že najväčší dar, ktorý môžeme poskytnúť druhému, je pocit utrpenia Ježiša Krista. Preto odmietala podávať látky proti bolesti tým, ktorý boli vážne chorí alebo zranení. Verila, že sa tým približia Kristovi. Okrem toho neboli nemocnice schopné poskytovať dobrú starostlivosť – zamestnávala v nich neskúsených ľudí.

10. Tibetskí mnísi

Ak ste niekedy pozerali film z prostredia Ázie, pravdepodobne ste videli aj tibetského mnícha. Títo vyzretí, do červena odetí budhisti, ku ktorým patrí aj nobelový Dalai Lama, vyzerajú ako tí najpokojnejší ľudia v histórii.
Nebolo tomu tak vždy. V roku 1959 sa skôr približovali nacistickému Nemecku – vládol brutálny systém delenia spoločnosti a vykorisťovania. Mnísi, ktorých dnes obdivujeme, boli kedysi podlými tyranmi, ktorí uznávali otroctvo.
Ostatných brali ako celkom nahraditeľných ľudí, unášali, znásilňovali a mučili. Tých pár mníchov, ktorí nesúhlasili so systémom, dlho nevydržali. Zvyčajným trestom za neposlušnosť bolo rezanie do šliach a odstraňovanie semenníkov. Tento hrozný režim trval až do roku 1950, kedy Čína vtrhla do Tibetu a ukončila vládu mníchov.

Zdroj

Foto: Listverse

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre