Lekárske postupy, ktoré znejú ako vymyslené, ale nie sú! Toto by ste podstúpiť nechceli!

457

História je plná bizarností a najmä čo sa týka medicíny. Na druhej strane, to nad čím sa teraz divíme a dvíhame obočie, bolo kedysi realitou. A verte, že by ste sa nechceli ocitnúť na mieste pacientov. V opačnom prípade by ste dnešné nemocnice, postupy a lekárov vnímali ako absolútny luxus a Boží dar.

Predsa len, pitie vlastného moču, nanášanie výkalov, liečba jedovatou ortuťou, vŕtanie dier do lebiek a mnoho ďalšieho nie je ničím lákavým. Človek by už musel byť veľmi chorý a zúfalý, aby také niečo podstúpil.

Faktom je, že lekári experimentovali a aj keď im veľa pokusov nevyšlo, vďaka tým, ktoré sa podarili, máme taký úspech a môžeme zachraňovať životy. Poďme si ale teraz povedať, čo všetko museli ľudia strpieť v minulosti, ak chceli byť zdraví.

Dentisti kedysi používali na liečbu problémov so zubami mŕtve myši

Autor fotografie je Joshua J. Cotten

Neverili by ste, no skutočne je to tak – v starovekom Egypte sa mŕtve myši používali na liečebné účely. Egypťania použili zvyšky tiel, ktoré zmiešali s ďalšími ingredienciami, aby vznikla pasta, ktorou potom potierali pacientom ďasná – cieľom bolo zmierniť bolesť.

Za čias Alžbety I. si zase Angličania liečili bradavice tak, že myš rozrezali na polovicu a priložili si ju na postihnuté miesto. Kúsky exspirovaných myší sa tiež používali na liečbu čierneho kašľa, kiahní, osýpok a pomočovania – úspech je však veľmi otázny.

Lekári v 50. rokoch minulého storočia liečili syfilis maláriou

Autor fotografie je Matteo Fusco

Bežná lekárska v liečbe syfilisu bola zámerne infikovať postihnutého maláriou. Nebolo to však bezdôvodné. Existovala teória, že horúčka, ktorú u pacienta vyvolá vírus malárie zabije syfilis. Následne sa malária mala vyliečiť iným liekom, ktorý údajne zaberal. Aj napriek tomu, že to fungovalo, nakazenie maláriou malo dlhodobé nepríjemné vedľajšie účinky.

Lekári v stredoveku verili, že hemoroidy vyliečia vypálením

Autor fotografie je Nishaan ahmed

Základom bola modlitba k írskemu mníchovi – svätému Fiacreovi, o ktorom sa hovorilo, že chráni pred chorobami. Ak sa ale človek nemodlil a hemoroidy dostal, bol poslaný za mníchmi, ktorí mu na postihnuté miesto (konečník) priložili rozžeravené železo. Neskôr sa našťastie prešlo na liečbu horúcim kúpeľom.

Prvý botox

Autor fotografie je Raghavendra V. Konkathi

Skorú verziu botoxu by ste naozaj nechceli podstúpiť – minimálne by ste si to dobre zvážili. Lekári v 19.-tom storočí totiž používali na vyhladenie vrások ale pri zväčšení poprsia parafínový vosk! Vosk stuhol, no vytvoril bolestivé hrudky, v tom čase známe ako parafinómy. Od týchto injekcií sa preto veľmi rýchlo upustilo.

Lekári a reklamy predstavovali fajčenie ako dobré pre zdravie človeka

Autor fotografie je Immo Wegmann

To bolo pravdepodobne ešte v čase, kedy sa nepoznalo nebezpečenstvo a riziká fajčenia (alebo to chceli kvôli zisku utajiť). Existovali rôzne reklamy, ktoré propagovali cigarety ako výhodné pre zdravie. Dokonca sa k odporúčaniu pridali aj niektorí lekári. Úplný vrchol ale bol, keď sa začalo propagovať inhalovanie pár tabaku ako liečba astmy.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre