Šikmá veža v Pise nie je jediná, ktorá sa nakláňa – aké sú tie ďalšie?

252

Každý už počul o šikmej veži v Pise, no len málokto čo i len tuší, že nie je ani zďaleka jedinou stavbou, ktorá sa nakláňa. Dokonca môžeme povedať, že sú budovy, ktorých sklon je oveľa väčší ako je to pri slávnej šikmej veži v Pise. My sme si dali tú námahu a niekoľko týchto budov pre vás vyhľadali. Veríme, že budete prekvapení, ale dozviete sa i niečo nové. Navyše ide o veľmi jedinečné pamiatky, ktoré rozhodne stoja za pozretie, nielen z fotografií, ale i naživo. V neposlednom rade sa dozviete, čo za šikmosť zodpovedá – niekedy za to môže človek, inokedy pridala ruku k dielu aj samotná príroda.

Big Ben – Londýn, Anglicko

Zdroj: ranker.com

Slávna veža postavená v roku 1858, sa nakláňa na severozápad približne o 0,26 stupňa. Odborníci tvrdia, že je to spôsobené projektom podzemnej výstavby a vyslovujú predpoklad, že každým rokom to bude horšie a horšie. Ani sa nenazdáme a Londýn bude mať svoju vlastnú šikmú vežu (už na prvý pohľad).

Kostolná veža – Suurhusen, Nemecko

Zdroj: ranker.com

Podľa Guinessovej knihy rekordov má kostolná veža Suurhusen nachádzajúca sa v Nemecku najväčší sklon zo všetkých budov na svete. Kostol bol postavený na močaristej pôde a vďaka základu kostola pozostávajúceho z dubu bol po stáročia stabilný a vzpriamený. V 18.-tom storočí ale došlo k masívnemu vysušeniu pôdy, čo ovplyvnilo základy kostola a veža sa začala nakláňať.

Dve veže – Bologna, Taliansko

Zdroj: ranker.com

Dve veže boli postavené začiatkom 12.-teho storočia ako symboly rodiny Asinelli a Garisenda. Veža Garisenda ale musela byť v 14.-tom storočí upravená z dôvodu nestabilného základu a nebezpečného sklonu. Veže vyvolali vznik množstva legiend o romantike a hádkach a boli dokonca spomenuté v Danteho Božskej komédii.

Pagoda Tiger Hill – Souzhou, Čína

Zdroj: ranker.com

Sklon budovy Pagoda Tiger Hill dosahuje neuveriteľných 3,59 stupňa, a tak je jednou z najznámejších šikmých veží v Číne. Pagoda bola postavená okolo roku 960 nášho letopočtu. Zaujíma vás dôvod pre ktorý sa veža nakláňa? Je to preto, že dva z jej nosných stĺpov praskli – ale niet sa čoho báť, v súčasnosti je vystužená betónom a je teda celkom bezpečná.

Šikmá veža Nevyansk – Sverdlovská oblasť, Rusko

Zdroj: ranker.com

Veža nachádzajúca sa v Rusku vznikla v 18.-tom storočí. Jej výstavba bola financovaná rodinou Demidovovcov, no nevie sa ani presný dátum jej postavenia ani účel, ktorému mala slúžiť. Existuje však viacero teórií – že sa malo jednať o strážnu vežu, väznicu alebo to mal byť priestor pre chemické experimenty či miesto vytvárania falošných peňazí. Dôvod prečo sa veža nakláňa je tiež neznámy, no reštaurátori sa domnievajú, že ide o chybu vykonanú pri výstavbe.

Oede Kerk – Delft, Holandsko

Zdroj: ranker.com

Kostol bol postavený v roku 1246 ako rímskokatolícky, neskôr sa ale využil na protestantské účely. Veža bola postavená v polovici 14.-teho storočia a nakláňať sa začala takmer okamžite. Dôvodom je pravdepodobne nestabilná pôda (keďže sa nachádza neďaleko kanál).

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre