Ako vybrať najlepšiu bundu na behanie? Toto sú najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú výber pánskej alebo dámskej bežeckej bundy

819

Behanie patrí medzi populárne pohybové aktivity. Okrem toho, že napomáha k zníženiu telesnej hmotnosti, má aj mnoho iných zdraviu prospešných benefitov. Štúdie ukazujú, že behanie 5 – 10 minút denne znižuje riziko smrti zapríčinenej srdcovým infarktom či mozgovou mŕtvicou. Vďaka behaniu je možné zaznamenať nižšie riziko vzniku rakoviny, Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby. Zlepšenie spánku či nálady je ďalším prínosom tohto športu.

Pre nadšencov behania, na počasí či ročnom období veľmi nezáleží. To, na čom záleží, je výber nielen vhodnej bežeckej obuvi, ale aj bežeckej bundy. Najmä v nepriaznivom počasí je dôležité mať na sebe bežeckú bundu, ktorá zabezpečí dostatočnú ochranu, komfort a umožní behanie bez prekážok aj na dlhšie vzdialenosti.

bunda na behanie
Ako vybrať bežeckú bundu? Nižšie sa dozviete tie najdôležitejšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť váš výber

Druhy bežeckých búnd

Dostupné sú dámske, aj  pánske bežecké bundy, bundy ako do dažďa, tak do zasneženého počasia, vetra či chladu.

Podľa toho, aký STUPEŇ OCHRANY bežecké bundy ponúkajú, si môžeme vybrať z nasledujúcich:

Vetrovka, ktorá chráni pred vetrom

Vietor spôsobuje, že cítime chlad, a to najmä vtedy, keď sa spotíme. Tento efekt je známy ako wind chill efekt. Úlohou vetruodolnej bundy je ochrana pred studeným vzduchom, vďaka čomu nám bude teplejšie. Vetrovka je nevyhnutnou súčasťou výbavy každého bežca.

Vodeodpudivá bežecká bunda

Jej základnou charakteristikou je, ako to už z názvu vyplýva, vodeodpudivosť.

V prípade jemného dažďa a snehu, vodeodpudivý materiál chráni odev pred navlhnutím. Takáto bunda je vhodná na behanie kratšie ako hodinu v mierne vlhkých podmienkach. Ochrana je však nepostačujúca v prípade silného dažďa pri dlhom behu.

Nepremokavá bežecká bunda

Vyznačuje  sa vodeodolnosťou. Nepremokavé bundy môžu byť o čosi drahšie, avšak práve ony obsahujú membránu typu Gore-tex, ktorá zabezpečuje vyššiu ochranu pred navlhnutím a to aj v prípade veľmi zlého počasia. Vodeodolnosť membrány sa meria na Schmerberovej stupnici a pri dosiahnutí výsledku 10 000 mm a viac je bežecká bunda považovaná za nepremokavú. Vodeodolné bežecké bundy by mali byť vždy zároveň priedušné, aby zabránili prehriatiu organizmu a chránili tak nielen pred dažďom, ale zároveň odvádzali pot. Nepremokavé bežecké bundy sú vhodné na dlhšie behanie a to v daždivom alebo zasneženom počasí.

Zateplené bežecké bundy

Sú vyplnené páperím alebo syntetickou látkou a sú navrhnuté tak, aby vás počas veľmi chladných dní udržali v teple a to bez prehriatia. Veľmi ľahko ich môžeme rozpoznať podľa ich nafúknutého tvaru. Tieto bundy sú zvyčajne vodeodpudivé a priedušné, avšak nie úplne nepremokavé. Po zateplenej bunde je dobre siahnuť v prípade, že teplota je pod 0°C.

 

Priedušnosť

Jednou z dôležitých vlastností každej bežeckej bundy je už vyššie spomínaná priedušnosť. Tá predstavuje schopnosť prepúšťať pot. Táto skutočnosť je veľmi dôležitá preto, aby sme počas fyzickej aktivity ostali suchí. Ak bunda nie je priedušná, vodná para produkovaná naším telom ostáva vo vnútri odevu, kde sa následne kondenzuje a tak sme pod bundou mokrí.

Priedušnosť sa meria metódou MVTR (Moisture Vapor Transmission Rate). Membrány dosahujúce hodnotu 10 000 MVTR sú považované za dostatočne priedušné na behanie. Bežecké bundy bez membrány sú vo všeobecnosti považované za dostatočne priedušné.

Mohlo by vás zaujímať: Ako vybrať najlepšu bežeckú masku.

Ďalšie faktory, ktoré zohľadnite pri  výbere  tej najlepšej bežeckej bundy

 • Vodeodolné švy – tie sa dosiahnu nalepením pásu vodeodolnej membrány na vnútorné švy bundy.
 • Vodeodolný zips je dôležitý pre zaistenie úplnej nepremokavosti bežeckej bundy.
 • Kapucňa, ktorú niektorí bežci obľubujú, iní zas nie. Možností je viacero. Od odnímateľnej kapucne, cez kapucňu, ktorá sa dá jednoducho zrolovať, až po bundu bez kapucne. V každom prípade je dobré zvážiť bundu s kapucňou vtedy, ak zvyknete behať v daždivom či veternom počasí. Vtedy je prijateľná ergonomická kapucňa, najlepšie s malým integrovaným priezorom, ktorý chráni pred stekaním vody z kapucne na tvár.
 • Nastaviteľná šnúrka v spodnej časti bundy slúžiaca na reguláciu vetrania.
 • Vrecká na špecifické použitie, napr. vrecká, ktoré sú navrhnuté na uloženie telefónu, kreditnej karty alebo kľúčov.
 • Reflexné prvky, ktoré zabezpečujú vyššiu viditeľnosť a zároveň zvyšujú bezpečnosť počas behania. Tie sú užitočné najmä v zlom sychravom počasí, keď je viditeľnosť nedostatočná.
 • Vetracie otvory sú v prípade vodeodpudivých bežeckých búnd v podobe sieťovaných ventilácii a pri nepremokavých bundách ide o zipsy pod pazuchami.
 • V prípade bežeckých búnd, predovšetkým tých nepremokavých, si zákazník priplatí najmä za výskum, vývoj a výkonnosť tkaniny, z ktorej je bežecká bunda vyrobená

Prečítajte si tiež: Ako vybrať najlepšie ponožky na behanie.

 

Výber bežeckej bundy podľa počasia

Nižšie uvedená tabuľka ponúka prehľad toho, aký typ bežeckej bundy pri danom počasí zvoliť.

Počasie, v ktorom zvyknem behať Typ bežeckej bundy Charakteristika
Suché podmienky avšak veterno Vetrovka
 • Efektívna ochrana v sviežom alebo chladnom počasí.
 • Veľmi vzdušné, keďže neobsahujú žiadnu membránu
 • Tenké a ľahko skladovateľné v ruksaku
 • Aj keď neobsahujú žiadnu membránu, vetruodolné bundy majú vode odpudivé ošetrenie, ktoré chráni pred veľmi jemným dažďom
 • Veľmi dostupné
Jemný dážď alebo sneh Vodeodpudivá bežecká bunda
 • Voda ostane na povrchu látky v podobe kvapiek, ktoré sa skĺznu dole bez toho, aby bunda navlhla.
 • Bundy tohto typu, ktoré nemajú membránu, sú veľmi vzdušné.
 •  Zabezpečuje adekvátnu ochranu pred lejakom alebo ľahkým dažďom v prípade, keď ste vonku menej ako hodinu.
Silný dážď Nepremokavá bežecká bunda
 • Tieto bundy obsahujú membránu, ktorej úlohou je zabrániť vlhkosti preniknúť do odevu a zároveň zabezpečiť čo najvyššiu priedušnosť.
 • Kvalita a cena nepremokavej bundy závisí značne od výkonu membrány

 

 

Najlepšie bežecké bundy 2021:

Bežecké bundy sa pohybujú v rôznych cenových reláciách od 10 eur. Cena závisí od druhu bežeckej bundy, ochrany, ktorú ponúka, ako aj od značky výrobcu. Pozrime sa na niektoré konkrétne bežecké bundy.

Lacná pánska bežecká bunda KALENJI – Decathlon

Táto bunda ponúka ochranu pred vetrom počas behu. Materiál je priedušný a na chrbte sa nachádza odvetrávanie. Okrem toho je bunda vybavená vreckom na zips a kapucňou. Zákazníci hodnotili výber tejto bundy ako dobrú kúpu za lacný peniaz.

Screenshot 53

Lacná dámska bežecká “ Run Wind“ bunda KALENJI – Decathlon

Vhodná ekonomická voľba podobná vyššie popísanej pánskej bunde. Je skladateľná „do vrecka“ čo uľahčuje ak za športom cestujete a potrebujete sa šikovne zbaliť.

 

dámska bežecká bunda decathlon

 

 

 

 

Možností na kúpu bežeckej bundy podľa potrieb zákazníka je naozaj mnoho. Dôležité je len vedieť, čo potrebujeme a naozaj chceme. Pretože „Neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie.“

 

Dodatočný zdroj:

https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/running-everyday#benefits

Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.