Rúško na behanie – Pomôžeme Vám vybrať tu najlepšiu masku pre efektívny a bezproblémový beh

554

Behanie s rúškom na tvári je niečo, čo by nám pred pandémiou COVID-19 ani len nenapadlo. Podobne ako mnoho iných vecí, ktoré sa nám na prvý pohľad zdali byť akési hlúpe, no postupom času sa však stali nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života. 

Dnes už všetci dobre vieme, že rúško je potrebné nasadiť si v okamihu, keď sa rozhodneme navštíviť akékoľvek verejné miesta, kde dochádza k stretnutiam s ľuďmi, ktorí nie sú súčasťou našej domácnosti. 

rúško na behanie

 

Prečo behať s bežeckou maskou alebo rúškom

Jedným z prvých a najdôležitejších dôvodov, pre ktoré by sme mali nosiť masku na tvári počas behu, je ochrana seba samého a iných pred vírusom COVID-19. Maska predstavuje bariéru, ktorej úlohou je v čo najvyššej možnej miere znemožniť prenos a šírenie vydychovaných, potenciálne nákazlivých kvapôčok do ovzdušia a na iných ľudí. Tieto kvapôčky sa do vzduchu uvoľňujú, keď kýchame, rozprávame, kašleme alebo zvyšujeme hlas. Nosenie masky zároveň zabraňuje, aby sme kvapôčky vydychované inými, potenciálne nakazenými, ľuďmi následne vdychovali 

Vo všeobecnosti, behanie s maskou na tvári je nevyhnutné v prípade, že sa rozhodnete behať na miestach, kde zvykne byť veľa ľudí alebo sa rozhodnete behať v skupine ľuďmi, ktorí nie sú z vašej domácnosti. Vtedy je dobré nasadiť si masku už hneď na začiatku behu. V prípade, že plánujete behať na miestach, kde nikoho nemožno stretnúť, vtedy je dobré mať masku pribalenú a po ruke pre každý prípad. 

 

Ako behať s rúškom alebo bežeckou maskou

Behanie s rúškom na tvári je podstatne ťažšie a môže zo začiatku spôsobovať sťažené dýchanie. Dôvodom je, že do pľúc potrebujeme dostať rovnaké množstvo vzduchu ako pri behu bez rúška, tak pri behu s rúškom. Dobrá správa je, že ako na všetko, tak aj na beh s maskou na tvári sa dá postupne zvyknúť a väčšina zdravých ľudí s tým nemá problém.

Pri behaní s rúškom je nápomocné naučiť sa dýchať nosom. Prečo? Vydychovanie vzduchu nosom produkuje menej vodných kvapôčok, ako vydychovanie ústami. To napomáha k tomu, aby rúško ostalo suché po dlhšiu dobu. Ďalšou výhodou dýchania nosom je umožnenie využívať nosné priechody nášho tela, ktorých úlohou je filtrovať alergény a cudzie telesá zo vzduchu skôr, ako sa dostanú do pľúc. Vdychovanie nosom nám v prípade nosenia rúška bez filtra a vdychovania vzduchu, ktorý môže obsahovať vírusové častice, tak zabezpečí o čosi vyššiu ochranu. 

TIP na článok:  Kde kúpiť rúško?

Beh s rúškom – Výhody a nevýhody

Ako sme spomínali vyššie, nosenie bežeckého rúška plní ochrannú funkciu pred šírením vírusu COVID-19. To je jeho najväčšia úloha a výhoda. No na druhej strane prekrytie dýchacích ciest počas behu so sebou prináša i niekoľko nevýhod.

Prvou z nich je, že nosenie rúška, zatiaľ čo beháme, môže spôsobiť zvýšenú fyzickú náročnosť. Tá je spojená s funkciou dýchania, ktoré je náročnejšie ako pri cvičení bez rúška. Dôvodom je, že naše pľúca  musia vynaložiť väčší výkon, aby získali potrebné množstvo vzduchu, na aké sú zvyknuté. Pokiaľ sme v pokoji alebo vykonávame len ľahké cvičenie, dýchanie by nemalo byť náročné. Avšak pri vyššej aeróbnej aktivite, nosenie rúška môže ovplyvniť prúdenie vzduchu a tak zvýšiť záťažsrdcovú frekvenciu. V prípade, že nastanú problémy s dýchaním počas behu, je dobré prestať behať, vzdialiť sa od ľudí a dať si rúško z tváre dole. 

Ťažkosti s dýchaním počas behu s rúškom na tvári sa prejavujú nasledujúcimi symptómami:

 • Skrátené dýchanie
 • Točenie hlavy
 • Závraty
 • Bolesť v hrudníku
 • Namáhavé dýchanie za hranicou normálu

Skutočnosť, že naše pľúca musia vynaložiť väčší výkon pri dýchaní cez rúško, v sebe ukrýva i pozitívum. Dýchaciemu systému je týmto spôsobom poskytovaná akási podpora a naše pľúca i bránica sú takto posilňované

Rýchle navlhnutie rúška od potu alebo slín je jeho ďalšou nevýhodou. V tomto prípade je potrebné mokré rúško opatrne vymeniť a po odstránení použitého rúška si dezinfikovať ruky.

Prečítajte si tiež:  Ako nosiť rúško.

Ako si vybrať  najlepšiu bežeckú masku alebo rúško?

Všetci dobre poznáme rúška na jednorazové použitie. No v prípade, že beh je súčasťou nášho skoro každodenného života, je dobré kúpiť si rúško určené na cvičenie.

Čo by rúško vhodné na beh malo spĺňať? Tu je niekoľko dôležitých parametrov, ktoré by sme pri kúpe rúška mali zvážiť:

 • Materiál rúška by mal byť ľahký a vyrobený z látky odvádzajúcej vlhkosť
 • Rúško by malo priliehať tesne k tvári, zakrývať nos a bradu
 • Materiál rúška by nemal byť príliš hrubý alebo taký, ktorý by pôsobil obmedzujúco a nekomfortne
 • Vhodné sú rúška s nastaviteľnými ramienkami na uši
 • Dobré je zvážiť rúško s tvarovateľným pásikom na nos, ktorý umožňuje jednoduché prispôsobenie rúška tvaru nosa

Ideálne je, ak máme k dispozícii viacero rúšok vhodných na športovanie. Po každej aktivite je potrebné nasadiť si čisté rúško a to použité vyprať. Rúško je niekedy potrebné vymeniť aj počas behu z dôvodu jeho navlhnutia, čo pôsobí nielen nekomfortne, ale rúško prestáva plniť svoju funkciu. 

 

Druhy bežeckých masiek (rúšok)

Na prekrytie dýchacích ciest môžeme použiť klasické rúško, bufku či bandanu, vyrobené handmade alebo kúpené v obchode. V prvom rade by nám malo záležať na ich čistote a komforte pri používaní. Je dôležité poznamenať, že nie všetky rúška sú určené na fyzickú aktivitu. Zvyčajne pri použití rúška s ochranným filtrom, ktoré nám zabezpečí vyššiu ochranu, sa nám dýcha ťažšie. 

K dispozícii je mnoho bežeckých a iných športových masiek na tvár, ktoré sú však nemedicínske. Tie nás ochránia pred prachom, nečistotami, alebo kvapôčkami šíriacimi sa počas rozhovoru, avšak nie sú určené pre lekárov, zdravotnícky personál, či ľudí pracujúcich v prvej línii.  

 

Ako behať počas pandémie COVID – 19

 • Vždy si nasaďte alebo majte po ruke rúško na tvár
 • Športujte v čase, kedy málokto športuje
 • Na behanie si vyberte ľuďmi menej frekventované ulice
 • Držte sa ďalej od miest, ktoré ľudia vo všeobecnosti obľubujú
 • Ak nemôžete človeka pred vami obísť a pri tom dodržať dvojmetrovú vzdialenosť, radšej prejdite na druhú stranu ulice. 

 

Zdroje

https://www.rollingstone.com/product-recommendations/lifestyle/best-face-masks-running-cycling-1008830/

 

Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.