Nielen bežecká obuv ale aj ponožky sú dôležité pre dobrý výkon – Ako vybrať najlepšie ponožky na behanie?

858

Aktualizované

Každý z nás vie, že behanie predstavuje jeden zo skvelých spôsobov, ako sa dostať do formy. Pozitívne vplýva na viaceré časti nášho tela a aj na pozdvihnutie nálady. Prináša so sebou benefity dotýkajúce sa viacerých oblastí.  Výhodou behu je, že ho môžete robiť s minimálnym vybavením. Avšak, kvalitné bežecké ponožky a tenisky sú základ, ktorý by ste si mali zadovážiť.

ponožky na behanie
Aký materiál, tvar či druh ponožiek sú najlepšie pre beh?

Veľa toho na beh nepotrebujete ale kvalitné bežecké ponožky s teniskami sú základ

Jednou z prvých vecí, ktorú potrebujeme v prípade, že začíname behať, sú dobré bežecké tenisky a bežecké ponožky. Výhodou je mať viac ako len jeden pár topánok či ponožiek. Súčasťou bežeckého vybavenia by malo byť aj bežecké oblečenie odolné voči poteniu, teda funkčné tričká a šortky. V prípade, že zvykneme behať v skorých ranných hodinách alebo neskorých večerných hodinách, budeme potrebovať aj reflexnú vestu pre zvýšenie našej bezpečnosti. 

behanie
Veľa ľudí sa aj vďaka uzatvoreniu fitness centier rozhodlo pre beh

K tomuto základnému bežeckému vybaveniu môžeme ešte doplniť športové hodinky, najlepšie s monitorom srdcového tepu, v prípade žien športovú podprsenku, tréningový záznamník v podobe papiera alebo on-line na zaznamenávanie športových výkonov, bežecká bunda, či nosič vody pri dlhšom behu. 

 

Ako vybrať najlepšie ponožky na beh a na čo sa zamerať

Možno si povieme, že všetky ponožky sú rovnaké. Ak však hovoríme o ponožkách na behanie, musíme povedať, že dobrý pár technických ponožiek spôsobuje výrazný rozdiel pri behaní. Udržiavanie našich chodidiel v suchu a komforte nielenže zredukuje riziko vzniku pľuzgierov, otlakov, kurích ôk,  ale zaručí nám sebaisté behanie bez bolesti. Niektorí bežci behávali v zlých ponožkách roky pred tým, než si uvedomili, o koľko komfortnejšie by bolo pre ich chodidlá, keby behali v tých správnych ponožkách. 

Bežecké ponožky sú dostupné v rôznych druhoch materiálu, hrúbky, či veľkosti. 

materiál bežeckých ponožiek

 

Syntetický materiál

Najdôležitejším faktorom pri výbere ponožiek je ich materiál. Ak sa domnievame, že 100% bavlnené ponožky sú tie najvhodnejšie, tak sa mýlime. Dôvodom je to, že ak bavlnené ponožky navlhnú, mokré aj ostanú. V prípade, že sa naše chodidlo spotí alebo stúpime do mláky, vlhkosť ostáva na pokožke a spôsobuje, že na chodidlách cítime chlad a vlhkosť v zime, a v lete je to predpoklad pre vznik pľuzgierov.

Preto najlepším materiálom pre bežecké ponožky je syntetický materiál ako polyester, či nylon, ktoré sú medzi syntetickými materiálmi veľmi populárne, priedušné a vydržia dlhšie ako bavlna.

K nim môžeme pridať akryl a Coolmax a to z toho dôvodu, že ich vlákna podobne ako pri nylone či polyestri odvádzajú vlhkosť z pokožky. Vhodné je spomenúť aj prírodné vlákna ako merino vlna, ktorá je nielen prirodzene priedušná a sajúca pot, ale je aj antibakteriálna. Mali by sme sa teda zamerať na materiál, ktorý je vzdušný a nespôsobuje trenie. V zime je dobré zvoliť materiál s prímesou vlny, ktorý zabezpečí, že ponožka bude dostatočne teplá. Avšak bez ohľadu na materiál, aký si pri ponožkách zvolíme, naše bežecké ponožky by mali byť vždy čisté a suché.  

Anatomicky tvarované bežecké ponožky

V prípade nosenia ponožiek, ktoré sa neprispôsobia tvaru nášho chodidla, riskujeme, že v topánke budeme mať textilný zväzok a tak si podráždime pokožku. Úlohou anatomicky tvarovaných ponožiek je obopnúť kontúry chodidla a tým pádom sa vyhnúť tvorbe pľuzgierov. Vhodné sú ponožky s gumou na spevnenie klenby. Niektoré ponožky sú navrhnuté konkrétne pre mužov a ženy s cieľom čo najlepšie sa prispôsobiť tvarom chodidla podľa pohlavia. Môžeme dokonca nájsť ponožky  s označením pre pravú a ľavú nohu.

Dvojvrstvové bežecké ponožky

Niektorí bežci preferujú dvojvrstové ponožky z dôvodu prípadnej ochrany pred pľuzgiermi. Tieto ponožky sú navrhnuté tak, že majú vnútornú a vonkajšiu ponožku, ktoré sú navzájom prepojené. Medzi jednotlivými ponožkami je vzduchová vrstva, ktorá zabezpečuje odvádzanie vlhkosti od chodidla. Jedinou nevýhodou dvojvrstvových ponožiek je ich nižšia schopnosť ventilácie a vzdušnosti, čo môže viesť k prehriatiu chodidla.

Bežecké ponožky podľa hrúbky

Niektorí bežci majú radi hrubšie ponožky pre prípadné odpruženie, iní preferujú tenké ponožky pre pocit ľahkosti, predovšetkým v teplom počasí. Vhodné sú tiež ponožky, ktoré sú v oblasti prstov bezšvové, čo eliminuje riziko vzniku pľuzgierov.

Bežecké ponožky podľa výšky

Bežecké ponožky sú dostupné v rôznych výškach, od no-show, resp. členkových ponožiek, po ponožky po kolená. V prípade preferencie členkových ponožiek je potrebné sa uistiť, že jazýček ponožky v jej zadnej časti je nad bežeckou topánkou a nad achilovkou, aby sa topánka nešmýkala a nedráždila pokožku.

Kompresné bežecké ponožky

kompresne bežecké ponožky

Kompresné bežecké ponožky alebo návleky sa stali medzi bežcami populárne. Tieto ponožky sú veľmi priliehavé a ich navlečenie môže chvíľu trvať. Niektoré z týchto ponožiek sú vyrobené z lekárskych materiálov a sú navrhnuté tak, aby spevnili svaly, čo má napomôcť k prúdeniu krvi a zníženiu únavy. Kompresné ponožky sa často používajú aj v prípade zotavenia sa po behu. Niektorí bežci ich používajú aj počas tréningov, no v každom prípade pred tým, než sa rozhodneme pre kompresné ponožky počas behu, je dobré ich nosievať pravidelne dlhšiu dobu, aby sme si na nich zvykli a počas behu nám nerobili žiadne problémy. 

K dostupnosti sú aj nepremokavé bežecké ponožky, ktoré sú navrhnuté pre akékoľvek počasie a ich úlohou je udržať chodidlo v suchu a teple.

V závere je dobré spomenúť, že ruka v ruke s bežeckými ponožkami idú aj bežecké tenisky, a preto je veľmi dôležité mať pri výbere bežeckej obuvi na chodidle ponožky, v ktorých plánujeme behať. Dôvod je ten, že v niektorých prípadoch sa veľkosť  obuvi  môže líšiť v závislosti od ponožky.

najlepšie ponožky

Tipy čo kúpiť

Poďme sa pozrieť na konkrétne tipy bežeckých ponožiek. Sú lepšie značkové ponožky typu Nike alebo Adidas alebo je lepšie siahnuť po ekonomických predajcoch typu Decathlon?

Decathlon – Ekonomická voľba

Bežecké ponožky Decathlon sú vhodné pre všetkých začínajúcich bežcov ale aj pokročilých, ktorí hľadajú predovšetkým ekonomickú voľbu. Tento predajca má na výber rôzne kategórie produktov a vyberie si naozaj každý. V ponuke obchodu nájdete:

  • Ponožky z merino vlny
  • Kompresné ponožky
  • Bežecké ponožky pre deti
  • Produkty vyrobené s ohľadom na ekológiu a životné prostredie

Ceny sú veľmi prijateľné, ak hľadáte kvalitu a dobrú cenu vyskúšajte tohto predajcu.

Bežecké ponožky Nike a Adidas, Asics

Športové a bežecké ponožky od spoločnosti Nike alebo Adidas či Asics sú určené pre ľudí, ktorí radi veria v silu značky a chcú ísť na istotu. Nejde o ekonomickú voľbu ale značka vám poskytuje určitú záruku kvality. Vybrať si ich môžete napríklad  v porovnávači Heuréka.

Benefity behania

  1. Behanie zlepšuje zdravie – niektoré výskumy ukázali, že behanie pomáha zvyšovať hladinu dobrého cholesterolu, zvyšuje funkciu pľúc a ich využitie. Behanie tiež podporuje imunitný systém a znižuje riziko nárastu krvných zrazenín. 
  2. Behanie slúži ako prevencia pred chorobami – v prípade žien, behanie pomáha znižovať riziko rakoviny prsníkov, redukuje riziko vzniku mozgovej mŕtvice. Behanie sa odporúča aj v prípade ranného štádia cukrovky, vysokého krvného tlaku a osteoporózy. Behanie tiež redukuje riziko srdcového infarktu a to tak, že artériám napomáha udržať si svoju elasticitu a posilňuje srdce.
  3. Strata váhy – behanie je jedným z najlepších spôsobov ako stratiť alebo udržať si stabilnú váhu. 
  4. Behanie posilňuje sebavedomie a sebahodnotu – nastavenie a dosiahnutie konkrétnych cieľov pri behaní nás robí šťastnejšími.
  5. Zmierňuje stres – stres spôsobuje mnoho zdravotných problémov. Môže znížiť chuť a kvalitu spánku. Behaním nútime naše telo využiť nadbytočnú energiu a hormóny. Behanie je tiež dobrou prevenciu pred nepríjemnou tlakovou bolesťou hlavy.
  6. Behanie má silu eliminovať depresiu – už po pár minútach behu náš mozog začne produkovať hormóny, ktoré prirodzene zlepšujú náladu, a tým eliminujú vznik depresie.

TIP na článok: Ako vybrať bežecké rúško alebo masku.

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre