5 cenností, ktoré sa potopili spolu s Titanicom, niektoré z nich sa ale podarilo zachrániť. Ktoré to sú?

3889

Aj napriek tomu, že prešlo už vyše 100 rokov od potopenia Titanicu, stále priťahuje pozornosť širokej verejnosti. Ľudia sú fascinovaní jednou z najväčších zbytočných tragédii v histórii. Kto by čakal, že aj loď považovaná za nepotopiteľnú sa za tak krátku dobu potopí? Naozaj len málo kto by bol tak skepticky realistický. Napriek tomu alebo práve preto táto loď neustále priťahuje pozornosť historikov. 

Tragická smrť viac ako 1 500 mužov, žien a detí zostane navždy tou najsmutnejšou stratou. Samozrejme, že ľudské životy sú najcennejšie, no ani zďaleka nie sú jediné, ktoré sa potopili spolu s vrakom. Potopili sa totiž aj niekoľko vzácnych predmetov, ktoré si rovnako zaslúžia, aby sa dostali do podvedomia ľudí. 

Ste zvedaví o aké predmety sa jedná? Stačí pokračovať v našom článku a všetko vám objasníme. 

Husle Wallacea Hartleyho

48fd1761 354e 48af 9d1f ced892771e29 dam urlbf1qz9
Zdroj: shutterstock

Priam ikonická snímka filmu a predstava, ktorá sa skutočne odohrala – huslista Wallace Hartley a jeho kolegovia hudobníci pokračovali v hraní na husliach až do poslednej chvíle, až kým nezmizli pod vodou spolu so svojimi hudobnými nástrojmi. Údajne posledná skladba, ktorú odohrali bola dobre známa „Nearer My God To Thee“. A aby to nebolo málo dojímavé, cestujúci, ktorí prežili potvrdili, že Hartleyho posledné slová boli: „Páni, lúčim sa s vami.“ 

O 10 dní od potopenia sa našlo Hartleyho telo spolu s jeho slávnymi huslami, ktoré si vyžiadala jeho snúbenica Marie Robinson. V roku 2006 boli husle objavené v podkroví Robinsonovej bytu amatérskym hudobníkom. Tieto husle sa stali najdôležitejším artefaktom, ktorý sa z vraku podarilo zachrániť. 

Rubáiyát

a jewel encrusted edition of the rubaiyat photo u2
Zdroj: ranker.com

Rubáiyát je kniha básní stredovekého perzského filozofa a matematika Omara Khayyama. Bolo však nevyhnutné, aby bola preložená, a tak sa na to podujal anglický spisovateľ a básnik Edward Fitzgerald, ktoré tieto básne v roku 1860 preložil do angličtiny, čím sa stali nesmierne populárnymi. 

V roku 1911 vydavateľstvo Sangorski & Sutcliffe vydalo obzvlášť luxusné vydanie týchto básní. Vyznačovalo sa marockým koženým poťahom, zdobeným vyšívanými pávmi a viac ako tisíckou drahokamov vsadených do zlata.

Aj napriek jeho pomerne vysokej hodnote je táto zbierka básní s najväčšou pravdepodobnosťou stále pochovaná na dne mora. 

Ópium

opium e1671352656288
Zdroj: shutterstock

V potopenom Titanicu zahynul aj muž menom John Jacob Astor IV. (kto by ho nepoznal, jednalo sa o jedného z najbohatších mužov sveta). A ako sa jeho rodina dostala k bohatstvu? Pravdepodobne za to môže obchod s kožušinami a neskôr ópiom. V roku 1909 však ópium bolo zakázané, a tak štyri debny skončili na Titanicu a následne hlboko pod vodou. 

Päť veľkých klavírov  

five steinway grand pianos photo u2
Zdroj: ranker.com

Len si spomeňte na filmy a zábery krásnych pián, na ktoré sa hralo. Dokopy sa na lodi nachádzalo päť klavírov, z toho tri boli určené pre pre prvú triedu. Medzi týmito klenotmi sa nachádzao aj Steinwayov klavír, model B, ktorý bol špeciálne vyrobený pre túto loď. 

Podpísaná fotografia vojnového hrdinu Giuseppe Garibaldiho

an autographed picture of war hero giuseppe garibaldi photo u1
Zdroj: ranker.com

Emilio Ilario Giuseppe Portaluppi sa vracal do Spojených štátov na palube Titanicu po návšteve rodného Talianska. Podľa jeho slov domov niesol okrem seba aj jednu pre neho veľmi dôležitú fotografiu Garibaldiho – čím bola výnimočná? Údajne bola podpísaná samotným vojnovým hrdinom.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.