Černobyľský sarkofág bol v zlom stave už pred 20 rokmi, no až tento rok rozhodli, že ho nahradia novým

578

Obrovský sarkofág z ocele a betónu odstránia z černobyľského reaktora skôr, ako sa úplne rozpadne. Odborníci ešte niekoľko rokov dozadu totiž varovali, že táto obrovská konštrukcia sa čoskoro môže rozpadnúť. Zodpovednosť za budovu a jej stav nesie ukrajinská spoločnosť, ktorá podpísala zmluvu na 64 tisíc dolárov, pričom tieto peniaze mala využiť na opravu, a to do roku 2023.

Začiatkom tohto roka však bola predstavená náhrada za terajší sarkofág v hodnote 2 miliárd libier, aby sa obmedzil únik rádioaktívnych látok z bývalej elektrárne. Proces dekonštrukcie 30-ročného sarkofágu bude veľmi opatrný a dôsledný. Čokoľvek, čo zostane po deštrukcii tejto konštrukcie bude dekontaminované a buď recyklované alebo zničené. Generálny riaditeľ spoločnosti SSE Černobyľ, Serhii Kalashnyk vo vyhlásení uviedol: „Toto je ďalší logický krok vyplývajúci z našej práce, ktorú sme vykonávali za posledných 12 rokov. Dodávateľ musí súčasne rozobrať ochranný kryt a posilniť ho, pretože odstránenie každého prvku zvyšuje riziko zrútenia ochranného krytu, čo následne spôsobí uvoľnenie veľkého množstva rádioaktívnych materiálov.“

Pôvodný sarkofág, ktorý postavilo 600 000 pracovníkov po roztavení reaktora 26. apríla 1986, zakryl približne 200 ton rádioaktívneho odpadu, 30 ton vysoko kontaminovaného prachu a 16 ton uránu a plutónia. Viac ako 20 rokov sa však nachádzal v havarijnom stave a odborníci už v roku 1996 varovali, že ho nie je možné opraviť. Projekt New Safe Confinement (NSC) bol oficiálne predstavený iba v júli tohto roku. Nová stavba bude taká veľkolepá, že pôjde o jednu z najväčších pozemných stavieb, aké boli kedy postavené.

Výbuch pred 33 rokmi sa doposiaľ stále určitým spôsobom prejavuje. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že na rakovinu spôsobenú katastrofou zomrie najmenej 16 000 ľudí, zatiaľ čo iní toto číslo odhadujú až na 100 000.

V súvislosti s touto tragédiou ešte aj dnes vznikajú rôzne organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom z černobyľskej oblasti. Linda Walker je generálnou riaditeľkou projektu Černobyľský detský projekt UK (CCP), charity, ktorá podporuje rodiny, ktoré boli nútené utiecť zo svojich domovov. Skupina vedie pobytové zájazdy, pričom berie deti z Minska do Spojeného kráľovstva, čo má podľa Lindy veľký vplyv na duševné zdravie detí. „Je dôležité, aby dostali veľa čerstvého vzduchu a dobrého jedla, pretože hlavným dôvodom ich dovolenky je zlepšenie ich imunitného systému. Je však nemenej dôležité, aby sa mali dobre a prípadne si našli aj nových priateľov,“ povedala Linda.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre