Valentín: Prečo sa v tento špeciálny deň darujú práve červené ruže?

253

Väčšina ľudí, ktorí sú v úspešnom a oddanom vzťahu (alebo sa tak aspoň tvária), každoročne oslavujú sviatok svätého Valentína – deň, kedy si nájdu čas jeden na druhého a patrične to oslávia. Preukážu si city a muži dajú svojim nežným polovičkám kyticu červených ruží. Ale prečo práve ruže? A prečo červené? Ako sa stali synonymom Valentína?

Susanne Nilsson/Flickr

Na to, aby sme sa dopracovali k odpovedi, sa musí spojiť mytológia s praxou. Podľa Reader’s Digest, sa červené ruže začali spájať s láskou vďaka gréckym tradíciám. “Existujú príbehy, podľa ktorých vytvorila prvú červenú ružu grécka bohyňa Afrodita, ktorá sa uškrabla na jednom z jej tŕňov, a tak ju zafarbila načerveno,” povedala doktorka Sara Cleto. “Iní zase hovoria, že prvá červená ruža vyrástla zo zeme, kde zomrel Adonis, Afroditin milenec, zmiešanej s jej slzami.”

aphrodite photo
Photo by stefanweihs

Červené ruže sa však stali obľúbenými až v 19. storočí v Anglicku. Červené ruže sa začali spájať s láskou, pretože v tom čase bola červená farba drahá a bola symbolom bohatstva. Preto ten, kto daroval svojej polovičke červenú ružu, ukázal, ako veľa preňho znamená.

red roses photo
DrCarl/Pixabay

V dnešnej dobe tiež nepatria medzi najlacnejšie kvety a nemusíte preto smútiť. Ak chcete vyjadriť lásku, existuje mnoho iných spôsobov, ako to urobiť.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre