Chcete minimalizovať potenie a zápach? Tieto rady sa vám zídu!

320

Pomaly sa k nám blíži leto, teploty na teplomeri stúpajú a ľudia sa prirodzene začínajú potiť. Na tom vo svojej podstate nič nie je, no je dôležité dodržiavať hygienu a pravidelne používať prípravok, ktorý bude eliminovať nežiadúce pachy. V opačnom prípade by sa daný človek v spoločnosti neprezentoval práve najlepšie.

Niekedy ale ani bežné rady nezaberajú, a ak sa nechcete uchýliť k botoxu, ktorý by daný problém s najväčšou mierou spoľahlivosti vyriešil, skúste si ešte prečítať niekoľko rád a tipov od nás. Veríme, že pomôžu, sú totiž overené viacerými štúdiami.

Jedzte viac cesnaku

Zdroj Tijana Drndarski

Aj vy ste si mysleli, že sa jedná o radu starej matere, ktorá nemohla vôbec fungovať? Pozreli sa na to vedci z Karlovej univerzity v Prahe a vypracovali experiment s písomným výstupom, kde použili 42 adeptov, mužských protagonistov. Tým dali pod pazuchu niečo ako vankúšiky, aby zachytávali ich pot a telesný pach, následne ich rozdelili do troch skupín – prvá skupina nekonzumovala cesnak vôbec, druhá skupina minimálne a tretia v hojnom množstve. Vankúšiky boli následne hodnotené podľa intenzity, príjemnosti či príťažlivosti vône. Z hodnotenia vyplynulo, že najlepší pach mali muži, ktorí skonzumovali najviac cesnaku.

Pite menej kávy

Zdroj Clay Banks

Asi všetci vieme na akom princípe funguje kofeín – stimuluje centrálny nervový systém, ktorý ale vo vysokých teplotách oveľa rýchlejšie aktivuje “mood” potenia. Ak si chcete dopriať kávu, tak radšej ľadovú.

Po sprche sa dôkladne osušte

Zdroj Laura Marques

Ph našej pokožky je prirodzene mierne kyslé a to z dôvodu ochrany pred okolitými baktériami. Vlhké a teplé prostredie je však pre baktérie ideálnou živnou pôdou – áno, aj pre baktérie, ktoré spôsobujú zápach.

Takže, ak ste zvyknutí sa po sprche len mierne osusiť a hneď sa obliecť, odporúčame vám tento návyk zmeniť. Vyhnete sa tomu, že vám na istých miestach – napríklad medzi prstami na nohách zostane voda, kde sa pomnožia baktérie.

Vyhýbajte sa stresu

Zdroj ahmad gunnaivi

Všetci sme už zažili obrovský nával stresu, či už pri prvom rande, na maturitnej skúške, prijímacom pohovore alebo na významnej prezentácií. Vtedy je ťažké zostať pokojný a vyhnúť sa nervozite a poteniu! Skúste ale dychové cvičenia, meditáciu alebo šalviový čaj. Vyhnete sa poteniu, nepríjemným mapám pod pazuchami i prípadnému zápachu.

Prejdite na vegetariánstvo

Zdroj Chantal Garnier

Opäť sa vedci z Karlovej univerzity pustili do náramne zaujímavej štúdie, kde vyskúšali experiment v rámci ktorého účastníci mali zakázané jesť mäso. Po túto dobu bola intenzita ich zápachu pri potení niekoľkonásobne nižšia. Akonáhle sa po dvoch týždňoch vrátili na bežnú mäsitú stravu, na ktorú boli zvyknutí, objavilo sa i potenie vo väčšej miere i zápach.

Takže to rozhodne stojí za zváženie. Minimálne by ste mohli konzumáciu mäsa obmedziť a nahradiť ho väčším množstvom zeleniny. Budete sa cítiť zdravšie a váš pot bude lepší.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre