Chcete sa pridať k superhrdinom a zachrániť Zem? Začnite od svojich detí

245

Nikto nechce vychovávať deti v ochrannej bubline a mimo reality. Aj my denodenne využívame moderné technológie, internet a sociálne siete. Ale napriek tomu naše detstvo bolo v mnohom iné, ako to, ktoré majú dnes naše deti. Doba sa vrátiť nedá. Každé obdobie je iné a zmeny sa nedajú zastaviť. Čo ale môžeme urobiť, je zmeniť prístup. Dokážeme ovplyvniť aj to, do akej miery nás táto moderná doba pohltí a ovplyvní.

Deti trávia o polovicu menej času vonku ako generácia pred nimi

pixabay.com, CC0 Public Domain

Podľa najnovších štúdií trávia dnešné deti o polovicu menej času vonku, než sme bývali my. Dokonca v Spojených štátoch deti vo veku od 8 do 18 rokov trávia denne až sedem hodín pred obrazovkou (či už televízora, počítača alebo mobilu).

Keď sa deti nudia, začnú si hľadať program. Tým najdostupnejším je internet. Ani nepremýšľajú nad tým, čo pozerajú. Určite sa žadne dieťa nerozhoduje nad tým, či sa pôjde hrať k susedom alebo bude skrolovať facebook. Obrazovku berú ako automatickú výplň času a s výrazom zombíka dokážu presedieť takto ja štyri hodiny.

Negatívny vplyv „online″ detstva

pixabay.com, CC0 Public Domain

Richard Louv vo svojej knihe Posledné dieťa v lese vysvetľuje ako ovplyvňuje strata kontaktu s prírodou fyzické a psychické zdravie detí. Medzi najhoršie dôsledky, na základe rozsiahleho výskumu, patrí obezita, depresia a poruchy pozornosti. Za všetko môže online detstvo medzi štyrmi stenami. Richard to nazýva syndróm nedostatku prírody.

Ako vychovať ľudí, ktorí budú myslieť na budúcnosť našej planéty

Ak sa rozhodnete, že chcete odtiahnúť svoje deti od obrazoviek, čaká na vás neľahká úloha. Facebook, Youtube sú silnými konkurentami. Ak sa ale pustíte do boja urobíte dobrý skutok nielen pre vaše deti ale aj pre budúcnosť našej planéty. Príde vám táto veta ako klišé? Možno to tak znie, ale pravdou zostáva, že žiadne dieťa sa v dospelosti nebude zaujímať o prírodu, ak mu v detstve neukážeme, čo všetko pre človeka príroda znamená. Vzťah ku všetkému živému je potrebné budovať postupne a každý deň.

pixabay.com, CC0 Public Domain

Prvé lastovičky už prileteli. Čoraz viac ľudí sa sťahuje z miest na dedinu, prípadne si kúpia víkendový dom alebo chalupu mimo ruchu veľkých miest. Jedným z dôvodov je aj snaha vychovávať deti v úzkom kontakte s prírodou. Dať im jednoduché detstvo, plné lozenia po stromoch, plávania v jazerách a turistiky.

Ako začať?

Skúste na celý víkend vypnúť internet a televízor. Uvitíte, čo sa začne diať.

zdroj

 

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre