Chemické prvky, ktoré zohrávajú v našom tele dôležité úlohy

747

Chemické prvky sú stavebným blokom života. Tvoria ohromujúcu škálu molekúl, ktoré sú kombinované na tvorbu DNA, bunkových organel, buniek, tkanív a orgánov. V tomto článku sa pozrieme na tie, ktoré sú prítomné v ľudskom tele, podiel na nich a rôzne základné funkcie, ktoré zohrávajú v našom tele.

Screenshot 20221128 1413492
Zdroj: YouTube Screenshot

Kyslík

Kyslík je najbežnejším prvkom v ľudskom tele, tvorí približne 65,0 % telesnej hmotnosti. Väčšina prítomného kyslíka sa nachádza vo forme vody. Kyslík hrá rozhodujúcu úlohu v metabolizme a dýchaní a prvok sa nachádza v každej hlavnej organickej molekule v tele vrátane bielkovín, sacharidov, tukov a nukleových kyselín.

Uhlík

Uhlík je ďalším najbežnejším prvkom v ľudskom tele, ktorý tvorí 18% hmotnosti tela. Jeho úloha je väčšinou štrukturálna, tvorí „chrbticu“ mnohých organických molekúl.

Vodík

Vodík je najrozšírenejším prvkom vo vesmíre (asi 75 % celkovej hmotnosti) a tvorí asi 10 % hmotnosti ľudského tela. Je prítomný vo forme vody (spolu s kyslíkom) a je tiež dôležitým prvkom v organických molekulách.

Screenshot 20221128 1417282
Zdroj: YouTube Screenshot

Vápnik

Vápnik je najrozšírenejší kov v ľudskom tele približne 1,4 % hmotnosti. Pravdepodobne jeho najznámejšou funkciou je tvorba kostí a zubov a nedostatok vápnika v strave môže viesť k rôznym degeneratívnym stavom. Medzi ďalšie dôležité úlohy v ľudskom tele patrí syntéza proteínov, udržiavanie rozdielu potenciálov cez bunkové membrány a pôsobenie ako druhý poslov v dráhach prenosu signálu.

Síra 

Desiaty z najbežnejších prvkov vo vesmíre a piaty najbežnejší prvok na Zemi. Hrá zásadnú úlohu v ľudskom tele. V tele sa nachádza takmer vždy vo forme sulfidov kovov a zlúčenín organosulfur. Síra je tiež hlavným konštrukčným prvkom proteínového keratínu, ktorý sa nachádza v koži a vlasoch.

Chlór

Chlór hrá zásadnú úlohu pri udržiavaní acidobázickej rovnováhy krvi spolu s tvorbou šliach, zubov a kostí. V tele sa bežne vyskytuje v soliach a v kombinácii s draslíkom a sodíkom. Prispieva tiež k funkcii pečene a pomáha odstraňovať organický odpad.

Screenshot 20221128 1417142
Zdroj: YouTube Screenshot

Horčík

Je najmenej rozšírený zo základných prvkov v ľudskom tele. Asi 300 enzýmov vyžaduje na správne fungovanie ióny horčíka a ióny horčíka interagujú so zlúčeninami, ako sú DNA, RNA a ATP.

Screenshot 20221128 1418242
Zdroj: YouTube Screenshot

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.