5 zaujímavých faktov o vašich chuťových pohárikoch

328

Chuťové poháriky sú malé štruktúry na jazyku, ktoré obsahujú receptory pre štyri základné chute: sladkú, kyslú, slanú a horkú. Ale viete, že existujú aj ďalšie zaujímavé fakty o vašich chuťových pohárikoch, ktoré by vás mohli prekvapiť? V tomto článku vám predstavíme päť z nich.

Vaše chuťové poháriky žijú len asi 10 dní

Možno by ste si mysleli, že vaše chuťové poháriky sú s vami od narodenia až do smrti, ale to nie je pravda. Vaše chuťové poháriky sa neustále obnovujú a žijú len asi 10 dní. To znamená, že každých 10 dní máte na jazyku novú sadu chuťových pohárikov, ktoré môžu byť citlivejšie alebo menej citlivé na rôzne chute.

5eadd282 b514 40ba b2ae ca72a988133d
Autor tejto fotografie je M&R Glasgow

Zubná pasta blokuje sladké receptory

Ak ste niekedy skúsili jesť niečo sladké hneď po umytí zubov, pravdepodobne ste zistili, že to nemá takú dobrú chuť, ako by ste očakávali. To je preto, že zubná pasta obsahuje látku nazývanú sodium lauryl sulfate, ktorá je pridaná preto, aby vytvárala penivý efekt a odstraňovala nečistoty z úst. No má aj vedľajší účinok: blokuje sladké receptory na vašich chuťových pohárikoch, čím zníži vašu schopnosť vnímať sladkosť. Naopak, zvyšuje citlivosť na horkú chuť, čo môže spôsobiť, že niektoré potraviny, ako napríklad pomaranče, budú chutiť horko.

girl with red and white toothbrush in mouth
Autor tejto fotografie je Diana Polekhina

Bábätká majú trikrát toľko chuťových pohárikov ako dospelí

Ak ste si mysleli, že vaše chuťové poháriky sú už dostatočne citlivé, predstavte si, ako by to bolo, keby ste ich mali trikrát toľko. To je prípad bábätok, ktoré majú na jazyku približne 30 000 chuťových pohárikov, zatiaľ čo dospelí ich majú len okolo 10 000. To je dôvod prečo deťom nechutia, niektoré potraviny.

child in white tank top
Autor tejto fotografie je Reynardo Etenia Wongsok

Dimetylsulfoxid môžete ochutnať iba dotykom

Dimetylsulfoxid, skrátene DMSO, je organická zlúčenina, ktorá sa používa v medicíne, vede a priemysle pre svoje rozpúšťacie a protizápalové vlastnosti. DMSO je však aj veľmi zvláštna látka, ktorá má schopnosť prenikať cez pokožku a ovplyvňovať chuťové poháriky. Ak sa dotknete DMSO, budete cítiť jeho chuť v ústach, aj keď ho neprehltnete. Chuť DMSO je opísaná ako horká, slaná, sladká a ostrá zároveň. Niektorí ľudia tvrdia, že chuť DMSO je podobná cesnaku.

empty hospital bed inside room
Autor tejto fotografie je Adhy Savala

Môžete oklamať svoje chuťové poháriky vôňami

Vaše chuťové poháriky nie sú jediné, ktoré ovplyvňujú vaše vnímanie chuti. Vaša čuchová sústava tiež hrá dôležitú úlohu v tom, ako vnímate rôzne potraviny a nápoje. V skutočnosti je väčšina toho, čo považujeme za chuť, vlastne vôňa. To znamená, že môžete oklamať svoje chuťové poháriky tým, že im ponúknete inú vôňu, než je tá, ktorú očakávajú.

21a429df a006 46f0 a3f1 9c24c8906cfa
Autor tejto fotografie je racinglakota

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.