Veterinári zdieľajú najčastejšie chyby, ktorých sa majitelia zvierat dopúšťajú. Dajte si na ne pozor!

788

Byť majiteľom domáceho zvieraťa je jedna z najúžasnejších vecí na svete. Toľko lásky, čo človek dostane a je jedno, či sa jedná o psa, mačku, papagája alebo koňa. Sú to jedinečné milujúce tvory, ktoré nám dávajú celé svoje srdce, preto by sme mali byť schopní im to oplatiť v podobe lásky a dôkladnej starostlivosti. 

Napriek tomu, ľudia robia mnohé chyby, či už z nevedomosti alebo nedbanlivosti. Veterinári sa s nami podelili o tie najčastejšie, s ktorými sa stretávajú pri návšteve majiteľov a ich zvierat. Poučme sa z nich. 

Psy a horúci asfalt 

black and brown short coated dog
Autor tejto fotografie je Taylor Heery

Počas leta, keď teploty dosahujú rekordne vysoké limity je dôležité myslieť na to, že aj chodník po ktorom kráčate je rozpálený. Len si vyskúšajte sa po ňom prejsť bosý a presne takto to cítia aj vaše psy. Preto je dôležité chodiť na prechádzky včas ráno alebo neskoro večer a ideálne po trávnatých plochách. Vyhnete sa tak spálenej koži na labkách. 

Izolácia šteniatok, kým nebudú očkované

Mnoho nových majiteľov malých šteniatok je z nich nadšených do tej miery, že ich chcú každému ukazovať, zoznamovať sa a hlavne nájsť im psích priateľov. To však nemusí byť najlepší nápad. Ideálne je počkať do ukončenia vakcinačnej schémy. Samozrejme neznamená to, že sa počas toho obdobia musíte psom úplne vyhýbať, no socializujte ich len s takými psami, o ktorých zaručene viete, že sú tiež pravidelne očkované. Obzvlášť nebezpečné ochorenie pre vaše šteňa môže byť napríklad parvoviróza, tá sa nie zriedka končí smrťou. 

Ak si nemôžete dovoliť základnú veterinárnu starostlivosť, nemôžete si dovoliť domáce zviera

person holding silver tabby cat
Autor tejto fotografie je Werzk Luuuuuuu

Do základnej veterinárnej starostlivosti patrí napríklad očkovanie, čipovanie, preventívne prehliadky. Rozhodne by ste mali mať aj istú finančnú rezervu v prípade neočakávaného zranenia alebo ochorenia. Je pochopiteľné, že nemáte v zálohe niekoľko tisíc, no ak by ste si nemohli dovoliť ani len odčervenie alebo prípravok proti ektoparazitom, mali by ste kúpu psa dôsledne zvážiť. 

Nenechávajú pravidelne zastrihávať pazúry

a close up of a dog's paw on a couch
Autor tejto fotografie je Natalia Gusakova

Ani vám by sa nepáčilo fungovať s extrémne dlhými nechtami a inak to nemajú ani psy. Nehovoriac o tom, koľkokrát sa stane, že im pazúr začne zarastať do mäsa alebo sa veľmi bolestivo a krvavo zlomí, či skrúti, napríklad počas hry. 

Nečistia svojim domácim miláčikom zuby

long-coated brown dog
Autor tejto fotografie je Brian Brxtn

Nedostatok zubnej hygieny je veľmi častým problémom ako u psov, tak aj u mačiek. Nemusíte si však hneď predstaviť, že budete svojim zvieratám dvakrát denne kefkou čistiť zuby – aj keď, aj to je pomerne prijateľné, dobré je však aspoň jedenkrát denne a spojiť to s pravidelnou návštevou veterinárneho lekára, ktorý vášmu zvieraťu vyčistí chrup pomocou ultrazvuku v anestézii. Netreba zabúdať, že psy používajú zuby nielen pri jedení, ale aj hraní. A sami si vieme predstaviť, aký ťažký je život, keď vás bolia zuby, prípadne ich nemáte. Prevencia je teda ideálnym riešením. 

Dávajú domácim miláčikom humánne lieky

flat lay photography of white prescription tablets in blue surface
Autor tejto fotografie je Hal Gatewood

Možno to ani nemyslia zle. V dobrej viere sa snažia svojim zvieratám čo najrýchlejšie uľaviť, no mnoho liekov určených pre ľudí, je pre zvieratá toxických. Niektoré z nich môžu dokonca veľmi rýchlo spôsobiť aj smrť. Príkladom sú lieky s účinnou látkou paracetamol podané mačkám.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre