9 vecí, ktoré chytrí cestovatelia vždy robia pred cestou

880

Chystáte sa na dovolenku alebo predĺžený víkend? Máte stres z letiskových kontrol? Prinášame Vám zopár overených typov od cestovateľov, ktorí sú vo vzduchu častejšie ako doma.

Cestovný pas

pexels vinta supply co nyc 842961 scaled
Zdroj: pexels/Vinta Supply Co. | NYC

Pokiaľ cestujete mimo schengenský priestor, bez svojho pasu sa nepohnete. Je potrebné si skontrolovať, či je pas platný ešte pol roka po prílete. Pokiaľ nie, v niektorých krajinách Vám to môže spôsobiť problémy. Urobte si kópiu svojho pasu, ideálne si ju zalaminujte. Pred odchodom na letisko si skontrolujte, či máte pas aj jeho kópiu v príručnej batožine. Po príchode na hotel si originál svojho pasu odložte bezpečne do trezoru na izbe a všade so sebou noste kópiu. Tak sa vyhnete nepríjemnostiam a strate dokladu.

Dávajte si pozor na nehody

pexels porapak apichodilok 346885 scaled
Zdroj: pexels/Porapak Apichodilok

Počas Vašej cesty sa môže pokaziť veľmi veľa vecí. Je fajn sa ubezpečiť preveriť pred cestou, že máte všetko zaplatené. Všetky potrebné dokumenty a papiere máte vytlačené a pri sebe. Jeden z veľmi užitočných typov je, vziať so sebou do príručnej batožiny základné veci aspoň na jeden-dva dni, v prípade, že sa Vám stratí batožina. Nezabudnite si k sebe pribaliť aj svoje lieky. Vaše lieky nemusia byť v krajine, do ktorej cestujete ľahko dostupné. Pokiaľ cestujete na vlastnú päsť, určite by ste nemali váhať nad cestovným poistením, minimálne základným.

Vyhnite sa baktériám

pexels edward jenner 4031825 scaled
Zdroj: pexels/Edward Jenner

Počas cestovania sa budete dotýkať mnohých tlačidiel, povrchov, dotykových obrazoviek, zábradlí eskalátorov, bezpečnostných košov, lakťových opierok, bezpečnostných pásov a podnosov – ktorých sa pred vami dotklo nespočetné množstvo ľudí medzi čistením. Umývajte si ruky mydlom ako často je len možné. Majte pri sebe malý dezinfekčný gél a dezinfekčné vlhčené utierky. Oba tieto produkty nájdete aj v malých cestovných baleniach. Budete veľmi vďační, že ich máte so sebou.

Zabráňte „jetlagu“

pexels janiere fernandez 2405101 scaled
Zdroj: pexels/Janiere Fernandez

Ak je Váš spánkový režim ľahko narušiteľný, tento typ sa Vám hodí. Nastavte si hodinky podľa časového pásma, do ktorého letíte, už počas čakania na vzlietnutie v lietadle. Potom jedzte, spite a správajte sa, ako by ste už boli v danom časovom pásme. Vaše biologické hodiny sa prispôsobia a čím skôr si budete môcť vychutnávať dovolenku.

Nasaďte si kompresné pančuchy alebo ponožky

pexels sarah schorer 835240 scaled
Zdroj: pexels/Sarah Schorer

Síce nie sú krásne na oko, ale kompresné ponožky sú jednoduchým záchranným opatrením. Zabránia opuchom, trombózam a následných problémom. Nikto z nás si neželá ležať na pláži v bikinách s opuchnutými nohami. Pokiaľ máte veľmi dlhý let, odporúča sa každé dve hodiny aspoň postaviť sa. Ideálne prejsť sa uličkou. Pomôže to celkovej cirkulácii krvi.

Nabíjajte elektronické zariadenia

pexels karolina grabowska 4219861 scaled
Zdroj: pexels/Karolina Grabowska

Je dôležité, že váš telefón, laptop a iná elektronika je nabitá. Zaistíte si, že máte dostatok energie na to, aby ste sa zabavili alebo pracovali počas letu. Budete vopred myslieť aj na to, kde máte svoje batérie a káble. Ušetrí Vám to stres tesne pred odchodom, keď budete čakať na taxík, aby ste nezmeškali lietadlo. Je fajn mať k dispozícii aj prenosnú nabíjačku, tzv. Power banku, pokiaľ by sa Vám zariadenia vybili skôr, ako ste očakávali.

Kontrola pravidiel leteckej spoločnosti

pexels gustavo fring 3885601 scaled
Zdroj: pexels/Gustavo Fring

Je viac ako nutné pozrieť pred balením všetky pravidlá leteckej spoločnosti. Plus samozrejme, zistiť si, čo môžete a čo nemôžete do danej krajiny priviezť. V rámci príručnej batožiny, je dôležité zistiť veľkosť batožiny, prípadne váhu, ktorú Vám dovolia zobrať na palubu lietadla. Pokiaľ si podrobne preštudujete, čo môže obsahovať príručná batožina, vyhnete sa nepríjemnej situácii na letisku, keď Vás budú prehľadávať kúsok po kúsku a budete zdržiavať všetkých čakajúcich za Vami. Váha podbalubnej batožiny je samozrejmosťou. Odvážte si ju doma. Ušetrí Vám to kopec stresu.

Hydratujte sa v predstihu

pexels pixabay 327090 scaled
Zdroj: pexels/pixabay

Existuje dôvod, prečo máte popraskané pery, suchý nos a hrdlo a šupinaté ruky počas letu –zhruba polovica vzduchu cirkulujúceho v kabíne vytiahnutá z vonkajšieho vzduchu a vo výške 10 km má vzduch veľmi malú vlhkosť. Snažte sa vypiť čo najviac vody 24 hodín pred cestou. Dbajte aj na to, aby ste mali so sebou v lietadle vodu. Najlepšie je priniesť si vlastnú znovu naplniteľnú fľašu s vodou a naplniť ju po bezpečnostnej kontrole, pretože nákup vody na letisku môže byť drahý.

Prineste si vlastné jedlo

pexels towfiqu barbhuiya 11505597 scaled
Zdroj: pexels/Towfiqu barbhuiya

Pokiaľ vás nevzrušuje predstava zvädnutého sendviča v lietadle alebo čakania v dlhom rade na mastný burger, najlepšie je cestovať s vlastným jedlom. Jedlo na letisku je veľmi predražené a nie veľmi výživné. Prineste si radšej vlastné jedlo. Orechy, ovocie a zelenina sú skvelé možnosti. Priniesť si vlastné jedlo vám umožní jesť podľa vlastného rozvrhu a podľa vašich vlastných stravovacích preferencií, čo je obzvlášť dôležité počas dlhých dní cestovania, keď sa pohybujete medzi časovými pásmami a keď máte krátke spojenia.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.