Čierna diera explodovala, no do dnešného dňa nik netuší prečo sa tak stalo. Existujú len rôzne dohady

5023

Uprostred Mliečnej dráhy sa nachádza čierna diera, ktorá je v skutočnosti skutočne supermasívna. To však väčšina z vás dobre vie. Ďalší fakt, ktorý ste o nej už zrejme počuli je ten, že tento rok v máji vybuchla. Nik však do dnešného dňa nevie vysvetliť prečo sa to stalo, existujú iba dohady astronómov, ktoré sa rôznia. Obavy z tohto tajomného javu však podľa vedcov nie sú na mieste.

Foto od youtube

Čierna diera je od nás vzdialená až 26 000 svetelných rokov. Počas daného incidentu vyžarovala akési infračervené žiarenie a bola až 75-krát jasnejšou ako obvykle.
Astronóm Tuan Do, ktorý je súčasťou tímu študujúceho čiernu dieru, nazývanú aj „Sgr A*“, na univerzite v Los Angeles uviedol, že záblesk mohol byť výsledkom toho, že práve vtedy v jej blízkosti prechádzala iná hviezda. Ďalšou teóriou je, že svetlo bolo spôsobené G2 – oblakom plynu, o ktorom je známe, že prešiel popred čiernu dieru ešte pred piatimi rokmi.

Spomínaný astronóm sa vyjadril na túto tému takto: „Čierna diera bola taká jasná, že som si ju najskôr pomýlil s hviezdou S0-2, pretože som nikdy nevidel Sgr A* takúto svetlú.“ Ďalší s odborníkov si myslí to isté, avšak dodal, že mohlo ísť aj o niečo úplne iné. „Je ťažké pozorovať čiernu dieru, pretože prach medzi nami a ňou pokrýva veľké množstvo neodhalených faktov. Taktiež Slnko prechádza touto časťou oblohy, takže aj preto je mesiace nepozorovateľné,“ povedal jeden z astronómov. „Niekedy by som si prial, aby boli veci bližšie k nám a my by sme vedeli o nich zistiť oveľa viac, no niekedy som rád, že sú takto ďaleko. Tieto pocity sa striedajú,“ dodal.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre