Čína úspešne bojuje proti obrovskému znečisteniu a darí sa im tento boj postupne „vyhrávať“

568

Zdá sa, že Číne sa pomaly, ale isto darí „vyhrávať“ svoju vojnu proti znečistenému ovzdušiu a priemerná dĺžka života môže vzrásť o viac ako dva roky. Čínska vláda vedie boj o vyčistenie smogu, ktorý v niektorých regiónoch znižuje očakávanú dĺžku života a podnietila svojich občanov k nákupu masiek a čističiek vzduchu.

Univerzita v Chicagu vo svojej štúdii uviedla, že najväčší znečisťovateľ na svete čelí dlhej ceste k dosiahnutiu národných a medzinárodných štandardov kvality ovzdušia, no výsledky „naznačujú, že krajina zvíťazí v tejto svojej vojne“.

china smog fotografia
Foto od jamesriker

Na základe denných údajov z viac ako 200 monitorovaných miest v Číne, od roku 2013 do roku 2017 analýza ukázala, že mestá znížili hladiny PM 2,5 (drobné vzdušné častice považované za najviac škodlivé pre zdravie) za 4 roky v priemerne až o 32%.

Pokiaľ by pretrvávalo takéto znižovanie znečistenia ovzdušia, tým by sa zvyšovala dĺžka života priemerného čínskeho občana o 2,4 rokov. Ukazovateľ PM 2,5 zohráva výraznú úlohu pri ochoreniach srdca, mozgovej príhode, ochoreniach pľúc či pri rakovine.

„V celej histórii nemáme žiadny príklad krajiny, ktorá dosahuje takéto rýchle znižovanie znečistenia ovzdušia,“ poznamenal Michael Greenstone, ekonóm a riaditeľ Ústavu pre energetickú politiku na univerzite v Chicagu, ktorá uskutočnila tieto štúdie.

Čínska vláda začala intenzívne plniť v roku 2013 tento ambiciózny akčný plán, ktorý sa snažil znížiť úrovne PM 2,5 až o štvrtinu, a to v kľúčových regiónoch, akými je severná oblasť Peking Hebei Tianjin a delta rieky Yangtze.

Tento boj pokračuje intenzívne aj naďalej. Kvôli vyčisteniu ovzdušia orgány požiadali tisíce znečisťujúcich tovární, aby opustili mestské centrá a vysťahovali stovky tisíc migrantov.

Viac ako tri milióny domácností v oblasti okolo Pekingu náhle prešli na plynové alebo elektrické vykurovanie, pričom kompetentní odstránili uhľové kotly ešte predtým, ako boli nové systémy funkčné.

Zdroj: goodnewsnetwork

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre