Čína rozbehla nový projekt. Vedci sa rozhodli skúmať horniny, ktoré majú byť staré približne 145 miliónov rokov. Číňania už začali kopať a samotný vrt by mal dosahovať dĺžku 10 kilometrov. Tento obrovský vrt by mal zabezpečiť to, že sa vedci prekopú cez 10 vrstiev hornín až do obdobia kriedy. 

Zdroj: Youtube

Samotný vrt by mal okrem výskumu hornín pomôcť aj pri identifikácii nerastných zdrojov, ale aj hodnotení enviromentálnych rizík. 

Možno sa zdá, že hranica 10 kilometrov je zatiaľ najhlbším vrtom na svete, no nie je tomu tak. Prvenstvo si drží stále Kolský supervrt v Rusku, ktorý dosahuje hĺbku približne 12 kilometrov. 

Zdroj: Youtube

Aj keď sú výskumy tohto typu pre vedcov lákavé a prinášajú častokrát zaujímavé zistenia, predstavujú aj veľký záväzok, obrovské náklady či množstvo práce. Či sa im podarí niečo zistiť, ešte nie je isté, takže si na výsledok musíme počkať. 

ZDROJ

Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.