Čo by sa stalo, ak by sa Zem prestala točiť? Toto je katastrofický scenár

811

Predstavte si na chvíľu, že Zem sa náhle zastaví vo svojom rotujúcom pohybe. Čo by sa stalo? Poďme sa pozrieť, aké by to malo následky na život na Zemi.

Prvý záblesk: Zastavenie rotácie

Ak by sa Zem zastavila vo svojom rotujúcom pohybe, následky by boli neskutočné. Prvým a najzreteľnejším by bolo zastavenie bežného denného a nočného cyklu na aký sme zvyknutí. Ak by Zem stále obiehala okolo slnka, deň a noc by trvali polroka. Jedna polovica planéty by zostala osvetlená slnkom, zatiaľ čo druhá by sa ponorila do tmy. Tento extrémny rozdiel v teplote a osvetlení by mal dramatický vplyv na život na Zemi.

8715e879 b3ab 482d 878e 3aca83faa3ab
Earth“ od Kevin M. Gill is licensed under CC BY 2.0

Následky pre počasie

Zastavenie rotácie Zeme by malo významný vplyv na počasie. Prvým dôsledkom by bol obrovský mráz na nočnej strane planéty, zatiaľ čo deň by prinášal horúčavy, aké by sme si ťažko dokázali predstaviť. Extrémne teploty by mali deštruktívny vplyv na ekosystémy a poľnohospodárstvo.

white and brown boat on black sand during daytime
Foto od NOAA na Unsplash

Zmeny v atmosfére

Zmeny v rotácii by ovplyvnili aj atmosféru. Veterné systémy by sa zmenili, a to by malo vplyv na oceánové prúdy a obeh vody vo vzduchu. Toto by mohlo spôsobiť extrémne povodne a sucho, čo by mohlo ohroziť životy mnohých ľudí.

car on body of water
Foto od Chris Gallagher na Unsplash

Následky pre životné prostredie

Nemali by sme zabudnúť ani na vplyv, ktorý by zastavenie rotácie malo na životné prostredie. Mnohé druhy rastlín a živočíchov by sa museli prispôsobiť extrémnym podmienkam, alebo by to mohlo ohroziť ich existenciu. Táto zmena by mala nepredstaviteľné dôsledky pre biodiverzitu.

Zastavenie rotácie Zeme by bolo radikálnym a katastrofickým scenárom, ktorý by zásadne ovplyvnil život na našej planéte. Je to príklad toho, aký dôležitý je rotačný pohyb Zeme pre našu existenciu a ekosystémy. 

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.