Položili ste si niekedy otázku, čo by sa stalo, ak by sme nespali? Tu je odpoveď!

416

Spánok je neoddeliteľnou súčasťou našich životov, no ak by sme sa rozhodli úplne prestať spať, dôsledky by boli viac než len unavené oči. V tomto článku sa pozrieme na to, aké následky by mohli nastať, keby sme sa vzdali spánku.

Úloha spánku v našich životoch

Spánok je proces, v ktorom náš mozog a telo obnovujú svoje funkcie. Počas spánku sa odohrávajú rôzne dôležité procesy, vrátane zlepšovania pamäti, regenerácie svalov a psychického vyrovnania. Ak by sme prestali spať, naša kvalita života by sa rýchlo zhoršila.

woman sleeping on blue throw pillow
Foto od bruce mars na Unsplash

Krátkodobé dôsledky

Hneď po 24 hodinách bez spánku by sme pocítili únavu, zníženú pozornosť a poruchy myslenia. Náš imunitný systém by sa oslabil, čo by nás vystavilo väčšiemu riziku infekcií.

Dlhodobé následky

Ak by sme dlhodobo ignorovali spánok, začali by sme trpieť vážnejšími zdravotnými problémami. To by zahŕňalo zvýšené riziko srdcových ochorení, cukrovky a psychických porúch, ako je depresia.

man wearing black crew-neck top
Foto od Adrian Swancar na Unsplash

Vyšetrenie prípadov nespania

Niektorí jedinci, ako napríklad chlapec menom Randy Gardner, sa pokúsili vydržať čo najdlhšie bez spánku. V jeho prípade to bolo 11 dní, po ktorých začal trpieť závažnými halucináciami a inými psychickými problémami.

Návrat k zdravému spánku

Aj keď prestávka od spánku je nebezpečná, väčšina z nás vie, že krátkodobá nedostatočná dĺžka spánku môže byť bežnou súčasťou života. Je dôležité si uvedomiť dôležitosť zdravého spánku a venovať mu dostatočnú pozornosť.

d1d7ae67 4832 4a29 872a e86e1488b2e0
Sleeping with Bo“ od Joi is licensed under CC BY 2.0

Spánok je nezastupiteľný

Celkovo povedané, odrieknuť si spánok by malo katastrofické dôsledky pre naše zdravie a pohodu. Dokonca môže viesť k smrti. Preto je dôležité dbať na to, aby sme mu venovali dostatok pozornosti a starostlivosti.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.