Čo robiť ak stojíte zoči-voči granátu? Odpovedá vojnový veterán.

12441

Ak ste si mysleli, že život je ako hra Call of Duty a ak po vás niekto hodí granát jednoducho ho odhodíte naspäť kým vybuchne, Dan Rosenthal vás vyvedie z omylu. Ako skúsený vojak odpovedal na verejne položenú otázku, čo robiť v prípade ak sa dostanete do situácie kedy po vás hodili granát. Všeobecne uvádzaná „oblasť trieštenia“ granátu je 9-10 metrov a doba za ktorú granát vybuchne je cca 3-5 sekúnd. Ak po vás niekto hodí granát ste pravdepodobne vojak v konflikte ak nie tieto rady sú všeobecne najlepším riešením pre každého.

Matt Hecht / Flickr

V prvom rade je potrebné zabudnúť na niečo také ako je odhodenie granátu ako to zvyknete robiť vo vojnových hrách. Vezmite si teda, že granát vybuchne priemerne za 4 sekundy, 2 sekundy trvá dolet a teda vám ostávajú už iba 2 sekundy na to aby ste granát zazreli, zohli sa poň, vystreli sa a odhodili tak ďaleko, že vás nezasiahne. Vcelku nemožné, plus ak ste vo vojnovom konflikte ste neustále pod paľbou. Najlepšie, čo môžte ako vojak urobiť je hodiť sa na zem tak aby bola prioritne zasiahnutá hlava a horná časť tela.

Prečo? Pretože vrchná časť tela je oveľa lepšie chránená ako tá dolná (helma+ramená) navyše ak utrpíte zranenia na nohách je to to najhoršie, čo sa vám môže na bojisku stať. Ak ste civilista bez ochrany postup je rovnaký avšak smerujete nohy smerom ku granátu kedže zasiahnutie nechránenej hlavy by bolo pre fatálne.

Sú prípady kedy vojak použil helmu aby granát prikryl. Na tomto obrázku môžete vidieť helmu vojaka menom Jason Dunham, ktorý výbuch prežil avšak podľahol zraneniam čiže ani to nemusí byť vždy najlepší nápad. Aj keď svet je plný netradičných príbehov.

By Michael T. Gams, USMC , via Wikimedia Commons
Dôležité je teda minimalizovať plochu, ktorú vystavujete výbuchu čím každý jeden úlomok, ktorý pôjde iným smerom ako ste vy zvyšuje vašu šancu na prežitie. Nie ste v hre, nestačí stlačiť G a odhodiť granát uzatvára svoju odpoveď Dan.

ZDROJQuora
Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre