Čo sa deje s ľudským telom, keď je vystavené extrémne nízkym teplotám? Je to desivá skutočnosť.

394

Rozmýšľali ste niekedy nad tým ako to prebieha v ľudskom tele, keď sa ocitne v neľútostných podmienkach zimy, z ktorých niet úniku? Niekto by možno povedal, že umrznutie je tou lepšou formou smrti, je to ale naozaj tak? To necháme na vašom zhodnotení. My sme sa rozhodli pozrieť sa na to z pohľadu patologických procesov prebiehajúcich v ľudskom tele.

Vedeli ste, že naozaj človek v posledných štádiách trpí halucináciami a môže mať dokonca pocit, že mu je teplo? Telo má prirodzene mechanizmy, ktorými sa snaží brániť – v tomto prípade zohriať, ak je ale vystavené príliš nízkym teplým veľmi dlho, aj tieto mechanizmy zlyhajú.

Kapiláry sa začnú zužovať

Ak je ľudské telo vystavené nízkym teplotám, začne uprednostňovať udržiavanie vnútorných orgánov v teple, okrajové časti tela ako sú ruky, nohy, nos sú “menej dôležitou” súčasťou nášho tela. Preto sa kapiláry na týchto miestach zúžia a tým sa v nich zníži prietok krvi. To spôsobí, že málo prekrvené miesta budú na pohľad bledé a na dotyk chladné.

Srdcová frekvencia a frekvencia dychu sa zvýši

Zdroj Robina Weermeijer

Zúženie ciev a obmedzenie krvného prietoku do koncových častí tela je výsledkom pôsobenia sympatického nervového systému. Okrem toho ešte pôsobí aj na frekvenciu srdca a dychu a to takým spôsobom, že ich stimuluje, čo sa prejaví ich zrýchlením aj vyšším krvným tlakom.

Začnete sa triasť

Zdroj Will Swann

Triaška je ďalší spôsob, akým sa telo snaží vytvoriť si teplo, hlavne počas prvých fáz podchladenia, v takzvanej miernej hypotermii. V podstate ide o samovoľnú kontrakciu svalov, pri ktorej sa uvoľňuje teplo, ale aj spotrebováva energia.

Vaša pokožka bude bledá

Keď sa zníži prietok krvi tkanivami na minimum, začnú pôsobiť ako bledé, takzvane anemické. Takto vyzerá počiatočná fáza omrzlín.

Bude sa vám dať močiť

Zdroj Timothy Hales Bennett

Ako sme už spomínali, v životne dôležitých orgánoch dôjde k zvýšenému prietoku krvi, čo spôsobí, že viac krvi sa vyfiltruje v obličkách a tým vzniká oveľa viac moču. Preto budete mať nutkavý pocit na močenie a v neskorších štádiách môže dôjsť aj k inkontinencii.

Problém s pohybom

Chlad preniká aj do svalov a dokonca aj do kostí. V prípade, že sa už veľká časť tepla, ktoré si telo vyprodukovalo, spotrebovalo a už nemá energiu na výrobu ďalšieho, svaly začnú tuhnúť. Asi si viete predstaviť ako ťažko sa hýbe so stuhnutými svalmi. Postupne človek stratí úplne schopnosť sa čo i len postaviť.

Zmätenosť

Zdroj Foad Roshan

Znížený prietok krvi do mozgu, narušená funkcia neurotransmiterov, ktoré zodpovedajú za prenos nervových vzruchov, to všetko vedie k tomu, že človek začne byť zmätený a dezorientovaný.

Frekvencia srdca a dychu sa zníži

Srdce sa začne vyčerpávať a frekvencia jeho sťahov, rovnako ako aj frekvencia dychu sa paradoxne dramaticky znížia.

Halucinácie

Zdroj Ehimetalor Akhere Unuabona

Srdce pumpuje podstatne menšie množstvo krvi ako je potrebné (aj pre mozog), a tak sa začnú prejavovať halucinácie.

Amnézia

Nedostatok kyslíka v mozgu spôsobí tiež aj amnéziu. Ak budete mať šťastie a niekto vás zachráni, nebudete si zo svojho boja o život pamätať vôbec nič.

Strata vedomia

S halucináciami súvisí aj pocit tepla a vyzliekanie sa a to už je len krok k tomu, aby ste upadli do bezvedomia. Samozrejme, krátko na to nasleduje úplná zástava funkcie srdca aj dýchania a mozgovej činnosti.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre