Čo spôsobuje nepríjemný výzor „jahodovej pokožky“ a ako sa zbaviť nepríjemných „jahodových“ nôh?

7967

Mnoho ľudí zápasí s čiernymi bodkami a zväčšenými pórmi na nohách a trápi to najmä ženy. Tento stav sa nazýva „jahodové nohy“ kvôli červenkastej pokožke a malým tmavým škvrnám podobajúcim sa na semienka jahody. Škvrny sú v podstate vlasové folikuly alebo zväčšené póry, ktoré obsahujú zmes oleja, baktérií a odumretej pokožky. Ak vás takáto pokožka trápi po holení, tak je to zväčša spôsobené vzduchom, ktorý sa dostane do kontaktu s olejom, ktorý oxiduje a stmavne.

Holenie

1 78

Aj keď sú „jahodové nohy“ považované za genetický stav a vyskytujú sa najčastejšie u ľudí s hustejšími chlpmi, tak holenie je jedným z hlavných dôvodov tohto nepríjemného stavu. Ak sa holíte starou žiletkou alebo bez holiaceho krému, tak popálenie žiletkou môže spôsobiť podráždenú pokožku. V reakcii na podráždenie pokožka okolo vlasového folikulu stmavne a na nohách sa objavia bodky.

Folikulitída

2 76

Folikulitída je bežný kožný stav, pri ktorom sa zapália vlasové folikuly. Má veľa foriem a môže mať za následok výzor jahodovej pokožky. Mierna forma folikulitídy je spôsobená žiletkami. Vedie to k zarastaniu chĺpkov a môže to spôsobovať tento nepríjemný vzhľad pokožky.

Suchá pokožka

3 61

Aj keď príliš suchá pokožka nespôsobuje stmavnutie pórov, tak spôsobuje to, že ste zraniteľnejší voči popáleniu a podráždeniu žiletkou či holiacim strojčekom. Suchosť pokožky tiež zviditeľňuje tmavé bodky. Vzhľad jahodových nôh sa totiž vyvinie oveľa ľahšie, keď je pokožka suchá a chýba jej vlhkosť.

Keratóza pilaris

4 56

Ide o bežný stav pokožky, kedy na pokožke vidieť suché škvrny a drobné hrčky, zvyčajne na sa to objavuje na ramenách, stehnách, lícach alebo dokonca zadku. Je to spôsobené nahromadením keratínu a vytvorí sa zátka, ktorá blokuje otvorenie vlasového folikulu, čo môže mať za následok „jahodovú pokožku“. Keratóza pilaris sa objavuje, keď je pokožka príliš suchá a častejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí žijú v prostredí s nízkou vlhkosťou vzduchu alebo často plávajú v bazénoch, ktoré obsahujú veľa chemikálií. 

Pomôcť môže tzv. keratoregulačný krém, ktorý obsahuje účinné látky ako AHA-kyseliny.

Screenshot 26

Spôsoby ako sa zbaviť jahodovej pokožky

Chcete sa jahodových nôh zbaviť? Ponúkneme vám zopár tipov ako na to. Nezabúdajte však, že ide o komplexný problém, ktorý môže odstrániť až viacero kombinovaných riešení naraz. Nevzdávajte sa preto hneď na začiatku !

Majte dostatok vitamínov a minerálov

Mnoho kožných problémov začína vo vnútri. Ak vaše telo nemá dostatok vitamínov a minerálov je pre výskyt kožných nedokonalostí oveľa viac pravdepodobný. Preto upravte svoj životný štýl tak aby ste mali dostatok vitamínov, ktoré pomáhajú pokožke a pite dostatok vody.  Doplniť vitamíny môžete aj pomocou unikátnych doplnkov výživy.

dermavit

Hoľte sa správne

Pred holením navlhčite pokožku, aby ste ju zjemnili a aplikovali holiaci krém alebo gél. Nezabudnite si nohu opláchnuť po každom potiahnutí žiletkou a uistite sa, že pravidelne používate novú čepeľ, aby ste minimalizovali podráždenie. Holiaci strojček ťahajte v smere, v ktorom chlpy rastú, teda smerom dole.

5 54

Venujte sa nohám

Pravidelne odstraňujte odumretú pokožku, čo vám uľahčí rast nových chĺpkov. Pomáha to najmä predchádzať zarasteným chĺpkom a môže to znížiť výskyt nepríjemnému vzhľadu pokožky. 

 

Profesionálne zaobchádzanie

Ak domáce prostriedky nie sú účinné, tak je dobre nechať sa profesionálne ošetriť odborníkom. Ten vám pomôže zbaviť sa výzoru jahodovej pokožky, čo zväčša robí pomocou elektrolýzy alebo laserovej terapie. Elektrolýza zabraňuje zarastaniu chĺpkov a môže znížiť pravdepodobnosť vzniku nie práve peknému výzoru pokožky. Laserová terapia je bezpečná metóda na odstraňovanie chĺpkov.

6 49

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.