Čokoláda – zaujímavosti o výživnej pochúťke s dlhou históriou, ktorú si obľúbili už Aztékovia a Mayovia

1362

13. september je deň pre všetkých milovníkov čokolády. Tento medzinárodný deň oslavuje najpopulárnejšiu sladkosť na svete a v tomto článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí o tejto pochúťke.

cocoa fotografia
Foto od Chocolate Reviews

Už starovekí Aztékovia a Mayovia verili, že čokoláda je jedlom bohov. Pravidelne pili šálky teplej čokolády a kakaové bôby používali ako formu meny.
Do Európy bola čokoláda prvýkrát privezená 7. júla 1550, hoci mnohé zdroje tvrdia, že vďaka Krištofovi Kolumbovi to mohlo byť už skôr, a to v roku 1504.
Slovo čokoláda bola prvýkrát zaznamenaná v angličtine v roku 1604, ale prvý pohár horúcej čokolády sa v Anglicku vyrobil až v roku 1647.
Obľubovala ju aj Mária Antoinetta a Napoleon, ktorý od veliteľov svojich vojenských misií žiadal, aby mu vždy priniesli práve čokoládu.

Čokoláda obsahuje množstvo živín, ktoré zahŕňajú minerály ako draslík, vápnik a železo. Obsahuje tiež vitamín B a vitamín riboflavín. Je pravda, že väčšina čokoládových kalórií pochádza z tuku, ale zložka, známa ako kakaové maslo, je druh tuku, ktorý pozostáva väčšinou z nenasýtených mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú aj v olivovom oleji. Najvššie množstvo kakaových bôbov má práve horká čokoláda a to minimálne 70%. Má teda menej pridaných cukrov, olejov a iných plnív.

cacao fotografia
Foto od Sonia Belviso

Štúdie čokolády ukázali aj veľa ďalších pozitívnych vlastností. V týchto testovacích štúdiách ľudia, ktorí konzumovali kakao pravidelne, mali nižší krvný tlak, lepší periférny krvný tok a nižšiu pravdepodobnosť smrti kvôli kardiovaskulárnym chorobám.
V čokoláde sa nachádza veľa prirodzene sa vyskytujúcich chemikálií, ktoré sú buď dobré pre nás, alebo ovplyvňujú našu náladu.
Existuje chemikália, ktorá vyvoláva pocity spojené s láskou a tiež látka tryptofán, ktorá ovplyvňuje hladinu endrofínov v ľudskom mozgu a zvyšuje produkciu serotonínu.

S jej konzumáciou to však ale netreba preháňať, nakoľko obsahuje aj vysokú úroveň silného stimulanta s názvom teobromín. Otrava teobromínom môže spôsobiť zlyhanie srdca, záchvaty, akútne poškodenie obličiek a dehydratáciu. Práve teobromín je látka, ktorá robí čokoládu jedovatú pre psov. Pre otravu teobromínom by ste však museli zjesť približne 10 kilogramov čokolády.

cacao fotografia
dghchocolatier

Jednou z najdrahších čokoládových tyčiniek na svete je ručne vyrábaná tyčinka od firmy To’ak, ktorá sa predáva za 260 amerických dolárov. Je vyrobená z ekvádorských kakaových bôbov a konzumuje sa s priloženými drevenými kliešťami. Tieto kliešte sa používajú preto, že naše prsty majú svoj vlastný pach a prírodné oleje a výrobcovia nechcú, aby čokoľvek zmenilo vôňu a chuť čokolády predtým ako si ju vložíte do úst.

V roku 2011 bola spoločnosťou Thorntons zo Spojeného kráľovstva vyrobená zatiaľ najväčšia čokoláda na svete. Vážila takmer 6 ton a stanovila Guinnessov svetový rekord. Pracovníkom trvala výroba teto čokolády približne 10 hodín.
Čokoláda sa neskôr predávala po kúskoch a peniaze z predaja boli použité na charitu.

cacao fotografia
Foto od luisacontreras-87

Vo filmovom priemysle sa čokoláda použila niekoľkokrát a to v rôznych podobách.
V pôvodnom filme Willy Wonka & Chocolate Factory bola čokoládová rieka naozajstná a bola vyrobená z 567 hektolitrov vody zmiešanej s čokoládou a krémom. Rieka sa však pokazila pomerne rýchlo a taktiež zanechala strašný zápach.
Čokoládový sirup bol použitý ako náhrada krvi v slávnej 45-sekundovej sprchovej scéne vo filme Psycho od Alfreda Hitchcoka. Natáčanie trvalo 7 dní.

Oslávte teda dnešný deň s čokoládou v ruke!

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre