5 vecí, ktoré sú v Severnej Kórei bežné, ale u nás ich považujeme za čudné

1475

Severná Kórea je krajina, ktorá dlhodobo budí zvedavosť a kontroverzie. Jej izolovaný charakter a striktný politický systém vytvárajú podmienky pre mnoho zvláštnosti, o ktorých sa málokedy hovorí. V tomto náučnom článku si priblížime päť bizarných faktov, ktoré možno o Severnej Kórei ešte neviete.

Ženy si môžu vybrať len z 15 vládou schválených účesov

Jedným z najneobvyklejších aspektov života v Severnej Kórei je prísny dohľad nad vizuálnym prejavom. Väčšina žien si môže vybrať účes len z obmedzeného zoznamu 15 schválených účesov. Tento zoznam bol zostavený tak, aby bol v súlade s oficiálnou ideológiou a neumožňoval extravaganciu. Každý účes musí byť schválený vládou.

woman in red long sleeve shirt holding hair blower
Foto od Adam Winger na Unsplash

Ich kalendár je založený na dátume narodenia zakladateľa Kim Il-sena

Severokórejský kalendár nie je ako ten, aký sme zvyknutí. Namiesto bežného letopočtu sa riadia iným systémom. Začína sa od dátumu narodenia zakladateľa Severnej Kórey, Kim Il-sena, ktorým je 15. apríl 1912. Roky sú v Severnej Kórei počítané ako „rok Kim Il-sena“, čo robí rok 2023 rokom 112. Tento kalendár zvyšuje kult osobnosti zakladateľa a upevňuje jeho postavenie ako večného vodcu.

person holding calendar at January
Foto od Brooke Lark na Unsplash

Pravidlo trojgeneračného trestu

V Severnej Kórei je pravidlo trojgeneračného trestu ďalším z bizarných aspektov právneho systému. Ak je niekto odsúdený za politický zločin alebo nesprávne správanie, trest sa neobmedzuje len na osobu odsúdenú, ale postihuje aj jej rodinu až do tretieho pokolenia. To znamená, že viny a tresty sa prenášajú na tri generácie jednej rodiny, čo vedie k hlbokým sociálnym a emocionálnym následkom.

North Korea – Pioneers“ od Roman Harak is licensed under CC BY-SA 2.0

Nie sú povolené modré rifle

V rámci zvláštneho režimu Severnej Kórey sú pravidlá o obliekaní prísne kontrolované vládnymi autoritami. Okrem schválených účesov existuje aj obmedzenie na odevy, ktoré občania môžu nosiť. Jedným z najpozoruhodnejších obmedzení je zákaz nosenia modrých džínsov. Tento odev, ktorý je v iných častiach sveta bežný a populárny, je v Severnej Kórei zakázaný.

women's distressed blue denim jeans and pair of white Converse Allstar high-tops
Foto od Haley Phelps na Unsplash

Nie je povolená žiadna „vonkajšia“ hudba

Severná Kórea je známa svojou prísnou kontrolou nad informáciami a kultúrnymi vplyvmi zvonka. Hudba nie je výnimkou. V krajine je zakázaná akejkoľvek „vonkajšia“ hudba, teda hudba, ktorá nie je vyprodukovaná v Severnej Kórei. Občania nemajú prístup k zahraničnej hudbe a môžu počúvať len oficiálne schválené piesne, ktoré často oslavujú vodcov a ideológiu.

SAKURAKO listens to music with BOSE.“ od MIKI Yoshihito. (#mikiyoshihito) is licensed under CC BY 2.0

Severná Kórea je skutočne plná zvláštnych a bizarných aspektov, ktoré odrážajú jedinečný charakter tejto izolovanej krajiny. Týchto päť faktov nám len naznačuje, aké hlboko zakorenené sú netradičné praktiky v jej spoločnosti.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre