Historickí príbuzní dnešných živočíšnych druhov. Boli oveľa desivejší!

9970

Život v 21. storočí má celú škálu výhod, cez pohodlné bývanie, transport, jedlo, vymoženosti v podobe sociálnych sietí – skrátka by sa dalo povedať, že sa máme bezkonkurenčne najlepšie, aspoň čo sa histórie týka. 

Keby sme sa pozreli naozaj hlboko do histórie, takmer až na počiatok ľudstva, či života a porovnali by sme to so súčasnosťou asi by sme narazili na veľa odlišností. Napríklad, čo sa týka veľkosti zvierat druhov príbuzných tým dnešným, verte, že sa toho veľa zmenilo a hada z tohto dávneho obdobia by ste stretnúť nechceli. Ani medveďa či orangutana.

Škorpión 

Zdroj: wikimedia common

Predstavme si morského škorpióna (pradávneho príbuzného tomu dnešnému) známeho pod názvom J. rhenaniae, ktorý bol v porovnaní s tými suchozemskými oveľa väčší. Vo svojej dobe bol tento tvor dokonalým predátorom, vďaka pazúrom dokázal veľmi dobre uloviť aj klzké ryby. Tento škorpión sa zdržiaval iba vo vode, pretože bol dobrým plavcom a krátke končatiny mu neumožňovali v porovnaní s vodou tak kvalitný život na súši. 

Dĺžka ich tela bola približne 2,4 metra, čo je neuveriteľné číslo. Ďalšou ťažko uveriteľnou informáciou je, že nemali problém usmrtiť aj jedinca rovnakého druhu. 

Mušle 

Zdroj: ranker.com

Málokto by považoval obyčajnú mušľu za desivého živočícha, dnes možno naozaj nie, no čo takto sa pozrieť na ich príbuzného z čias dávnej histórie? Vedecký názov platyceramus označoval obrovskú lastúru, ktorá mohla dosiahnuť veľkosť až 2,7 metra. Našťastie sa vyskytovala vo veľkých hĺbkach mora, takže by ste sa s ňou pravdepodobne nestretli. 

Potkan 

Zdroj: ranker.com

Ani dnešné potkany veľa ľudí nepovažuje za roztomilé stvorenia. Hlavne, keď si predstavíme po akých špinavých miestach sa potulujú. Ich príbuzný mal ale dĺžku takmer tri metre a vážil podstatne viac. Pokojne by si mohol uloviť aj nejakého leva či tigra alebo mäsožravé vtáky. No a ako sa takýto tvor označoval? Josephoartigasia monesi – išlo o najväčšieho zaznamenaného hlodavca na svete. Podľa dostupných informácií sa živil vodnými rastlinami a ovocím (predpokladá sa na základe tvaru zubov) a žil na území Južnej Ameriky. 

Orangutan 

Zdroj: ranker.com

Primáty sú do istej miery svojou veľkosťou a inteligenciou desivé, ale nie sú ničím v porovnaní s gigantopitékom. Toto stvorenie, ktoré sa svojím vzhľadom nápadne podobalo postave Bigfoota malo výšku takmer 3 metre a vyskytovať sa malo na území Číny, Indie a Vietnamu. Aj napriek ich veľkosti sa živili prevažne bambusmi, čo nakoniec spôsobilo ich zánik – po zmene planéty bambusy na istú dobu zanikli a tieto tvory spolu s nimi. 

Medveď 

Zdroj: ranker.com

Arctodus je historický príbuzný súčasného medveďa. Tak a teraz si predstavte, že všetko, čo je na dnešnom medveďovi desivé, bolo kedysi niekoľkokrát znásobené. Boli väčšie, mocnejšie, so silnejším skusom a rozhodne boli striktne mäsožraví. Veda hovorí, že boli najväčšími zabijakmi od vyhynutia dinosaurov. Okrem lovu si ale pochutili aj na už mŕtvych zvieratách. 

Had

Zdroj: ranker.com

Pred päťdesiatimi ôsmimi miliónmi rokov nevyzerali hady tak ako ich poznáme dnes – boli omnoho väčšie. Títo predkovia hadov boli známy ako titanoboa a boli defakto pánmi džungle. Ich dĺžka sa totiž pohybovala okolo 12-tich metrov, boli nesmierne rýchle a obratné. Smrť by vás čakala skôr, akoby ste sa nazdali. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Juraj
5. apríla 2024 7:43

Trochu by ma zaujímalo, ako Arctidus mal byť najväčším dravcom od čias dinosaurov a hneď za ním je uvedená Titanoboa, ktorá rovnako ako on žila už v období kenozoika (len v jeho rannejších fázach).
K tomu i obrovské množstvo iných suchozemských predátorov dosiahlo v treťohorách a štvrtohorách omnoho väčších rozmerov, od známeho Hyaenodona, až po dravé kopytníky Entelodonty.
Zároveň, „morské škorpióny“ toho so škorpiônmi súčasnosti mimo toho, že sú pavúkovce, moc spoločného nemajú, po správnosti sa označujú Eurypteridy. A v prípade menovaného druhu by stálo za to uviesť hlavne rodové meno: Jaekelopterus, keďže skratky sa píšu až po predchádzajúcom uvedení rodu.
A za obrovskými mušľami cestovať do minulosti netreba, súčasné zévy dosahujú nemenej obdivuhodných veľkostí.

Last edited 16 dni dozadu by Juraj