Dnešný deň v histórii – 10. apríla sa po rokoch dohadovania dvoch kohútov rozpadlo legendárne The Beatles

635

Príbeh legendárnej kapely sa začal písať koncom 50. rokov v Liverpoole, kde John Lennon založil skupinu The Quarrymen. Pod názvom The Beatles začali hudobníci vystupovať až v roku 1960. O dva roky neskôr sa zloženie kapely definitívne dotvorilo a vzniklo zoskupenie Johna Lennona, Paula McCartneyho, Goerga Harrisona a Ringa Starra. 10. apríla 1970 sa však v tlači objavila šokujúca správa Paula McCartneyho o tom, že zo skupiny odchádza.

Paul McCartney photo

Prvou predzvesťou blížiaceho sa rozpadu skupiny bolo rozhodnutie skončiť so živými koncertami. Bol to rok 1966 a kapela bola v tom čase na vrchole slávy. Obecne sa berie ako hlavná príčina rozpadu prehlbujúci sa spor a vzájomná rivalita medzi Johnom Lennonom a Paulom McCartneym, ktorí aj zložili väčšinu piesní.

Oct. 26, 1965. John Lennon and Paul McCartney as they smi… | Flickr

Posledné tri roky strávila skupina dohadovaním, kto, čo a prečo urobil. Do jari 1970 to už bol už len zamotaný súbor obchodných vzťahov, ktoré ich držali pohromade. Každý člen The Beatles sledoval vlastné hudobné záujmy aj mimo kapelu, pričom neexistovali žiadne náznaky alebo plány na spoločné nahrávanie. Verejnosť si však myslela, že ide iba o dočasný stav veci.

To sa zmenilo 10. apríla 1970, kedy vyšla tlačová správa rozhovoru Paula McCartneyho, ktorý spravil sám so sebou. Príležitosťou na jej zverejnenie bolo oznámenie vydania Paulovho debutového sólo albumu. Táto správa sa brala za oficiálne oznámenie konca legendárnych The Beatles.

 

Otázka: „Je tento album oddýchnutím od The Beatles alebo začiatkom novej sólovej kariéry?“

Paul: „Všetko ukáže čas. Vydať sólový album znamená začiatok sólovej kariéry … a nerobiť ho s The Beatles znamená odpočinok. Takže asi oboje.“

Otázka: „Je rozchod s The Beatles dočasný alebo trvalý? Boli príčinou osobnostné a hudobné rozdiely?“

Paul: „Osobnostné rozdiely, obchodné rozdiely, hudobné rozdiely, ale hlavne preto, že sa mám dobre s vlastnou rodinou. A či je to dočasné alebo trvalé? Na to nedokážem odpovedať.“

 

Otázka: „Predpokladáte kedy sa zoskupenie Lennon-McCartney stane opäť aktívne v oblasti skladania piesní?

Paul: „Nie.“

The Beatles photo

Po rozpade kapely začali všetci jej členovia sólové dráhy. Všetku nádej na možné znovuzrodenie The Beatles ukončila násilná smrť Johna Lennona v decembri 1980, keď ho zastrelil vyšinutý fanúšik Mark Chapman.

Zdroj

 

 

Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.