Dnešný deň v histórii – 12. marca 1894 sa začal predávať váš obľúbený nápoj inovatívnym spôsobom

679

John Stith Pemberton z americkej Atlanty vynašiel jeden z najznámejších symbolov USA. Je na svete tak dlho, ako Socha slobody, obidve sa prvý krát objavili v roku 1886. Je dokonca tak rozšírená, že po skratke O.K. je výraz Coca-Cola druhým najznámejším na svete. Aj keď dnes nie je takmer nič také všadeprítomné ako fľaša Coca-Coly, nebolo tomu tak vždy. Pôvodne sa totiž nápoj nalieval len do rôznych nádob. 

Zdroj: Wikimedia

Po smrti Pembertona viedol jeho partner, Asa G. Candler, s našením obchod ďalej. V roku 1891 ho úplne prevzal a v nasledujúcom roku založil v štáte Georgia The Coca-Cola Company. Candler mal vrodený zmysel pre reklamu. Vďaka nemu v roku 1892 stúpol jej predaj až desaťnásobne. Rozhodol sa totiž prestať propagovať nápoj ako farmaceutický tovar a ponúkol ho ako masový osviežujúci nápoj.

Zásluhou mississippského podnikateľa Josepha Biedenhama sa Coca-Cola po prvýkrát objavila vo fľašiach, z ktorých prvé prepravky putovali na mississippské plantáže. Benjamin Thomas a Joseph Withehead z Chattanoogy získali od Candlera právo na plnenie nápoja do fliaš na celom území Spojených štátov. Candler si totiž myslel, že fľaškový predaj nebude jeho hlavným zdrojom príjmu.

Zdroj: Wikimedia

Prvá fľaša sa od tej súčasnej líšila na nepoznanie. Kvôli jednoduchosti tvarov mala už v tej dobe množstvo falšovateľov, čo donútilo majiteľov, aby pre svoj občerstvujúci nápoj dali navrhnúť fľašu osobitného tvaru. Úlohou pri realizácii návrhu bolo vytvoriť fľašu, ktorú by spotrebiteľ uznal za plnohodnotnú iba keď je naplnená. Aby tmavá farba obsahu (nápoja) zvýraznila a skrášlila jej kontúry. Takto vznikla slávna fľaša, ktorá sa dostala do obehu v roku 1916. Názývali ju „hobble skirt“ (úzka sukňa). Tvar fľaše zaregistrovali v roku 1960 ako ochrannú značku.

Výrobky, ktoré nesú obchodnú známku Coca-Cola, si žiadajú spotrebitelia hovoriaci osemdesiatimi rozličnými jazykmi. Coca-Cola odbúrala jazykovú a kultúrnu bariéru a stala sa súčasťou života ľudí na celom svete.

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre