Dnešný deň v historii – Alexander Graham Bell patentuje vynález, ktorým navždy zmení budúcnosť

1385

Škótsky rodák, Alexander Graham Bell, dostal 7. marca 1876 patent na svoj revolučný vynález – telefón. O pár dní neskôr, 10. marca, sa začala nová éra komunikácie, vetou, „Pán Watson, prídite prosím sem, potrebujem vás.“ Tieto slová zazneli z úst 29-ročného Bella, ktorého na druhej strane linky počúval jeho spolupracovník Thomas Watson. Ten okamžite pribehol, aby Bellovi potvrdil, že jeho vynález skutočne funguje.

V mladom veku pracoval Bell v Londýne so svojim otcom Melvilleom Bellom. Ten vyvinul písomný systém Visible Speech, používaný na výučbu rozprávania pre nepočujúcich. V 70. rokoch 19. storočia sa presťahoval do Bostonu a nakoľko mal skúsenosť s ľuďmi, ktorí trpeli poruchami sluchu, našiel si prácu ako učiteľ na škole pre nepočujúcich. Neskôr sa oženil s jednou zo svojich študentiek, Mabel Hubbardovou.

Počas pobytu v Bostone sa Bell zaujímal o možnosť prenosu reči cez drôty. Inšpiroval sa Samuelom F.B. Morseom, ktorý v roku 1843 umožnil takmer okamžitú komunikáciu medzi dvomi vzdialenými bodmi. Touto technológiou bol telegraf. Jeho nevýhodou však bolo, že vyžadoval ručné zadávanie a príjemci si tak mohli prenášať medzi stanicami iba po jednej správe.

S pomocou Thomasa A. Watsona, zamestnanca bostnonskej strojárne, vyvinul Bellov prototyp. V prvom telefóne zvukové vlny spôsobovali, že sa elektrický prúd líšil v intenzite a frekvecii, čo spôsobovalo vibráciu tenkej mäkkej železnej doštičky, nazývanej membrána. Tieto vibrácie sa následne magneticky prenášali na drôt pripojený v inom, vzdialenom prístroji. Keď membrána vibrovala, pôvodný zvuk sa replikoval do ucha osoby, ktorá stála na druhom konci.

Práce na vynáleze si vyžiadali niekoľko mesiacov. Keď konečne 14. februára 1876 podal Bell žiadosť na patentový úrad, urobil tak o 5 minút 12. O niekoľko hodín na to dorazil do rovnakého úradu iný vynálezca, Elisha Grey, ktorý sa domáhal uznania svojho, ako sa domnieval, unikátneho nápadu. Z tejto nevídanej situácie nakoniec vyšiel víťazne Bell, ktorý získal patent číslo 174 465. Podľa všetkého jeden z najvýnosnejších patentov v histórii.

Zdroj

 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre