Dnešný deň v histórii – Najväčšia katastrofa v histórii Japonska započala 11. marca 2011

1207

11. marca 2011 bolo Japonsko zasiahnuté mimoriadne silným zemetrasením o sile 9.0 Richterovej stupnice, ktoré následne vyvolalo masívne vlny tsunami. Tie dosahovali výšku takmer 40 metrov a zasiahli japonské pobrežie v plnej silne. Tsunami zdevastovala predovšetkým oblasť Tohoku na severovýchode Honšú.

Celková katastrofa si vyžiadala viac než 20.000 obetí a ďalších 300.000 ľudí prišlo o strechu nad hlavou. To však nebol ešte úplný koniec strašidelného ničenia a strát na životoch. Vlny tsunami zasiahli taktiež niekoľko jadrových elektrární. Najviac poškodenou bola elektráreň Fukushima-Daiichi, na ktorej bola havária ohodnotená stupňom 7, čo je najvyšší možný stupeň na medzinárodnej stupnici jadrových udalostí.

Zdroj: Wikimedia

Tri výbuchy

Počas mimoriadnej udalosti sa všetky tri funkčné jadrové reaktory podarilo úspešne odstaviť. Jadrová elektráreň však bola zatopená 15 metrami vody, ktoré spôsobili rozsiahle materiálne škody na chladiacih nádržiach a poškodili dieselagregáty vyrábajúce elektrický prúd. V celom areáli teda vypadla elektrina a nebolo čím ochladzovať a kontrolovať reaktory.

Po niekoľko hodín sa technikom darilo reaktory ochladzovať, no vo vnútri reaktora sa postupne začali taviť všetky látky a vzniklo to, čomu odborníci hovoria „korium“ – vysoko radioaktívna lávovitá zmes štiepeného materiálu o teplote 2.800 stupňov. Korium stekalo ku dnu reaktorovej nádoby, ktorá sa začala taviť. Po obnažení paliva vznikal vodík, ktorý mal za príčinu tri masívne explózie. Reaktory 1 a 3 explodovali 12. a 14. marca, čo viedlo vládu k evakuácii všetkých v okruhu 20 km. Ďalšia explózia v budove reaktora 2 z 15. marca, uvoľnila ešte viac radiácie. Z okolia elektrárne muselo byť nakoniec evakuovaných cez 150.000 obyvateľov.

Zdroj: Flickr

Do dnes je okolo Fukušimy vytvorená obrovská zakázaná zóna o rozlohe 52.000 futbalových ihrísk. V jej oblasti sú skládky radioaktívnych látok, približne 22 milónov metrov kubických, čo sa rovná obsahu viac než 660.000 kontajnerov. Tento radioaktívny odpad tu už ostane navždy.

Odhaduje sa, že radioaktivite z Fukušimy bolo vystavených až 32 miliónov japoncov a na to, aby sa pôda kompletne zotavila, budú potrebné ešte stovky rokov.

Zdroj

 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre