Dnešný deň v histórii – Patentovanie lieku, ktorý nám pomáha od bolesti už od roku 1899

672

Kyselina acetylsalicylová, viac známa pod obchodnými názvami Aspirin, Acylpyrin, alebo Anopyrin, je v dnešnej dobe najbežnejším liekom, ktorý by ste našli pomaly v každej jednej domácej lekárničke. Tento populárny liek uľavuje od bolesti už od 06. marca 1899, kedy si ho nechala patentovať nemecká spoločnosť Bayer. 

Názov lieku pochádza z „a“ pre acetyl, „spir“ z rastliny spirea, ktorá je zdrojom salicínu a prípony „in“, ktorá sa bežne používa pre liečivá. Obsiahnutá účinná látka salicín sa využívala v primitívnejšej forme v ľudovom liečiteľstve po stáročia. Už Hippokrates po nej siahal, keď potreboval uľaviť od bolesti a horúčok. V tej dobe sa však získavala z vrbovej kôry.

Zázračný lék, jehož účinky nikdo nedokázal vysvětlit | Zprávy | Tiscali.cz

Za vynálezcu aspirínu sa považuje farmaceut a zamestnanec spoločnosti Bayer, Dr. Felix Hoffman. Ten sa začal zaoberať výskumom salicytátov kvôli otcovi a jeho reumatizmu. Prípravok sa snažil vylepšiť tak, aby sa pri jeho užívaní neprejavovali žiadne vedľajšie účinky, čo sa mu podarilo v roku 1897, keď pri výrobe účinnej látky použil acetylén.

Keď sa to Hoffmanovi konečne podarilo, jeho šéf Arthur Eichengrun okamžite kyselinu posunul farmakologickej skupine Henricha Dresera na výskum. Dreser ju však odmietol, pretože bol presvedčený, že látka bude mať negatívne a toxické účinky na srdce. Dokonca neveril ani na jej praktické využitie. Eichengrun sa však nezvdal a novú zlúčeninu poslal na tajné klinické testovanie do Berlína. Testovanie dopadlo na výbornú, čo následne potvrdili aj dve ďalšie nezávislé štúdie. Dreser ju tak v septembri 1898 musel schváliť.

This Day in Patent History - On February 27, 1900, Felix Hoffman patented acetyl salicylic acid aka aspirin - Patent Yogi LLC

Aspirín bol vo forme tabliet a bez lekárskeho predpisu dostupný od roku 1915. Počas prvej svetovej vojny vypršal spoločnosti Bayer patent a o ochranné známky prišla aj v ďalších krajinách. V 1919 bola v Amerike ochranná známka vydražená a zakúpená spoločnosťou Sterling Products Company za 5.3 milióna dolárov.

Bayer sa stal súčasťou IG Farben, konglomerátu nemeckého chemického priemyslu, ktorý tvoril srdce financií nacistického režimu, no po II. svetovej vojne sa opäť vyvinula ako samostatná spoločnosť. V roku 1994 získala späť práva na meno a logo, čo jej umožnilo opäť profitovať z amerického predaja jej najslávnejšieho produktu.

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre