Doberman – Majestátne a odvážne plemeno, čo sa oplatí vedieť o starostlivosti a povahe predtým ako si ho zadovážite ?

3909

V článku sa dozviete niečo o odvážnom, čiernom, urastenom dobermanovi. Skvelý strážca a ochranca rodiny. A prečo by ste si ho mali alebo nemali vybrať ako vášho spoločníka. Dočítate sa o jeho svetlých, ale aj temných stránkach povahy. Taktiež o tom čo prináša si zaobstarať takéhoto jedinečného psa do života.

doberman
Foto: ZaujimavySvet

Pôvod dobermana

Práve máme obdobie odovzdávania daňových priznaní. A toto bol aj pôvodný účel dobermana. Teda on dane neodovzdával, ale pomáhal ich vyberať. V 19.storočí Louis Dobermann jednoducho vyžadoval osobnú ochranu, keďže mal dosť nepopulárne povolanie vyberača daní. A práve na tento účel vzniklo plemeno doberman. Skrížil čo sa dalo. Nemecké pinče, rotvajlery, anglické greyhoundy, manchesterského teriéra a podobne. Presné záznamy si neviedol.

Dnes ho už síce nevidíte na finančnom úrade ochraňovať úradníkov za prepážkou. Avšak skvelo sa uplatňuje v policajnom zbore.

Foto: ZaujimavySvet

Doberman a jeho povaha ochrancu

Dobermany sú odvážne, lojálne a nebojácne psy. So správnou výchovou a vedením sú skvelými spoločníkmi, dokonca aj v rodine s deťmi. Inteligentný vznešený pes so správnou dávkou jemnosti v rovnováhe s ostrosťou.

Má silné teritoriálne správanie. Práve preto sa hodí na stráženie pozemku, ale aj objektov. Nie je to však len živý zvonček. So svojimi schopnosťami je skvelým policajným, služobným ale aj vojenským psom. Kvôli jeho prirodzenému teritoriálnemu správaniu si budete musieť dať pri výchove pozor na dôslednú socializáciu.

Foto: ZaujimavySvet

Už v skorom šteňacom veku navštevovať rôzne rušné miesta s množstvom ľudí, zvierat, podnetov a hluku. Ten čas, ktorý mu venuje intenzívne v jeho najdôležitejšej výchovnej fáze života sa vám v jeho dospelosti vráti 100 násobne. Myslíte si, že nepotrebuje vedieť jazdiť autobusom lebo máte auto? Čo ak sa vám raz pokazí. Alebo že sa nemusí slušne správať na miestach s množstvom psov? Lebo bývate na samote u lesa? Občas musíte k veterinárovi. A niekedy nie len na očkovanie.

Zamestnajte mu nielen telo ale aj hlavu. Čo môže byť občas náročné. Ale ak to neurobíte, nájde si zábavu sám. Je to silný pes, preto aj budúci majiteľ musí byť fyzicky zdatný ho udržať za každých okolností.

doberman v hmle
Foto: ZaujimavySvet

Vzhľad dobermana

Sú to psy vznešeného vzrastu. Nie sú to žiadne krpce. Dospelé samce merajú v dospelosti v kohútiku aj 72 cm a sučky až 68 cm. To sa im bude dobre pozerať cez vašu bránu. Na pohľad je doberman štíhly ale za to dobre osvalený. S elegantným pohybom je to naozajstný krásavec. V minulosti sa im kupírovali uši a chvosty. Avšak dnes je to už dávno zakázané. Preto už neuvidíte dobermana s tak ostrými líniami tváre ako vo filmoch zo 70-tych rokov. Jedine ak to bude import z USA.

hnedý doberman
Foto: ZaujimavySvet

Farba dobermana

Samozrejme, keď povieme doberman vybaví sa nám majestátny čierny pes. Avšak, existujú aj iné vzácnejšie farby v ktorých dobermana nájdeme. Na svete existuje

 • Biely doberman
 • Čierny doberman
 • Hnedý doberman
 • Modrý doberman
 • Svetlohnedý doberman

Pozor na bieleho dobermana

biely doberman
Krásny ale môže byť nebezpečný . Foto: reddit

Biely doberman je považovaný z časti za albíno mutáciu. Vznikli krížením v roku 1976. Od počiatku však bieleho dobermana postihujú viaceré problémy. Najčastejšie sa jedná o tie zdravotné ako napríklad horší zrak alebo problémy so srsťou. Tieto problémy môžu prerásť do problémov so správaním a pes môže byť kvôli zhoršnému zraku agresívny. V niektorých krajinách je biely doberman dokonca zakázaný

 

 

Výchova výcvik dobermana

Potrebuje pevnú ruku s jasným vedením. Neistota a strach pri jeho výchove vám nebudú nič platné. Zároveň vyžaduje citlivejší prístup, žiadne tvrdé zaobchádzanie. Jeho inteligencia vám ale bude nápomocná v tom, že on chce vykonávať jednotlivé povely a chce tvrdo pracovať. Túto charakterovú črtu môžete využiť nielen v začiatkoch výcviku – následne aj v pokročilom športe alebo kynológii.

Buďte dôsledný, jemný, zároveň neoblomný a budete mať vychovaného oddaného psieho spoločníka, ktorý za vašu ochranu a bezpečnosť položí aj život.

doberman v byte
Foto: ZaujimavySvet

Aktivita s chlpáčom

Vďaka jeho vysokej inteligencii a chuti sa učiť vždy niečo nové, máte na výber nespočetné množstvo možností aktivít. Ak radi beháte bude behať s vami, pokiaľ sa chcete venovať športovej kynológii, pokojne do toho. Bude skvelý nielen na obrany, ale aj obedience alebo len stopy. Robte to, čo vás spolu najviac baví a budete šťatstný vy aj váš štvornohý spoločník.

Ale pokiaľ sa nebudete chcieť venovať žiadnemu športu alebo zdolávať kynologické skúšky musíte dbať na jeho fyzické a psychické vybitie. Dlhé pravidelné akčné prechádzky sú samozrejmosťou. A čo sa týka jeho mentálnej pohody sú skvelou voľbou interaktívne hračky zamerané na zapájanie jeho čuchu a iných zmyslov. Prípadne vykonávanie rôznych logických hier pomocou bežných pomôcok. Skrývanie maškŕt pod poháre alebo do deky.

Foto: ZaujimavySvet

Ako vybrať šteniatko dobermana

Šteniatko si vyberáme zodpovedne. Pokiaľ máte už skúsenosti so psami o to to máte jednoduchšie. Už viete ako to v psom svete chodí a čo všetko musíte zaobstarať. Ak ste začiatočník veľmi dôsledne vyberajte plemeno, ktoré chcete. Vždy dôsledne zvážte všetky klady a zápory. Ak vám padol zrak práve na dobermana, ako vášho nového spoločníka, urobte si dôkladný výskum.

Navštívte čo najviac cvičísk s dobermanmi, kontaktujte niekoľko chovateľov o cenné rady v starostlivosti. Nič nenechajte náhode. Novému šteniatku budete musieť dopriať dostatok času a dôslednú výchovu. Čím ťažšie to bude na cvičisku (výskum, zisťovanie, volanie, radenie) tým jednoduchší bude boj (výchova, socializácia, život so psom). Budete pripravený na vylomeniny a nešváry plemena. Tak budete vedieť do čoho idete a na čo sa zamerať.

Foto: ZaujimavySvet

Doberman na predaj od chovateľa

Overený chovateľ šteniat dobermana musí mať všetky potrebné papiere a registrovanú chovateľskú stanicu. Každé jedno šteňa musí byť nahlásené a mať rodný list. Nenechajte sa oklamať jednoduchým očkovacím preukazom . Vďaka papierom budete vedieť o rodičoch a pôvode dobermana.

Doberman z útulku

Skvelý spôsob ako potešiť odmietnutého psíka je vyskúšať útulok. Nejedná sa síce o psíka zadarmo, pretože útulky majú svoje náklady ale cena je výrazne nižšia ako tá od overenej chovnej stanice.

Starostlivosť o dobermana

Čo sa týka starostlivosti, doberman nie je nijak náročný pes na úpravu srsti. Slabo pĺzne a jeho krátka priľahlá srsť sa veľmi ľahko udržuje. Avšak v zime u starších jedincov môže nastať nutnosť obstarať oblečok pre chlpáča. Vyhnete sa tak prechladnutiu a bolestivosti kĺbov z chladu.

Pokiaľ budete mať vášho psa na záhrade. Bude potrebovať dobre zateplenú búdu kvôli ochrane pred zimou/teplom. Zároveň by mal byť váš pozemok dobre oplotený. Predsa len doberman nie je žiaden drobec. Tak aby sa nestalo, že váš plot bude môcť len tak prekročiť bez námahy.

 

Ak budete mať svojho dobermana v byte musíte mu poskytnúť dostatok pohybu a aktivít (to platí aj pre záhradu). Akčné pravidelné prechádzky, žiadne 15 minútové venčenie.

Foto: ZaujimavySvet

Zdravotné problémy

Okrem bežných zdravotných problémov, ktorými trpia väčšie psy. Ako torzia žalúdka, dysplázie bedrových a lakťových kĺbov môžete očakávať aj niekoľko iných problémov. Von Willebrandova choroba/syndróm – jedna z najčastejších vrodených porúch zrážania krvi. Taktiež trpia určitými neurologickými poruchami a kardyomyopatiou.

Preto pri výbere chovateľa zistite genetický potenciál chovných jedincov. Ten vám povie aké a ako často sa vo vrhoch jednotlivé poruchy vyskytujú.

doberman v prírode
Foto: ZaujimavySvet

Zaujímavosti o dobermanoch

 • Doberman je vcelku nové plemeno, ktoré vzniklo v Nemecku začiatkom 1880. robia nám spoločnosť cca 150 rokov.
 • Herr Karl Louis Dobermann bol nemecký vyberač daní a policajný strážnik. Často sa stávalo, že cestoval s veľkým obnosom peňazí, potreboval teda psa vďaka ktorému by sa cítil bezpečne pri nočných presunoch.
 • Doberman vznikol krížením viacerých plemien ako napríklad: nemecký dobytkárky pes, nemecký pinč, greyhound, nemecká doga,, weimarský stavač alebo maďarský krátkosrstý stavač.
 • Dobermani sú naozaj schopné a užitočné psy. Sú vysoko inteligentné, atletické a ich uplatnenie je všestranné . Pracujú ako záchranné psy, policajné psy ale sú aj skvelí spoločníci pri terapií.
 • Už v počiatkoch sa rátalo s dobermanom ako s bojovým plemenom. Preto bolo dôležité jeho uši aj chvost skrátiť tak aby to nemohol cudzí pes využiť vo svoj prospech. Tiež boli uši aj chvost pristrihované zo zdravotných dôvodov .
 • Film Doberman Gang je snímok o 6 dobre vytrenovaných dobermanoch, ktorí vykrádajú banky.
 • Doberman menom Kurt v bitke o Guam varoval počas 2.sv.vojny vojakov ohľadom blížiaceho sa útoku nepriateľov. Bohužiaľ ho v tej istej bitke zabil nepriateľský granát.
 • Je to piate najmúdrejšie plemeno a ľahko sa trénuje. Bohužiaľ z rovnakého dôvodu sa tieto psíky rýchlo unavia a vedia svojho trénera ľahko prekabátiť.
 • V rámci niektorých špecializovaných udalostí sú do programu zakomponované aj vystúpenia dobermanov pri ktorých tieto psy predvádzajú svoju inteligenciu a obratnosť.
 • Vôbec neplatí, že ide o tvrdé a agresívne plemeno . Dobermani vedia byť hraví a príjemní rodinní spoločníci. Všetko je to len o výchove .
dvaja dobermani s dlhými ušami
Foto: ZaujimavySvet

Slovo na záver

Pri zvažovaní o kúpe alebo adopcii dobermana si dobre zvážte či mu môžete poskytnúť vyhovujúce podmienky na život. Pokiaľ mu dáte dostatok aktivít a mentálnych stimulov s dostatočnou socializáciou budete mať jedinečného, oddaného, elegantného psieho spoločníka. Vie vám robiť spoločnosť aj 12-13 rokov. Preto svoje rozhodnutie dôkladne zvážte.

Na oplátku dôslednej výchovy vám dá svoju energickosť, jemnosť a vznešenosť.

Dbajte na výber správneho chovateľa aby vám vedel poskytnúť všetky rady a skúsenosti nadobudnuté rokmi skúseností.

výcvik dobermana
Foto: ZaujimavySvet

Viac o psích plemenách – Tibetská doga či Sibírsky husky

Na našich stránkach nájdete viacero článkov ohľadom starostlivosti o psov. Prečítajte si napríklad:

Sibírsky husky – husky je krásny pes a preto sa stáva čoraz viac populárny. Plemeno, ktoré sprevádza mnoho zaujímavostí je však zároveň aj náročné na výchovu či starostlivosť. Prečítajte si, čo by ste mali o psoch husky vedieť.

Tibetská doga – tibetský mastif alebo doga je obrovský chlpatý pes, ktorý sa nehodí pre každého. Pre jeho unikátny zjav láka však mnoho ľudí. Prečítajte si, čo by ste o tibetskej doge mali vedieť predtým ako sa rozhodnete si ju zadovážiť.

 

Zdroje

https://www.thesprucepets.com/doberman-pinscher-dog-breed-profile-

https://www.hillspet.com/dog-care/dog-breeds/doberman

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre