Dobrovoľníci premieňajú plastové fľaše na žiarovky pre chudobných. Potešili už viac ako 350 000 rodín a tam to nekončí

319

V 21. storočí to môže pre niekoho znieť trochu divne, no tí z nás, ktorí si môžu dovoliť čítať knihu večer pri svetle patria v podstate medzi tých bohatších ľudí, resp. to možno nazvať aj „privilegovanejších“. Svetlo, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť, nie je samozrejmosťou všade na tejto planéte. Podľa štatistík až hrozivých 840 miliónov ľudí na celom svete stále nemá prístup k elektrine.

Tím, ktorý založil globálnu spoločnosť s názvom Liter of Light však našiel geniálny spôsob, ako premeniť použité plastové fľaše na dostupné zdroje svetla pre celé rodiny v núdzi. Od svojho vzniku už dokázali zabezpečiť svetlo tisícom ľudí, čo je skutočne obdivuhodné. Dobrovoľníci spoločnosti postupne ukončujú energetickú chudobu, sú trpezliví a robia to doslova fľašu po fľaši. Túto cieľavedomú organizáciu založili ešte v roku 2011 na Filipínach. Jej zakladateľ Illac Diaz bol šokovaný podmienkami, v ktorých mnoho miestnych rodín žilo. Pracoval totiž ako telekomunikačný manažér. A vtedy sa rozhodol, že ľuďom pomôže.

Diaz odišiel zo svojej práce a zapísal sa do Technologického inštitútu v Massachusetts na štúdium urbanizmu a architektúry. Tam sa dozvedel o technológii osvetlenia fliaš, ktorá bola prvýkrát vyvinutá brazílskym mechanikom Alfredom Moserom ešte v roku 2002. Keď sa Diaz vrátil na Filipíny, začal presadzovať tento šikovný nápad a pomohol nainštalovať magické svetlá v tisícoch domácností. Teraz, o niekoľko rokov neskôr, je toto globálne dobrovoľnícke hnutie prítomné v 15 krajinách sveta a ich sieť neustále rastie!

Táto jednoducho skonštruovaná nádoba naplnená vodou je nainštalovaná na streche, takže voda vo fľaši láme slnečné svetlo cez celú budovu a poskytuje jas rovný 50-wattovej žiarovke. Video, ktoré krok za krokom vysvetľuje, ako ju vyrobiť a namontovať, sa stalo vírusovým a inšpirovalo ešte viac ľudí, aby sa k hnutiu pripojili. V prípadoch, keď je potrebné svetlo v noci, tím vyvinul zložitejšiu variantu žiarovky vybavenej batériami, solárnymi panelmi a LED svetlami. Vo svojich domovoch a dedinách má túto „lampu“ už viac ako 350 000 ľudí.

Tam to však nekončí. Hnutie sa každým dňom zväčšuje a priťahuje čoraz viac ľudí. „Ak naučíte dosť ľudí, ako vyrábať solárne osvetlenie, môžu udržať svoje komunity pomocou slnečných lúčov v bezpečí,“ povedal Diaz. „Na osvetlenie celej dediny je potrebné 3 až 5 wattov. Ak by na tom pracovalo milión ľudí, mohlo by to byť výkonnejšie ako veľká elektráreň,“ dodal. Aj vy sa môžete stať súčasťou tohto skvelého projektu a skvelých dobrovoľníkov! Stačí navštíviť ich webovú stránku.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre