Doktorka si uvedomila, že hluchí rodičia svoje deti nepočujú plakať a navrhla inovatívne riešenie

691

Existujú určité výhody, ktoré rodičia považujú pri výchove detí za samozrejmosť a pritom si neuvedomujú, že to samozrejmosťou pre všetkých nie je. Veď len si zoberte detský plač, ten počuje každá zdravá matka. Ale čo ak ide o nepočujúcu matku?

Rodičia sa učia rozdiel medzi plačom svojho dieťaťa, ktorý je vyvolaný hladom a plačom, ktorý vyvoláva napr. bolesť. No nepočujúci takúto vec bez pomoci nedokážu rozoznať. Toto je ten pravý dôvod, prečo doktorka Ariana Andersonová z UCLA Medical Centre a Semel Institute vyvinula aplikáciu Crybaby.

Photo by youtube

Ariana je matkou štyroch detí a uvedomila si, že sluchovo postihnutí ľudia to majú v živote oveľa ťažšie. Ako prostriedok na pomoc nepočujúcim komunitám vyvinula spomínanú aplikáciu, ktorá ich upozorní na to, že ich dieťa plače a tiež im vysvetlí dôvod.

Pri zostavovaní databázy s viac ako 2 000 rôznych plačov bábätiek, môže aplikácia interpretovať potreby dieťaťa s 90% presnosťou. Napríklad, ak medzi výkrikmi existujú dlhé obdobia ticha, zvyčajne to znamená, že dieťa len „špekuluje“. Ak však dieťa vydáva dlhé, trvalé, vysoké výkriky, znamená to, že ho niečo bolí.

Aplikácia sa stále vyvíja, no hluchí rodičia, ktorí testovali túto inovatívnu službu už teraz potvrdili, že je to veľmi cenná pomôcka.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Spolok nepočujúcich pedagógov
2. júna 2018 8:42

Dobrý deň prajem. Ďakujem Vám za podnetný článok. Rád by som Vám upozornil na nekorektný výraz hluchí, namiesto neho použite výraz nepočujúci. Výraz nepočujúce osoby sa nachádza aj v zákone č. 149/1995, článok 2 (https://www.noveaspi.sk/products/lawText/1/43151/1/2). Ďakujem.