9 zvláštnych vecí, ktoré vášmu telu spôsobuje lietanie

2206

Aj keď je letecká doprava jedným z najrýchlejších prostriedkov dopravy, nie vždy je tým najpohodlnejším spôsobom. Cesta lietadlom vám môže okrem iného oslabiť sluch alebo vás z ničoho nič môže začať bolieť zub. Prečítajte si, čo robiť, aby ste sa vyhli nepríjemným situáciám v lietadle.

1. Opuchnuté nohy

V lietadle sa nemôžete len tak postaviť a ponaťahovať si končatiny. Nedostatok pohybu vedie k opuchu, čo, samozrejme, nie je vážny problém, pretože trvá len krátko. Ak však máte možnosť, každú hodinku sa aspoň trošku prejdite.

2. Oslabený sluch

Väčšine ľudí sa počas letu zapchajú uši. Symptóm je však silnejší ak idete na palubu s prechladnutím alebo zapálenými dutinami. Preto ak ste chorí, odložte dlhé lety na inokedy.
Ak sa vám uši v lietadle bežne zapchávajú, skúste si dať žuvačku. Pohyb svalov zníži tlak.

3. Problémy s pleťou

Cestovanie lietadlom sa vie dobre vyblázniť aj na vašej pleti. Vlhký vzduch vám ju môže vysušiť a stres spôsobuje začervenanie a akné. Preto dodržiavajte pitný režim a zoberte si k sebe hydratačný krém.

4. Zápach z úst

Ďalším problémom môže byť zápach z úst. Celý náš organizmus pracuje vo vzduchu pomalšie, čo sa týka aj slín, preto sa baktérie rozmnožujú rýchlejšie.

5. Smäd

Jeden z najväčších problémov, s ktorými sa na palube lietadla stretnete, je smäd. Preto vám letušky ponúkajú vodu. Počas trojhodinového letu človek stratí približne až 1,5 litra vody.

6. Točenie hlavy

Počas letu môžete pocítiť závrat alebo nevoľnosť, pretože statický obraz, ktorý vidíte, nie je v súlade s pohybom, ktorý cítite.

7. Chuťové poháriky

Pravdepodobnosť, že opíšete jedlo v lietadle ako chutné, je nízka. Nie je to preto, že by bolo bez chuti, ale preto, že tlak v lietadle vplýva aj na vaše chuťové poháriky. Vaša schopnosť cítiť sladkú alebo kyslú chuť klesá až o 30% percent.

8. Bolesť zubov

Mnoho cestujúcich zažilo počas letu nečakanú bolesť zubov. A dôvodom je opäť tlak – dostane sa do malých otvorov a tlačí na zub zvnútra. Stáva sa to najmä vtedy, keď vám zubár celkom nevyplní zub.

9. Nervozita

Aj tí, ktorí sa lietania neboja, môžu zažiť tento pocit. Dôvod je jednoduchý – vaša bezpečnosť je v rukách cudzích ľudí, a to vo vás vyvoláva nepokoj. Riešením môže byť odreagovanie sa dychovým cvičením alebo dobrou knihou.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre