Čo by sa stalo, ak by bola Zem naozaj plochá?

6683

Nie vždy sme si predstavovali Zem ako guľu a veľa ľudí o jej guľatom tvare pochybuje aj dnes. Čo by sa stalo, keby bola skutočne plochá? Poďme sa spolu pozrieť na možné dôsledky tejto zmeny a ako by sa zmenil náš svet. 

Cestovanie na okraji sveta

Ak by bola Zem plochá, cestovanie by sa zmenilo úplne. Na okraji by sme nemohli len tak pokračovať ďalej, pretože by tam bol pokles do nekonečna. Miesto toho by sme sa museli spoliehať na iné formy dopravy. Možno by vznikla sieť vysokorýchlostných vlakov, ktoré by nás prepravovali z jedného konca k druhému. Alebo by sme objavili nové spôsoby dopravy, ktoré by nám umožnili prekonať tento prekážkový „okraj“.

web, map, flat
Photo by dapple-designers on Pixabay

Dopady na klimatický systém

Zmena tvaru Zeme by mala veľký dopad na náš klimatický systém. V súčasnosti sa otepľovanie sveta prejavuje vplyvom topenia ľadovcov a zmien v oceánoch. Ak by bola Zem plochá, oceány by sa zosúladili a ich prúdy by sa zmenili. To by ovplyvnilo teplotu a distribúciu tepla po celej Zemi. Dôsledkom by mohli byť extrémnejšie počasie a zmeny v ekosystémoch.

iceberg
Photo by Annie Spratt on Unsplash

Dopad na gravitáciu

Jedným z najdôležitejších faktorov by bol dopad na gravitáciu. Na guľatej Zemi je gravitačná sila smerovaná do stredu, čo spôsobuje to, že sme „prichytení“ na povrchu. Na ploche by gravitácia fungovala inak. Pravdepodobne by sa stala nevyrovnanou, s väčšou silou ťahajúcou nás do stredu disku a slabšou silou na okraji. To by malo vplyv na všetky aspekty života, vrátane rastlinstva a živočíchov.

woman back flipping in the garden
Photo by Ashley Bean on Unsplash

Vplyv na geografické útvary

Plochá Zem by znamenala, že geografické útvary, ako hory, rieky a oceány, by mali odlišnú štruktúru. Možno by sme nemali vyvýšené pohoria a jaskyne, ktoré vytvárajú úžasné scenérie. Ale určite by sme mali rozľahlé plochy, ktoré by boli skvelé pre poľnohospodárstvo a usadlosti.

forest and mountain partially covered with fog
Photo by Guy Bowden on Unsplash

Vplyv na astronómiu

Ak by bola Zem plochá, naše chápanie vesmíru by sa radikálne zmenilo. Hviezdy by mohli mať iné dráhy a zákony pohybu by sa líšili. Obloha by už nebola klenba, ale rozprestierajúce sa roviny s hviezdami na nej. Naše súčasné astronomické tabuľky by boli zastaralé a nové metódy by bolo potrebné vyvinúť na presné mapovanie a pozorovanie vesmíru.

outer space earth view
Photo by Daniel Olah on Unsplash

Hoci je dnes vedecky preukázané, že Zem je guľatá, myšlienka o plochej Zemi stále fascinuje a pobáda k otázkam o možných dôsledkoch. Koniec koncov však zostáva naša planéta stále jedinečnou a úchvatnou sférou plnou záhad a krásy.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.