Autom na dovolenku do Talianska? Obľúbená možnosť, ktorá sa postará o mnoho nezabudnuteľných cestovateľských zážitikov

2345

Každý už počul o krajine, v tvare topánky, ktorá sa vo svete preslávila mnohými vynálezmi, slávnymi osobnosťami alebo jednoducho svojou krásnou prírodou. Od Francúzka sa týčia Alpy až po Slovinsko, ktoré ponúkajú mnohé aktivity, či už v zime alebo v lete. Zvyšok krajiny sa pre zmenu preslávil svojim vínom, kultúrou, módou, futbalom, architektúrou, autami, kuchyňou alebo umením.

Dovolenka v Taliansku je na nezaplatenie a skutočne vo vás zanechá mnoho príjemných spomienok. Hoci letieť je rýchle, pohodlné a dnes už častokrát aj lacné, tak mnohí radšej volia ísť na dovolenku autom. Niet sa im čo diviť. Najmä ak bývate na západnom Slovensku, tak cesta cez Rakúsko vám ubehne ako voda a v Taliansku budete za menej než 5 hodín. Do svetoznámych Benátok sa dostanete za menej než 7 hodín (z Bratislavy).

Taliansko

Kadiaľ ísť?

Síce je cesta po diaľnici efektívna a rýchla, nie vždy je ale tá najzaujímavejšia. Do Talianska sa dostanete buď cez Rakúsko, alebo Maďarsko a Slovinsko.

V Rakúsku sa samozrejme na prvý pohľad ponúkajú majestátne Alpy a verte mi, že ak pôjdete hociktorou cestou, tak si užijete parádny výhľad. Sú však cesty, ktoré patria k najkrajším z najkrajších z celej Európy, nie len Rakúska.

Maďarsko na druhú stranu nie je tak očividné. Keďže väčšinu krajiny tvoria nížiny, tak hory tu budete hľadať len márne. Maďarsko však ponúka krásy svojej architektúry, svojich viníc alebo prírody, či už to sú rozsiahle lúky, alebo dlhé rieky.

Hoci v Slovinsku pobudnete len krátko, tak nemusíte len „prefičať“ cez diaľnicu aby ste boli čo najskôr v Taliansku. Mnoho ľudí na to zabúda, no Alpy zasahujú aj do severnej časti Slovinska a sú rovnako krásne ako tie talianske či rakúske. Sú však pomerne dosť na severe, takže to nemáte práve po ceste a budete musieť robiť zachádzku.

cesta do Talianska
Cestovanie autom má jednoznačne svoje výhody. Jednou z nich je napríklad objavovanie nádherných miest

Cez Rakúsko

Vysokohorská cesta cez Grossglockner (najvyššia hora v Rakúsku) patrí k najkrajším v celej Európe a Rakúšania to vedia, preto je táto cesta spoplatnená. Za osobné auto zaplatíte 36€ a za motocykel zaplatíte 26€. Pokiaľ máte elektromobil, tak cena klesá na 26€ za osobné auto a 19,50€ za motocykel. Dávajte však pozor, pretože v zimnej sezóne táto cesta často nie je sprístupnená kvôli bezpečnosti.

Cesta cez horu Nockalm je v mnohých ohľadoch podobná ceste na Grossglockner. V zime je uzatvorená a je spoplatnená. Za osobné auto zaplatíte 18,50€ a za motocykel 12€. Ak však máte elektromobil, tak sa zľavy nedočkáte.

Hneď pri diaľnici je aj cesta cez Dobratsch, neďaleko mesta Villach. Cesta bola otvorená v roku 1965 a má takmer 17 kilometrov. Na konci nájdete parkovisko s výhľadom na okolité mestá a hory. Za osobné auto zaplatíte 17,50€, za motocykel 11€ a cesta je otvorená po celý rok.

Rakusko
Rakúsko je nádherná krajina .

Cez Maďarsko a Slovinsko

Zaujímavú cestu cez Maďarsko dosiahnete skôr zastávkami pri rozličných miestach, než jazdením cez cesty s výhľadom. Jednoznačne sa oplatí navštíviť hlavné mesto – Budapešť, kľudne aj na niekoľko hodín. Juhozápadne od Budapešti nájdete najväčšie jazero v strednej Európe – Balaton. Toto je jedna z mála destinácii, ktorú si užijete aj z auta, no malá zastávka na pobreží nemôže uškodiť.

V Slovinsku môžete prejsť cez Panoramaticku Cestu Solčava, ktorá je jedna z prvých tematických ciest v celej krajine. Počas cesty sa vám ukážu vrcholy Karavanky a Kamniško-Savinjských Álp. Počas cesty vám budú robiť spoločníkov mnohé vyhliadky, príroda a fantastické domáce jedlo.

Budapešť
Zastávka v Budapešti? Prečo nie!

Poplatky

 

Poplatky v Rakúsku


V Rakúsku si môžete kúpiť diaľničnú známku už aj digitálne, čím sa vyhnete problémom s lepením a odlepovaním známky. Kúpite si ju v pohodlí domova na svoju ŠPZ značku v Slovenčine.

  • Desaťdňová známka – 9€
  • Dvojmesačná známka – 26,20€
  • Ročná známka – 89,20€

*Ceny sú uvedené pre osobné vozidlá do 3,5 tony pre menej než 7 ľudí

 

Poplatky v Maďarsku

Maďarsko taktiež ponúka možnosť zakúpiť si známky aj online v angličtine

  • Desaťdňová známka – 3500 Forintov – 10,80€
  • Mesačná známka – 4780 Forintov – 14,70€
  • Ročná známka – 42980 Forintov – 132,50€

*Ceny sú uvedené pre osobné vozidlá do 3,5 tony pre menej než 7 ľudí

 

Poplatky v Slovinsku

Slovinsko neponúka možnosť zakúpenia diaľničných známok online. Môžete ich kúpiť vo všetkých benzínových staniciach v Slovinsku, v susediacich krajinách alebo na pošte.

  • Týždenná známka – 15€
  • Mesačná známka – 30€
  • Ročná známka – 110€

*Ceny sú uvedené pre osobné vozidlá do 3,5 tony, ktorých výška nad prednou nápravou nepresahuje 1,30m

Poplatky v Taliansku

V Taliansku sú spoplatnené jednotlivé úseky (ich presnú cenu a kalkuláciu cesty môžete nájsť tu!) a tunely. Tunely sú na hranici medzi Talianskom a Francúzkom. Na mýtach môžete platiť v hotovosti, kartou alebo predplatenou kartou Viacard.

 

Vlastným autom, alebo požičať?

Pochopiteľne je lacnejšie ísť vlastným autom. Ak si auto požičiate, tak platíte nielen za benzín ale aj auto a častokrát aj nejaké to pripoistenie v prípade nehody. Požičanie auta však môže byť skvelý nápad, najmä ak cestujete v skupinkách, keďže sa cena rozloží medzi viacerých ľudí, alebo ak vášmu terajšiemu autu nedôverujete na dlhšiu cestu.

Požičanie auta je pohodlné, rýchle a ak cestujete s ostatnými ľuďmi, tak aj pomerne lacné. Taktiež ak by sa vám auto pokazilo, z hocijakého dôvodu, tak je oveľa rýchlejšie vyriešiť odťahovú službu a odvoz, ak zavoláte firme, od ktorej máte auto. Najmä ak cestujete v krajine, ktorej materinský jazyk nepoznáte.

Auto
Cesta do Talianska s kamošmi v aute môže byť zážitok na celý život

 

Ak ste milovníci automobilov, tak požičanie auta môže byť práve pre vás. Nájdite si zopár kamarátov a vydajte sa na dovolenku v aute za 100 000€, pričom zaňho v skutočnosti dáte len pár eur denne. Takúto vec sa oplatí spraviť najmä vtedy, ak na dovolenke plánujete veľa cestovať. Keď máte sedieť v aute v priemere 4 hodiny denne a precestovať za dva týždne štyri krajiny, tak oceníte ak si požičiate auto z vyššej triedy. Či už je to vyhrievanie sedadiel v zimných mesiacoch, alebo výkonná klimatizácia v tých letných, tak takéto detaily vám skutočne dokážu dovolenku fantasticky spríjemniť.

Cena za požičanie auta do Talianska

Na Slovensku sa cena za požičanie auta začína na približne 20€ na deň pre nižšie triedy áut. Stredné triedy sa pohybujú okolo 35€ za deň. Vyššia trieda začína až na 50€ za deň. Ideálne by však bolo na dovolenku nejaké SUV, no tie sa pohybujú v sumách až okolo 55€ za deň. Keďže ide o dlhšiu cestu, tak by bolo výhodnejšie si požičať auto s dieselovým motorom (alebo dokonca elektrické).

Požičanie karavanu je skvelým nápadom na rodinnú dovolenku alebo dovolenku s kamarátmi. Na Slovensku sa ceny pohybujú od 20€ do 60€ za deň pri požičaní prívesu, no tie záležia hlavne od sezóny. Zimné mesiace zvyknú byť lacnejšie, než tie letné alebo jarné.

Ak si chcete požičať samostatný karavan a nie len príves, tak idú ceny rapídne na hor. Na Slovensku začínajú na približne 80€ za deň (bez DPH).

Ak má súprava (vozidlo + príves) menej než 3500kg, tak vám postačí vodičský preukaz B.

Ak súprava prevyšuje hmotnosť 3500kg ale je menšia než 4250kg, tak potrebujete vodičský preukaz B s harmonizačným kódom 96. Ak má súprava viac než 4250kg, tak je potrebné mať vodičské oprávnenie skupiny B+E.

 

Ubytovanie

Ceny sa pohybujú od nejakých 30€ vyššie pre jedného človeka v hoteloch, penziónoch a pri súkromných prevádzkach.

Zaujímavou formou ubytovania však je aj kempovanie. V Taliansku nájdete desiatky kempov, v ktorých si môžete zakúpiť parcelu (na karavan alebo stan) ku ktorej dostanete aj prístup k vode, toalete, reštauráciám, bazénom alebo voľnočasovým aktivitám. Všetko v jednom areáli. V podstate to pripomína hotel, do ktorého si musíte izbu doviesť sami.

Ak ste neprišli na karavane, tak si väčšinou môžete na mieste požičať stan alebo dokonca celý karavan. Cena potom samozrejme ide hore, niekedy až na dvojnásobok.

Ceny sa pohybujú okolo 20€ za noc, ak si všetko zadovážite sami, no ak si chcete na mieste požičať zaparkovaný karavan, tak ceny začínajú na 40€.

Talianska príroda
Taliansko má nádhernú prírodu – kempovaním sa k nej priblížite ešte viac

 

Zdroje

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre