Chystáte sa na dovolenku do Talianska? Po týchto tipoch pre dovolenkárov ju minimálne zvážite!

2061

Taliansko je už desaťročia jednou z najobľúbenejších cestovateľských destinácii na svete. Krajina láka turistov svojou kultúrou, historickými pamiatkami aj výbornou kuchyňou. Taliansko môžete navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období a vždy budete mať čo robiť.

Základné fakty pre dovolenkárov

Keďže je Taliansko jedným zo štátov Európskej únie aj euroźony, môžete sem cestovať len s občianskym preukazom a eurami. Na vstup do Talianska nepotrebujete žiadne víza a bez problémov môžete platiť aj kartou.

pixabay.com

Čo sa týka cien, Taliansko sa pohybuje v strednej cenovej kategórii. Niektoré oblasti sú drahšie, iné lacnejšie. Populárne plážové rezorty na Sicílii alebo Sardínii cez leto zvyšujú ceny služieb aj tovarov. Rovnako sa menia aj ceny v hlavnom meste Rím, počas sezóny sú vyššie. Najdrahšie mestá sú Benátky a Rím.

Pláže v Taliansku sú čisté a upravované. Viaceré získali ocenenie Modrá vlajka. toto ocenenie získavajú pláže, ktoré sa vyznačujú čistotou pláže, vody ale aj množstvom okolitej zelene alebo cyklotrás. V Taliansku je 293 pláží, ktoré získali toto ocenenie.

Po celom Taliansku nájdete 49 svetových kultúrnych pamiatok UNESCO. V krajine nájdete pamiatky z takmer každého historického obdobia od prehistorických jakynných malieb až po známu šikmú vežu v Pise.

Ako sa dostať na dovolenku do Talianska?

Európskej Únií dnes vďačíme sa otvorené hranice vďaka ktorým môžeme objavovať pestré európske národy. Takto sa viete dostať na vašu taliansku dovolenku .

Letecky

Do Talianska sa ľahko dostanete lietadlom. Z Bratislavy aj okolitých letísk sa lieta do všetkých významných miest.

Z Bratislavy lieta Ryanair do Ríma, Milána a Alghera na Sardínii. Za letenky do Ríma zaplatíte približne 80 € a lieta sa v utorok, štvrtok a sobotu. Do Alghera sa lieta v utorky a soboty a za letenku zaplatíte okolo 150 €. Najlacnejšie sú letenky do Milána, ktoré zoženiete už do 40 €. Cez leto pribúdajú aj spojenia do Trapani  a ďalších destinácii.

Z Budapešti sa dostanete rovnako Ryanairom do Palerma aj Pise. Do Palerma sa lieta v stredy a nedele a za letenku zaplatíte okolo 180 €. Z Viedne môžete letieť aj do Lamezia Terme v Kalábrii. lety operuje Austrian Airlines a zaplatíte za letenku okolo 250€ ale aj viac.

Autobusom

Zo Slovenska do Talianska počas leta premáva viacero autobusových liniek, ktoré organizujú cestovné kancelárie. Ak sa vám nechce organizovať zájazd na vlastnú päsť a chcete využiť autobusovú dopravu, môžete si vybrať z množstva organizovaných zájazdov. Na sever Talianska sa dostanete za pár hodín, ale teplé dovolenkové destinácie na juhu vás poriadne potrápia. V autobuse strávite aj 20 hodín.

Napríklad za cestu do Benátok z Bratislavy zaplatíte 40 € a v autobuse presedíte približne 10 hodín. Do Florencie je to 13 hodín. Do Ríma trvá cesta už 18 hodín a zaplatíte približne 60 €.

Do Stredu Talianska bude premávať v sezóne 2018 autobusová linka do stredísk Cesenatico, Gatteo Mare, Rimini, Riccione, Pesaro, San Benedetto del Tronto, Martinsicuro, Villa Rosa, Alba Adriatica, Silvi Marina. Cena spiatočného lístka sa pohybuje od 120 € do 140 €.

pixabay.com

Vlakom

Vlaky sú drahšie ako autobusy, ale zase pohodlnejšie. Priame spojenie do Talianska nie je, ale ak sa prepravíte do Viedne, môžete nastúpiť na vlaky smerujúce do Talianska aj prímorských letovísk.

Autom

Ďalšou možnosťou, ako sa dostať do Talianska je auto. Predovšetkým do severných oblastí sa dá ľahko dostať práve autom. Na juh je to už finančne aj časovo náročnejšie. Po celom Taliansku je množstvo kilometrov diaľníc, ktoré vám cestu urýchlia. Najčastejšie idú vodiči do Talianska cez Viedeň, Graz a potom smerom do talianskym miest Udinese a Benátky a nakoniec na juh k pobrežným letoviskám. Prečítajte si článok, ktorý pojednáva o všetkom, čo musíte vedieť o dovolenke v Taliansku autom.

V Rakúsku musíte zaplatiť dialničnú známku. Desaťdňová známka stojí 9 €. Poplatky za diaľnice v Taliansku sa platia podobne ako v Chorvátsku na mýtnych bránach. Za mýto môžete zaplatiť v hotovosti ale aj kartou.

Prečítajte si tiež: Zaujímavosti o Taliansku

Najoblúbenejšie dovolenkové destinácie a letoviská

Rozhodujete sa kam presne sa pozrieť? Taliansko je pestrá krajina a každá časť má svoje pre a proti. Závisí aký tip dovolenkára.

Toskánsko

pixabay.com

Malebná oblasť, ktorá si vás podmaní svojím šarmom sa rozprestiera medzi Apeninami a Tyrrhenským morom. Považuje sa za rodisko renesancie. V tejto oblasti sa narodilo množstvo významných umelcov ako maliari Giotto a Botticelli, sochári Brunelleschi a Michelangelo ale aj fyzik Galileo Galilei alebo Leonardo da Vinci.

Centrom je Florencia, ktorá robí z Toskánska bezpochyby jedným z najväčších turistických lákadiel. Príroda je mimoriadne rozmanitá. Na pobreží sa nachádzajú piesočnaté pláže, jednou z najobľúbenejších je Versilia.

Do Toskánska sa dostanete pohodlne autom. Pre rodiny s deťmi je výhodná prítomnosť piesočnatých pláží a sú menej preplnené. Nevýhodou  je, že napríklad v porovnaní s dovolenkou v Chorvátsku tu zaplatíte viac za služby, stravu aj ubytovanie.

Za návštevu rozhodne stoja historické mestá Florencia, Siena, Lucca a Pisa. Historické centrum Florencie a Sieny, námestie Piazza dei Miracoli v Pize ale aj záhrady Boboli patria medzi pamiatky UNESCO. V okolí Toskánska sa nachádza aj sedem ostrovov, z ktorých najznámejší je Elba a Giglio.  

Kalábria

pixabay.com

Teraz sa presunieme na juh Talianska. Úplne naspodu Apeninského polostrova leží Kalábria. Teplé podnebie, piesočnaté pláže a prekrásne skalnaté útesy sú tou správnou kombináciou na perfektnú dovolenku. Vďaka teplému podonebiu, môžete Kalábriu navštíviť aj v zime. V lete môžu teploty stúpnuť až na 40°C.

Každého, kto už raz navštívil Kalábriu uchvátili najmä piesočnaté pláže a priezračne čisté more. Oblasť je veľmi vhodná aj na windsurfing alebo potápanie. V mori sa nachádzajú krásne korálové útesy a pre nadšencov histórie aj vraky z Druhej svetovej vojny.

V provincii Vibo Valentia sa nachádza pláž Capo Veticano, ktorá je považovaná za jednu z 20 najkrajších pláží na svete. Nenájdete tu žiadne priemyslené parky alebo typický ruch veľkomiest. Nezabudnite ochutnať typický dezert tartufo.

Hlavným mestom oblasti je mesto Catanzaro, ale pravým turistickým rajom je mestečko pri myse Capo Vaticano so svetoznámym majákom Belveder.

Sardínia

pixabay.com

Sardínia sa nachádza v strede Stredozemného mora a ide o prevažne hornatý región s vysokými kopcami. Na ich úpätí ležia prekrásne pláže. Pláže sú piesočnate s bielym pieskom, ktorý spolu so smaragdovo modrou vodou vytvára zaujímavý kontrast. Pobrežie Costa Smeralda je jednou z najkrajších, ale zároveň najdrahších oblastí v Taliansku.

Keďže je Sardínia veľmi obľúbenou dovolenkovou destináciou, pripravte sa na to, že tu v lete bude pomerne veľa turistov. Výhodou Sardínie, v porovnaní s mnohými inými letoviskami, je skutočne výnimočne krásna príroda. Nekazia ju ani žiadne mohutné hotelové komplexy.

Je veľmi ťažké nájsť tie najkrajšie miesta na Sardínii. Treba ju vidieť naozaj celú. Nevynechjate oblasti Teodoro, Santa Teresa di Gallura alebo Poltu Quatu či prístavné mesto Olbia. Výnimočná je aj prírodná rezervácia Národný park Maddalena.

Benátska riviéra

pixabay.com

Na pobreží severného Talianska sa nachádza Benátska riviéra so obľúbenými mestami Bibione, Rimini alebo Benátky.

Mesto Bibione je pomerne slnečné mesto pri Adriatickom mori. Nachádza sa na polceste medzi Benátkami a Trieste. Mesto je pomerne pokojné a nájdete tu množstvo ubytovacích možností s takmer domáckou atmosférou. Môžete si tu aj veľmi dobre nakúpiť alebo pochutnať na výbornom víne.

Pláže pri meste Rimini sú známe na celom svete a prichádzajú sem dovolenkári už do začiatku mája a poslední si užívajú slniečko ešte na konci septembra. Pláž pri meste má takmer 15 kilometrov a pozdĺž nej sa nachádzajú hotely, bary aj reštaurácie.Ak ste ten typ človeka, ktorý neplánuje stráviť celú dovolneku pri mori, Rimini bude to správne miesto pre vás. Okrem pláže nájdete v okolí množstvo historických pamiatok a prírody.

Benátky sú nepochybne samostatnou turistickou destináciou. Iba málo miest na svete sa môže tešiť takej popularite, historickému významu a množstvu pamiatok ako Benátky. Mesto je vlastne zázrakom, keďže leží na blate a piesku, zaliate morom a vďaka týmto unikátnym črtám sa teší popularite filmového aj turistického priemyslu. celé benátky sú svetovou kultúrnou pamiatkou. Najznámejšie pamiatky v meste sú most Ponte di Rialto, námestie Svätého Marka ale aj najväčší kanál – Canal Grande.

Sicília

pixabay.com

Sicília je najväčším zo všetkých talianskych ostrovov. Ostrov obmývajú tri moria – Iónske, thyrrónske aj Stredozemné a má právo nazývať sa perlou Stredomoria. Zimy na ostrove sú mierne a letá teplé, ako stvorené na dovolenku. V okolí Sicílie sa nachádzajú aj ďalšie malé ostrovy Aeolians, Egadi , ostrovy Pelagie, Pantelleria alebo Ustica.

Východné pobrežie Sicílie je viacej rozvinuté a prispôsobené čulému turistickému ruchu, západné oblasti sú skôr tradičné s nedotknutou prírodou.

Najznámejším symbolom ostrova je sopka Etna. Na ostrove si každý nájde to svoje, ak chcete, môžete polihovať na pláži, tí aktívnejší, sa môžu vybrať k archeologickým náleziskám alebo chytať ryby.

Aké pamiatky by ste mali vidieť počas vašej dovolenky v Taliansku?

Takou históriou akú má Taliansko sa môže pochváliť veľmi málo krajín. Či už ste milovníkom umenia alebo len „bežný dovolenkár“, ktorý si len na chvíľu odskočí od mora, určite vás tato krajina zaujme svojimi pamiatkami.

Santa Maria del Fiore

pixabay.com

Bazilika vo Florencii pochádza z 13. storočia. Začali ju stavať v roku 1296 a dokončili ju v roku 1436. Katedrála je symbolom celej Florencie. Ide o jeden z najväčších kostolov v Taliansku. Okrem katedrály vás uchváti aj samotná Florencia. Metropola Toskánska má každému, čo ponúknuť. Pre nadšencov umenia je tu svetoznáme galéria Uffizi, ktorá je plná diel Caravaggia, Leonarda da Vinciho či Michelangela.

Hlavné mesto Rím

pixabay.com

Navštíviť Taliansko a vynechať Rím by bolo veľkou chybou. O tomto úžasnom starobylom meste plnom historických pamiatok sme písali už v dávnejšie v cestovnom sprievodcovi. Najznámejšími pamiatkami je Koloseum, Panteon, fontána di Trevi ale aj samostatný štát Vatikán.

Benátky

Do Benátok lákajú turistov gondoly ale aj romantický príbeh Rómea a Júlie. V meste je často o veľa viac turistov, ako domácich obyvateľov. Hlavný kanál, ktorý vedie mestom sa nazýva Grand Canal. Dodnes sú Benátky považované za jedno z najromantickejších miest na svete. Okrem toho sa mesto pýši zaujímavou štatistikou. Nachádza sa tu najviac umeleckých diel na kilometer štvorcový.

Šikmá veža v Pise

pixabay.com

Túto takmer najznámejšiu vežu na svete stavali architekti takmer 180 rokov. Začali v roku 1173, ale čoskoro sa veža, kvôli nedostatočným základom, začala prebárať do zeme. Takto ju nechali stáť takmer celých sto rokov. Neskôr sa rozhodli, že veži dajú druhú šancu a postavili na nej ďalšie poschodia, ktoré sú na jednej strane vyššie, aby vyvažovali druhú naklonenú stranu. Dokončili ju koncom 15 storočia. Od roku 2001 je všetkých jej 291 schodov opäť prístupných verejnosti

Pompeje

pixabay.com

Dňa 24. augusta roku 79 vybuchla sopka Vezuv a zasypala celé mesto Pompeje lávou a popolom. Láva zakonzervovala všetko, čo sa v tom momente nachádzalo v meste. Vykopávky sa robili mimoriadne opatrne a dnes je mesto jedinečným svedectvom života ľudí spred 2000 rokov. Každoročne Pompeje navštívi 2,5 milióna turistov.

Aké jedlo by ste mali v Taliansku ochutnať

Talianska kuchyňa patrí medzi najznámejšie na svete. Chutí takmer každému a je veľmi zdravá. Je jednou z najpoužívanejších kuchýň na celom svete.

Syry

Kto bol raz v Taliansku, určite nedodišiel bez ochutnávky tradičných talianskych syrov. Obľúbené su mozzarela, parmezán ale aj ricotta, mascarpone alebo pecorino.

Pizza

pixabay.com

Asi neexstuje niečo typickejšie pre Taliansko ako pizza (možno ešte s výnimkou cestovín). Cesto na pizzu je jednoduché a rýchle. Zvyčajne sa v taliansku servíruje klasická margherita. Základom klasickej pizze je paradajková omáčka, oregano a mozzarela. Pravá talianska pizza je veľmi tenučká s chrumkavými krajmi. Originálna pizza pochádza z Neapolu.

Ossobuco

pixabay.com

Originálny názov pokrmu je ossobuco alla milanese a ide o hovädziu kosť, ktorá sa upravuje pomalým varením na nízkej teplote. Postupne sa ku kosti pridáva víno a zelenina. K hustej polievke s mäsom sa pridáva takzvaná gremoláta (citrónová kôra, cesnak a petržlen).

Spaghetti alla Carbonara

pixabay.com

Ide o najobľúbenejší druh cestovín, ktoré sa jedia predovšetkým v okolí Ríma. Cestoviny sa podávajú v rodinných reštauráciach ale aj v luxusných hoteloch. Na prípravu cestovín používajú čerstvé vajíčka, syr pecorino, čierne korenie a guanciale. Smotanu nikdy nepoužívajú. Okrem vajíčkových cestovín nájdete po celom Taliansku viac ako 400 ďalších druhov cestovín.

Risotto

pixabay.com

Pravé talianske rizoto je delikatesou medzi jedlami. Známe je predovšetkým na severe Talianska. V tomto regióne je ešte obľúbenejšie ako pizza alebo špagety. Originálne rizoto má krémovú konzistenciu a pozostáva z ryže, parmezánu, masla a šalvie. Nepoužíva sa obyčajná ryža ale odrody Carnaroli alebo Arborio.

Gelato

pixabay.com

Bez gelata nie je Taliansko. Ide o krémovú zmrzlinu s nízkym obsahom tuku. Vďaka tomu, že obsahuje menej tuku, môže sa podávať aj o niečo teplejšia a rýchlejšie sa topí v ústach.

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre