Milujete dovolenkovať v prírode? Potom sú tieto európske destinácie ako stvorené práve pre vás !

56

Dovolenka v all-inclusive hotely, piesočnaté pláže, lenošenie a popíjanie drinku ? Že vás to vôbec neláka a oveľa radšej by ste boli niekedy v horách, v chládku a pocitovali jemný borovicami ovoňaný vetrík?

Ste presne ten druh dovolenkára, ktorý preferuje cestovať za prírodou do celého sveta? V tom prípade máme pre vás skvelú správu ! Nemusíte ísť ďaleko pretože dovolenkové destinácie, ktoré sa vyznačujú nádhernou a okúzľujúcou prírodou máme aj v Európe. V tomto článku vám predstavíme podľa nás 11 najkrajších destinácií, ktoré musíte navštíviť ak milujete prírodu ! Aká vás tento článok zaujal pozrite si aj naše predošlé články. Prezradíme vám v nich napríklad kam na dovolenku určite nechodiť .

Autor fotografie je Reuben Teo

Madeira v Portugalsku

Madeira – osem výnimočných ostrovov bohatých na objavovanie a vzácne spomienky. Niektoré sú divoké a neobývané, iné lemované nádhernými zlatými plážami, ale všetky ponúkajú neuveriteľnú faunu a flóru. Jedna z najlepších destinácií v Európe plná stromov a kvetov s miernymi letami a zimami je slnečným miestom plným histórie a krásy. Asi 600 míľ juhozápadne od Lisabonu pred miliónmi rokov vybuchla sopka a z nej vznikla Madeira. Ako prvú ju objavil moreplavec Henrich, ktorý ju pre veľkú rozmanitosť stromov pomenoval práve Madeira, čo v preklade znamená les. Súostrovie je ideálnym miestom pre milovníkov nedotknutej prírody, dobrodružstva a skvelej gastronómie. Čakajú ťa očarujúce výhľady na more a záhrady, ktoré si nesmieš pri návšteve tohto miesta nechať ujsť. Vďaka priaznivému podnebiu ju môžeš navštíviť počas celého roka a preskúmať krásne scenérie ostrova, túlať sa chodníkmi pozdĺž levád, pozorovať delfíny a jedinečné botanické záhrady alebo sa osviežiť vo vodopáde v srdci pralesa.

destinácie v Európe
Mike McBey/flickr
destinácie v Európe
Hans Pohl/flickr
destinácie v Európe
Mark Cartwright/Creative Commons

Dordogne vo Francúzsku

Údolie Dordogne má čo ponúknuť. Fascinujúce kultúrne dedičstvo a prírodné prostredie. V letných mesiacoch ponúka priezračná voda množstvo aktivít vrátane kúpania a plavby na kanoe. Je to jediná rieka vo Francúzsku, ktorá je súčasťou svetovej siete biosférických rezervácií UNESCO, čo je prestížne uznanie za mimoriadne kvalitné životné prostredie. Zachovalo si mnoho stôp historickej minulosti. Od jaskynných malieb až po rímsku okupáciu alebo od storočnej vojny až po renesanciu. V srdci údolia Dordogne stojí posvätné mesto Rocamadour, ktoré sa veľkolepo drží na útese a nachádza sa na Svätojakubskej ceste. Už od stredoveku je obľúbeným pútnickým miestom. Vďaka vápencovým plošinám sa v regióne nachádza aj množstvo skalných obydlí, ktoré zdobia stalaktity, stalagmity a prehistorické kresby – dôkaz paleolitického umenia v Európe. Údolie sa pýši ohromujúcim kultúrnym dedičstvom vrátane mohutnej pevnosti Castelnau-Bretenoux a renesančného zámku Montal. Nemožno vynechať ani pôsobivé Tours de Merle, niekoľko stredovekých veží, ktoré vyzerajú ako kulisy z Hry o tróny. Je ideálne pre milovníkov prírody s nekonečným výberom turistických, cyklistických a jazdeckých trás v nedotknutej prírode. Pri návšteve treba určite ochutnať miestne špeciality: hľuzovky, kačicu, jahody, vlašské orechy, kozí syr, jahňacie mäso či gaštany.

destinácie v Európe
Jebulon/Wikimedia Commons
destinácie v Európe
Jos Dielis/flickr

Lahti vo Fínsku

Vstupná brána do krajiny jazier. Fínsko má viac ako 188 000 jazier a najčistejšiu vodu na svete. Nachádza sa len hodinu cesty od hlavného mesta Helsinki, medzinárodného letiska a prístavov, a 2,5 hodiny cesty vlakom od Petrohradu. V regióne môžeš zažiť čistú a rozmanitú prírodu. 74% rozlohy mesta pokrývajú lesy, zatiaľ čo 11% tvoria vodné plochy. Najlepšia voda z vodovodu na svete, prirodzene filtrovaná je pre obyvateľov Lahti každodenným luxusom. Región ponúka pôsobivú škálu vykonávania aktivít pri jazere počas celého roka – jazdu na kajaku, cyklistiku, rybolov alebo plavbu po jazere s obedom na palube. Korunou prístavu je Sibeliova hala, kde sa v architektonicky pôsobivom priestore organizujú kongresy, koncerty a kultúrne podujatia. V okolí prístavu môžeš vidieť budovy drevenej architektúry. Prístav Lahti je idylickým miestom na oddych počas celého roka. V lete si môžeš vychutnať úchvatnú vyhliadkovú plavbu po Fínskom jazere. V zime sa miestni obyvatelia venujú turistike, korčuľovaniu a bežeckému lyžovaniu na zamrznutom jazere. Región ponúka výborné podmienky pre športových nadšencov, je miestom konania významných medzinárodných športových podujatí, ale aj východiskovým bodom pre viac ako 100 km prírodných trás na bežecké lyžovanie, pešiu turistiku, beh, bicyklovanie a MTB.

destinácie v Európe
Kallerna/Wikimedia Commons
destinácie v Európe
Marco Verch/flickr
destinácie v Európe
Kallerna/Wikimedia Commons

Cavtat v Chorvátsku

Nachádza sa v regióne Konavle – takzvanom chorvátskom Toskánsku. Malebné očarujúce mestečko je najznámejším miestom v tomto regióne a nachádza sa len 18 km od Dubrovníka. Jeho staré centrum je tajomné, ukrýva množstvo príjemných kaviarní a reštaurácií. Má nádherné nábrežie lemované palmami, preto ho prirovnávajú k Saint Tropez. Je to miesto, kde si môžeš oddýchnuť a načerpať sily a zároveň si vychutnať nádhernú prírodu, jedlo a víno. Toto miesto sa stalo vyhľadávanou destináciou. V roku 2021 ju zvolili za jednu z 3 najlepších európskych destinácií. Tiché mestečko pôsobí čarovne a pokojným dojmom. Je dostatočne rušné na to, aby si sa tu zabavil, ale dostatočne tiché na to, aby ti ponúkol súkromie. Je miestom stvoreným na objavovanie a aktívnu činnosť. K dispozícii sú turistické chodníky, jazda na koni cez olivové háje plus jazda po pobreží, ktorá ponúka zaujímavé výhľady, ako aj cyklistické trasy. Vo väčšine viníc si môžeš užiť prehliadky s ochutnávkou vína vrátane ochutnávky miestnych nápojov. Región je vhodný na cyklistiku, pešiu turistiku, jazdu na koni, štvorkolky, potápanie. Môžeš sa kúpať v čistom mori alebo sa prechádzať po zátokách a pritom zažiť pekné výhľady na otvorené more, alebo sa venovať potápaniu, veslovaniu či horolezectvu. Cavtat ponúka reštaurácie založené na stredomorskom gastronomickom dedičstve: ryby, zeleninu a olivový olej. Do Cavtatu sa dostaneš trajektom cez dubrovnícky prístav spojený trajektovými linkami s ostatnými chorvátskymi prístavmi. Aj ten najnáročnejší turista si tu nájde niečo podľa svojich predstáv: nádherná príroda, bohaté kultúrne a historické dedičstvo v kombinácii so širokou ponukou služieb robia z tohto mesta atraktívnu destináciu na pobreží Jadranu.

destinácie v Európe
Conor Rees/Wikimedia Commons
destinácie v Európe
Andreas Lauterer/Wikimedia Commons

Bergen v Nórsku

Brána k nórskym fjordom a prístav pre výletné lode s dobrou dostupnosťou, medzinárodné mesto plné histórie a tradícií s malomestskou atmosférou. Toto je Bergen. Ako Európske mesto kultúry a mesto svetového dedičstva UNESCO je Bergen staršie mesto s mladým duchom. Vyrástol okolo prístavu, ktorý bol centrom obchodu, námorníctva a remeselnej výroby. Úplne prvé budovy stáli pozdĺž prístavu a už stovky rokov sú centrom mesta. Nemecký stredoveký cech obchodníkov – Hansas – tu otvoril v 13. storočí jednu zo svojich štyroch európskych kancelárií. Prechádzka po starých uliciach a uličkách je ako z rozprávky. Uvidíš drevené domčeky, dláždené ulice s kamennými schodmi na strmých miestach a všade kvety. Navštív bergenské akvárium a pozri si ryby, tučniaky a tulene v ich prirodzenom prostredí, ako aj krokodíly, hady a pavúky. Bergen je mesto, ktoré má prírodu priamo na dosah a je vstupnou bránou na objavovanie kráľovstva fjordov. Bolo rodiskom populárneho skladateľa Edvarda Griega a jeho rodný dom môžeš navštíviť v múzeu v Troldhaugene. K hudobným tradíciám mesta patrí Bergenský filharmonický orchester, ktorý vznikol v roku 1765 a je najstarším orchestrom svojho druhu v Európe. Spolu s ďalšími 60 festivalmi a koncertmi sa každoročne v máji a júni koná uznávaný Bergenský medzinárodný festival. V Bergene sa nachádza prvé nórske stále divadlo Den Nationale Scene.

destinácie v Európe
Juan Antonio Segal/Wikimedia Commons
destinácie v Európe
Jim Trodel/flickr

Reykjavík na Islande

Reykjavík je síce jedným z najmenších hlavných miest v Európe, ale aj tak je to mesto kultúry. Vďaka fascinujúcej histórii a jedinečnej polohe v krajine sa Reykjavíku darí kombinovať zmes moderného a zdravého, ale bez stresu, ktorý zvyčajne sprevádza metropoly. Islanďania sa považujú za ľahko prístupných a spoločenských ľudí. Či už je Reykjavík osvetlený jasnými letnými nocami alebo magickou polárnou žiarou počas zimy, stal sa obľúbenou cestovateľskou destináciou, ktorá ponúka vzrušujúce dobrodružstvá a možnosti všetkým, ktorí ho navštívia. Od starých Vikingov až po architektov súčasnej kultúry – rôzne skupiny ovplyvnili formovanie hlavného mesta do dnešnej podoby – mesta, o ktorom sa hovorí, že prekypuje tvorivou energiou a vášňou. Pocit, ktorý ľudia pri návšteve zažívajú, môže mať niečo spoločné s nedotknutým vzduchom či čistou pitnou vodou a blízkosťou neobyčajných prírodných divov, ako sú sopky a ľadovce. Hoci si Reykjavík zachováva atmosféru malého mesta, stále je to moderné európske mesto so všetkými vládnymi inštitúciami, ktoré by ste očakávali v metropole. Objavíš tu prekvitajúci a rozmanitý kultúrny život s množstvom zaujímavých múzeí, divadiel, galérií, športových zariadení a niekoľkými univerzitami na úrovni.

destinácie v Európe
O Palsson/Wikimedia Commons
destinácie v Európe
Bjørn Giesenbauer/Wikimedia Commons

Capri v Taliansku

Modrá voda a citrónové stromy. Vychutnaj si Capri, jeden z najkrajších ostrovov v Európe s nádhernou krajinou. Podľahni čaru talianskeho ostrova ako mnohé celebrity. Taká Mariah Carey miluje kúpanie v modrých vodách Capri, rovnako ako Sacha Baron Cohen, Rihanna či slávny vynálezca Facebooku Mark Zuckerberg. Ponor sa do modrých vôd a zamiluj sa do tohto neuveriteľného ostrova ponúkajúceho prechádzky nádhernými záhradami, počas ktorých sa necháš unášať podmanivou vôňou citrónovníkov.

destinácie v Európe
Caff55/pxhere.com
destinácie v Európe
Griselda21/Wikimedia Commons

Corfu v Grécku

Korfu je destinácia nachádzajúca sa blízko Talianska a Albánska. Má bohatú históriu, neuveriteľnú krajinu a nádherné pláže. Podnebie je tu dobré počas celého roka. Ostrov je destináciou vhodnou pre nezabudnuteľnú dovolenku pod gréckym slnkom poznačenou benátskou, francúzskou a britskou kultúrou, ktoré ho po stáročia ovládali. Objav bohatú historickú minulosť, oddýchni si na rajských plážach a pritom ochutnávaj víno a panenský olivový olej. Odniesť si môžeš jedinečné zážitky a navštíviť mnohé pozoruhodné pamiatky, napr. palác Achillion, ktorý bol letným sídlom rakúskej cisárovnej Sissi, či starú pevnosť Korfu, tajné pláže, kláštor Vlacherna alebo kláštor Phanteon Kerykra.

destinácie v Európe
Maria Rosaria Sannino/flickr
destinácie v Európe
Petr Kratochvil/publicdomainpictures.net
destinácie v Európe
Helen Parker/flickr

Göteborg vo Švédsku

Leží priamo na západnom pobreží so súostrovím, ku ktorému sa z centra mesta ľahko dostaneš 30-minútovou jazdou električkou. Slané vlny obmývajú skaly súostrovia pred vstupom do prístavu. Bez ohľadu na to, či Göteborg navštíviš len na víkend alebo na dlhšie, je tu čo objavovať. Zábava, príroda ani zaujímavé miesta nie sú ďaleko. Napriek pečati kozmopolitného mesta má stále charakter malého mesta. 60 000 študentov na dvoch univerzitách dodáva mestu mladistvý nádych. Je to pulzujúce mesto plné života ležiace na západnom pobreží Švédska, ktoré spája modernosť s históriou. Poloha na brehu rieky má vplyv na kuchyňu. Morské plody a domáce jedlá s exotickejšími nádychmi ponúka množstvo reštaurácií v centre. Modrobiele električky sú jedným z charakteristických znakov Göteborgu. Tradícia posedenia pri káve a buchte je stará, ale medzi obyvateľmi populárnejšia než kedykoľvek predtým. Spoznať to podľa kaviarní, v ktorých nájdeš všetko od malých, útulných pekární až po módne kaviarne. Večerné mesto nespí. Nočný život ponúka množstvo barov a klubov. Múzeum umenia v Göteborgu ocenené tromi hviezdičkami v zelenom sprievodcovi Michelin po Škandinávii uchováva takmer všetkých starých majstrov, ako aj jeden z najlepších výberov severského umenia. Múzeum Röhsska je národné múzeum módy, dizajnu a dekoratívneho umenia. Nachádza sa tu množstvo súčasných výstav a stále zbierky zahŕňajú aj históriu dizajnu.

Maria Eklind/flickr
Maria Eklind/flickr
Maria Eklind/flickr

Eger v Maďarsku

Jedno z najznámejších maďarských miest. Vyznačuje sa vynikajúcimi vínami, prírodnými liečivými prameňmi a pozoruhodnými pamiatkami. Mesto bolo založené v roku 1004, v čase, keď kráľ Štefan vyhlásil kresťanstvo za národné náboženstvo. Je ovplyvnené kresťanskou a tureckou kultúrou, barokovou a klasicistickou architektúrou. Má očarujúcu stredovekú atmosféru, kde tisícročný hrad, tridsaťosem chrámových veží a kopce s vinicami vytvárajú podmanivú kulisu. Eger je historickou vinárskou oblasťou Maďarska. Hrozno a tradícia vinohradníctva sa tu pestuje už takmer 1 000 rokov. Nájdeš tu viac ako 200 výrobcov a najlepšie vína v Maďarsku zhromaždené pozdĺž jednej z najznámejších vínnych ciest v krajine. Tie sú zvyčajne otvorené celoročne a po celý deň. Vína môžeš ochutnať aj v mnohých vinárňach a reštauráciách. V Egeri a jeho okolí je postarané o outdoorové aj dobrodružné aktivity. Divoká príroda, paraglajding, výlety lietadlom, reštaurácie, sieť cyklotrás a železnica prispievajú k vzrušujúcim zážitkom a komfortu pri pobyte v prírode v blízkosti Veľkej maďarskej nížiny. Okrem toho je Eger zábavným miestom vhodným na relax vďaka rôznorodým aktivitám, ktoré sa dajú robiť. Reštaurácie a kaviarne majú vlastný štýl a ponúkajú pre každého niečo – rýchle chutné občerstvenie aj kulinársky zážitok, niečo chutné za pár eur, ako aj miestne ručne vyrábané ekologické suroviny.

h_laca/Wikimedia Commons
Istvan/flickr
Wojsyl/Wikimedia Commons

Tenerife v Španielsku

Tenerife je najväčší ostrov Kanárskych ostrovov. Obľúbená destinácia milovníkov slnka je ideálna pre mladých aj starších. Nadšenci prírody si vyberú sever ostrova pre prírodné bazény, zatiaľ čo fanúšikovia krásnych pláží pôjdu na juh. Podnebie je na Tenerife ideálne počas celého roka (v zime nikdy neklesne pod 18 stupňov a v lete nad 26 stupňov). Je to tiež destinácia stvorená na potápanie a pozorovanie korytnačiek. Môžeš sa tu venovať golfu, cyklistike, pešej turistike alebo paraglajdingu.

Marc Ryckaert/Wikimedia Commons
TimOve/flickr
Chloe Yzoard/publicdomainpictures.net
Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre