Tajná japonská Jednotka 731 a vývoj biologických zbraní

1946

Na začiatok je dôležité poznamenať, že Japonsko a Čína spolu začali bojovať ešte pred začiatkom 2. svetovej vojny a to v roku 1937. Táto sino-japonská vojna trvala až do kapitulácie Japonska v roku 1945. Konflikt medzi Čínou, Japonskom a niekoľkými okolitými Ázijskými štátmi sa po japonskom útoku na americkú základňu Pearl Harbor, stal súčasťou 2. svetovej vojny.

Experimentovanie s ľuďmi

Japonsko začalo rozsiahle experimentovanie na ľuďoch už v roku 1933. Samostatná špeciálna Jednotka 731 vznikla až v roku 1936 pod názvom „Útvar čistenia vody a prevencie proti epidémiám″ pod vedením Kwatangovej armády na čele s generálom Shiro Ishii. Experimantálny program mal krycí názov „Maruta″, čo v preklade znamená kláda. Názov bol ironickým vtipom, ktorý prirovnával väzňov k brvnám.

wikimedia commons, public domain

Desaťtisíc mŕtvych

Predpokladá sa, že v priebehu experimentálnych pokusov prišlo o život viac ako 10 000 ľudí. Mužov, žien i detí. Až 70 % obetí boli Číňania, 30 % Rusi, ale i Filipínci a vojnoví väzni.

Niektoré z príšerných experimentov zahŕňali úkony ako:
– amputácie končatín za účelom študovania krvných strát,
– prišívanie končatín na iné časti tela,
– zmrazenie končatín pre testovanie omrzlín, rozmrazovanie končatín pre štúdium,
– vyňatie žalúdka, pečene, močového mechúra a iných orgánov,
– pochovávanie zaživa,
– vyberanie čriev a ich umiestenie do tela a naopak.

Experimety sa vykonávali vždy na živých ľuďoch a bez akýchkoľvek anestetík. Obávali sa negatívneho vplyvu začínajúceho rozkladu tela na výsledky experimentov.

Vivisekcia

Vivosekcia je ďalším z hrôzostrašných procesov. Ide metódu chirurgického otvorenia tela subjektu (v tomto prípade ľudí). Cieľom bolo oboznámiť sa s fungovaním jednotlivých sústav tela človeka. Obete boli vždy pri živote a bez anestetík. V jednom rozhovore z roku 2007 povedal bývalý vivisekcionista z Jednotky 731 doktor Ken Yuasa: „Počas mojej prvej vivisekcie som mal strach, druhýkrát to bolo ľahšie. Tretíkrát som už bol ochotný ju urobiť.″

Jedným z hlavných účelov Jednotky 731 bolo experimentovanie s biologickými zbraňami. Mnoho ľudí zámerne infikovali syfilisom či kvapavkou, často formou znásilnenia. Najdôležitejším projektom bol Gen Shiro Ishii. Išlo o vytvorenie bomby, ktorá by obsahovala nákazu a výbuchom by ju rozšírila do ovzdušia. Bombu chceli zhodiť na čínu a infikovať množstvo jej obyvateľov.

Blšia bomba

Vrcholom barbarstva bola „blšia bomba″. Išlo o bombu plnú bćh, ktoré bli nakazené žľazovým morom. Nebola úspešná ale neustále precovali na jej zdokonaľovaní. Namiesto toho oveľa účinnejšia bola biologická bomba, ktorá využívala antrax a choleru. Cholerová bomba je pravdepodobne zodpovedná za viac ako 30 000 mŕtvych Číňanov.

wikimedia commons, public domain

Tajné informácie v rukách Američanov

Po japonskej porážky boli všetky experimentálne laboratóriá spálené a zničené. Generál Ishii požadoval od všetkých fyzikov Jednotky 731, aby si svoje tajomstvá vzali do hrobu.
Po skončení vojny generál Douglas MacArthur udelil imunitu mnohým fyzikom z Jednotky 731 rovnako ako generálovi Shiro Ishiimu pod podmienkou, že všetky výsledky pokusov bez výnimky sprístupnia Američanom. A to všetko len preto, aby sa informácie nedostali do rúk Sovietskeho zväzu.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre