Druhý najväčší korálový útes na svete bol odstránený zo zoznamu ohrozených miest, ktorý vedie UNESCO

1032

Jedna z najlepších správ za posledné obdobie. Kompetentní začali konať a prinieslo to skvelé výsledky. Vzácny korálový útes nedávno odstránili zo zoznamu ohrozených miest a prinieslo to vlnu pozitívnych reakcií.

Druhý najväčší koralový útes sveta bol práve odobratý zo zoznamu ohrozených miest. Po tom, čo bol v roku 2009 uvedený do tohto, veľmi smutného zoznamu, sa to našťastie zmenilo. Belize, podľa organizácie svetového dedičstva UNESCO, už od minulého mesiaca v ohrození nie je.

belise coral reef fotografia
Foto od halseike

Ohrozený bol najmä kvôli neudržateľnému rozvoju cestovného ruchu. Správy o možných ropných a plynárenských činnostiach sa tiež stali veľkou hrozbou pre jeho veľmi krehký ekosystém. Ako prostriedok pre ochranu útesu zaviedla krajina v decembri roku 2017 zákaz ťažby ropy pozdĺž celej námornej zóny krajiny a nedávno posilnili aj predpisy v oblasti lesného hospodárstva, s cieľom zabezpečiť lepšiu ochranu mangrovníkových lesov.

Útesový systém Belize bol prvýkrát zaradený do zoznamu svetového dedičstva v roku 1996. Ide o výnimočný prírodný systém pozostávajúci z najväčšieho bariérového útesu na severnej pologuli. Považuje sa za miesto, kde existuje významný biotop pre ohrozené druhy, vrátane troch druhov morskej korytnačky a tiež amerického morského krokodíla.

„Dnešné odstránenie Belize Bay Barrier Reef Reserve System zo zoznamu svetového dedičstva, ktorý sa vedie pre ohrozené miesta je extrémne dôležitým momentom,“ povedal Dr. Mechtild Rossler, riaditeľ Svetového dedičstva UNESCO.

„Vláda na Belize prispela k tejto úžasnej správe ohľadom druhého najväčšieho systému koralových útesov na svete v čase, keď sú koralové útesy vážne ohrozené zmenou klímy. Dnešný výsledok ukazuje silu kolektívnej akcie medzi vládou, UNESCO, IUCN, občianskou spoločnosťou a ide tiež príkladom pre zvyšok sveta. “

Výbor svetového dedičstva UNESCO sa stretáva raz ročne s cieľom určiť nové miesta po celom svete, ktoré predstavujú prírodný, vedecký alebo kultúrny význam.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre