Druhý Victor Frankenstein ? Blíži sa historicky prvá transplantácia ľudskej hlavy

458
spinal cord transplantation fotografia
Foto od twm1340

Možno už len pár mesiacov nás delí od jedného z najzaujímavejších chirurgických zákrokov všetkých čias. Moderná medicína sprevádzaná modernými technológiami otvára dvere mnohým povedzme „budúco bývalým snílkom“. Rovnako to je v prípade Sergia Canavera, talianskeho neurochirurga, ktorý sa pripravuje na historicky prvú transplantáciu ľudskej hlavy.

Prvotne bola operácia naplánovaná na december 2017 a pacientom mal byť ruský počítačový inžinier Valery Spiridonov, ktorý trpí formou spinálnej svalovej atrofie, čo má za následok postupné ubúdanie svalovej hmoty. Spiridonov však nakoniec od operácie odstúpil, nakoľko mu nevedel Dr. Canavera zaručiť možnosť opätovne chodiť.

Najnovšie informácie sa spájajú so začiatkom roka 2018 a pacient by mal byť podľa doktora človek čínskej národnosti. Operácia by mala byť vedená Xiaopingom Renom, ktorý sa podieľal na úspešnej transplantácii ruky v Januári 2016.

Ako vysvetlil Canavero, zákrok bude spočívať vo vstupe do miechy chorého jedinca, z ktorej budú odstránené poškodené segmenty. Miecha darcu musí byť dokonale vyrezaná tak, aby nahradila chýbajúce časti poškodenej miechy a následne obe vytvoria jeden celok.

Canavero plánuje prepojenie pomocou polyetylénglykolu (PEG), ktorý slúži na povzbudzovanie buniek. Sám jednoducho označuje túto látku ako „lepidlo“. Celú procedúru nazýva HEAVEN (head anastomosis venture).

Mnoho kritikov s Canaverovou teóriou nesúhlasí a nedávajú mu pri operácií veľké šance na úspech. On sám si však verí na 90%. Už v minulosti boli úspešne prepojené miechy myší, psa, či dokonca opice ktorá však bola po 20 hodinách usmrtená z etických dôvodov.

Za zmienku taktiež stojí Canaverova vízia na večný život, pomocou transplantácie mozgu.

Budeme svedkami zrodu nového Frankensteina, alebo ostane len sen snom ? Nechajme sa prekvapiť týmto „talianskym bláznom“.

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre